Kľúčom k úspechu Warrena Buffetta je dlhodobé investovanie

18. 1. 2018

Podľa agentúry Bloomberg je Warren Buffett aktuálne tretím najbohatším človekom na planéte. Hodnota jeho majetku predstavuje $92,1 miliárd. Jeho kariéra je pútavým príbehom a snáď najlepším argumentom, ktorým môžete dokladovať moc zloženého úročenia.

Keď mal Buffett 20 rokov, jeho majetok sa pohyboval približne na úrovni 20 000 dolárov. Keď dovŕšil 30. rok života, výška jeho bohatstva po prvýkrát prekročila $ 1 milión. Ako 39-ročný disponoval majetkom o hodnote $ 25 miliónov a o desať rokov neskôr bol jeho majetok ohodnotený na niekoľko stoviek miliónov.

Mnoho ľudí si pravdepodobne neuvedomuje, že Buffett získal drvivú väčšinu zo súčasného majetku až po svojich 50. narodeninách. Ako 52-ročný vlastnil majetok vo výške $ 620 miliónov. Kým dovŕšil 66 rokov, táto hodnota narástla na závratných $ 17 miliárd. Až vtedy sa rast jeho bohatstva skutočne rozbehol. Medzi 83. a 87. rokom života zhromaždil toľko majetku ako za prvých 66 rokov od svojho narodenia.

Podobné: Akým spôsobom Berkshire Hathaway zarába?

Kevin Martelli, ktorý je predstaviteľom švajčiarskeho hedžového fondu Martek Partners, nedávno vystúpil s prezentáciou nazvanou „Pohľad na hodnotové investovanie“. V nej sa okrem iného snažil odhaliť podstatu Buffettovho úspechu, v rámci jeho investičnej kariéry.

Martelli prirovnáva Buffettovu investičnú stratégiu k súkromnému investičnému fondu, ktorý sa správa rovnako ako spoločnosť Berkshire Hathaway. To znamená, že vyhľadáva akvizície atraktívnych podnikov, pomocou ktorých v budúcnosti dosiahne nadpriemerne vysoké výnosy.

Zároveň je však potrebné poznamenať, že existujú zásadné rozdiely medzi prístupom Warrena Buffetta a súkromného investičného fondu.

Súkromné investičné fondy majú tendenciu vykonávať dôslednú a hĺbkovú analýzu všetkých oblastí podnikania spoločností, do ktorých majú v pláne investovať. Buffett sa vo všeobecnosti zameriava predovšetkým na správy manažmentu podniku a svoj výskum obmedzuje na výročné správy spoločnosti.

Tiež je dobre známe, že súkromné investičné fondy s obľubou využívajú pákový efekt, ktorému sa Buffett snaží vyhnúť. Manažéri súkromných investičných fondov sú neustále zaneprázdnení stretnutiami a rokovaniami. Buffett si však udržuje prázdny diár.

Niekomