Kam až siaha impérium Warrena Buffetta?

8. 5. 2018

Väčšina ľudí pozná spoločnosť Berkshire Hathaway v úlohe masívneho konglomerátu, prostredníctvom ktorého Warren Buffett investuje svoj obrovský majetok, v hodnote 83 miliárd dolárov. Oveľa menej ľudí však skutočne vie, čomu sa tento podnik venuje a ako vlastne zarába.

Predstavujeme Vám preto infografiku, ktorá prehľadne zobrazuje mimoriadne veľký počet spoločností a investícií, ktoré spadajú pod Berkshire Hathaway.

Mapa impéria Warrena Buffetta:

Courtesy of: Visual Capitalist

 

Keď si dôkladne preštudujete niektorý z mnohých zoznamov najbohatších ľudí na svete, veľmi rýchlo si uvedomíte, že väčšina z týchto jedincov zhromaždila svoj majetok prostredníctvom budovania samostatných a mimoriadne úspešných spoločností.

Ideálnym príkladom je svetoznámy Jeff Bezos, ktorý v roku 1994 založil spoločnosť Amazon. V súčasnosti zastáva vedúcu pozíciu v rebríčkoch najbohatších podnikateľov a niekde pod ním sa nachádzajú mená ako Bill Gates (Microsoft), Amancio Ortega (Zara), Mark Zuckerberg (Facebook), Larry Ellison (Oracle) a mnoho ďalších.

Warren Buffett aktuálne figuruje na tretej priečke takéhoto zoznamu a v istom zmysle je absolútne unikátnym hráčom. Stojí totiž na čele holdingovej spoločnosti, pomocou ktorej v priebehu posledných desaťročí kúpil, predal či investoval do stoviek ďalších podnikov. Takýmto spôsobom sa stal účastníkom najrôznejších priemyselných odvetví naprieč celým svetom. Jeho investície zahŕňajú prestížne spoločnosti zamerané na spotrebiteľské tovary ako Coca-Cola, celonárodné denníky ako The Washington Post či popredné poisťovnícke spoločnosti ako GEICO.

Buffett v súčasnosti vlastní 36,8% spoločnosti Berkshire Hathaway. Aktuálna hodnota tejto spoločnosti dosahuje pozoruhodných 480 miliárd dolárov a zamestnáva viac než 377 000 ľudí, naprieč rôznymi sektormi priemyslu.

Podobné: 9 rád Warrena Buffetta, ako zbohatnúť

Počiatky spoločnosti

Spoločnosť Berkshire Hathaway sa v súčasnosti neodmysliteľne spája s menami Warrena Buffetta a jeho dlhoročného podnikateľského partnera Charlieho Mungera. Počiatky tohto podniku však siahajú až do roku 1839.

Pôvodne sa jednalo o obyčajnú textilnú spoločnosť v najmenšom americkom štáte s názvom Rhode Island. Berkshire v roku 1948 zamestnávala 11 000 ľudí a tešila sa ročným príjmom o hodnote 29,5 milióna dolárov, čo je v prepočte ekvivalentom súčasných $ 300 miliónov.

Akcie spoločnosti Berkshire Hathaway sa však koncom 50. rokov minulého storočia začali výrazne prepadať. Buffett si veľmi rýchlo uvedomil potenciálnu hodnotu tohto podniku a okamžite začal skupovať akcie textilnej spoločnosti. Buffett sa však už v roku 1964 rozhodol, že chce predať takto zhromaždené akcie. Seabury Stanton, ktorý bol v tom čase generálnym riaditeľom spoločnosti Berkshire Hathaway, Buffettovi ponúkol, že od neho odkúpi jeho podiel v cene $11,37 za akciu. To však bolo o $0,13 menej ako jeho počiatočný prísľub.

To Buffetta rozzúrilo. Namiesto predaja pristúpil k nákupu ďalšieho objemu akcií tejto spoločnosti. V konečnom dôsledku sa tak ujal kontroly nad textilným podnikom a Stantona jednoducho prepustil.

Berkshire Hathaway odvtedy patrí Warrenovi Buffettovi a všetko ostatné je už minulosťou.

Výsledky súťaže

Nie je žiadnym tajomstvom, že Warren Buffett sa považuje za najväčšieho a najúspešnejšieho investora na svete. Dokladuje to aj metaforická výsledková tabuľa, ktorá hodnotí Buffettov konkurenčný boj so samotným trhom.

Buffett sa skutočne dopracoval k mimoriadne pozoruhodnému úspechu na poli inteligentného investovania.

Zisk vzhľadom na priemyselné odvetvie

Impérium Warrena Buffetta je vysoko diverzifikovanou ríšou, ktorú tvoria stovky spoločností naprieč mnohými priemyselnými odvetviami. Keď si však rozdelíme zisk spoločnosti Berkshire Hathaway, vzhľadom na jednotlivé sektory priemyslu, nadobudneme omnoho lepšiu predstavu o tom, akým spôsobom vlastne zarába svoje peniaze.

Portfólio spoločnosti Berkshire Hathaway

Portfólio spoločnosti Berkshire Hathaway je možné rozdeliť do dvoch kategórií. Prvú kategóriu tvoria podniky, ktoré Buffettova spoločnosť priamo vlastní, prípadne v nich vlastní väčšinový podiel akcií. Druhá kategória zahŕňa spoločnosti, v ktorých Berkshire Hathaway vlastní značné investície.

Spoločnosti vo vlastníctve Berkshire Hathaway

Je nadmieru dôležité, aby sme si uvedomili, že samotné sídlo spoločnosti Berkshire Hathaway disponuje iba 26 zamestnancami. Buffett totiž zastáva názor, že všetky portfóliové spoločnosti musia byť spravované samostatne a na vysokej úrovni. Myslí si, že práve táto decentralizácia je kľúčom k jeho úspechu.

Investície

Ďalej uvádzame spoločnosti, do ktorých Berkshire Hathaway vykonala značné investície (do 2.5.). Hodnota celého tohto portfólia dosahuje takmer 200 miliárd dolárov. Zároveň tiež predstavuje akýsi mikrokozmos americkej ekonomiky – zahŕňa totiž banky, letecké spoločnosti, podniky produkujúce spotrebný tovar a dokonca aj technologický gigant – Apple.

Ďalšie značky

Treba tiež poznamenať, že Buffett sa skrátka neuspokojí ani s takýmto stavom portfólia svojej spoločnosti. Berkshire Hathaway totiž vlastní ďalších 80 predajní automobilov, druhú najväčšiu realitnú kanceláriu v krajine (HomeServices of America) a dokonca aj 32 denníkov.

Podobné:  Výročné diskusie s Warrenom Buffettom sa stali povinnými udalosťami pre akcionárov spoločnosti Berkshire Hathaway po celom svete

Obchody, ktoré budovali impérium

Impérium Warrena Buffetta by nemohlo vzniknúť, keby tento výnimočný investor nemal na konte niektoré z najslávnejších obchodov v histórii. Uvádzame niektoré z veľkých mien, s ktorými jednal počas svojej kariéry.

ABC

Buffett pomohol financovať akvizíciu firmy ABC, ktorá takto pripadla spoločnosti Capital Cities. V tom čase sa jednalo o najväčšiu fúziu, mimo ropného priemyslu. Spoločnosť CapCities/ABC bola nakoniec predaná spoločnosti Disney.

ESPN

Spravodajská agentúra ESPN je v súčasnosti veľkým hráčom v mediálnom priemysle, no nie vždy tomu tak bolo. Buffett v roku 1985 vlastnil veľký podiel tejto značky, ktorá bola súčasťou obchodu so spoločnosťou CapCities/ABC.

Heinz

Spoločnosti Berkshire Hathaway a 3G Capital spolupracovali v roku 2013 na akvizícii spoločnosti Heinz. Buffett touto cestou získal kontrolu nad populárnymi značkami ako HP Sauce, Lea & Perrins a prirodzene Heinz.

Washington Post

Buffett v detstve roznášal tento slávny denník obyvateľom svojej štvrte a neskôr sa stal jeho najväčším externým akcionárom.

Salomon Brothers

Buffett sa zapojil do riešenia krízy v rámci jednej z najslávnejších investičných bánk na Wall Street.

USAir

Buffett nakúpil preferenčné akcie tejto spoločnosti v celkovej hodnote 358 miliónov dolárov, avšak čoskoro takmer prišiel o celú svoju investíciu. Neskôr nazval tento obchod ako jednu zo svojich najväčších chýb.

Gillette

Buffett začal skupovať akcie tejto spoločnosti koncom 80. rokov minulého storočia, no časom sa stal jej najväčším akcionárom. Keď ju predal spoločnosti Proctor & Gamble, na papieri zarobil až $ 4,4 miliardy.

Zdroj: Yahoo, WSJ

Vstúpte s nami do finančného sveta

Chcete investovať alebo obchodovať s cennými papiermi? Alebo sa chcete iba ponoriť hlbšie do tajov finančného sveta? Nechajte nám váš kontakt a my sa s vami spojíme.

×

Kontaktujte nás

×
×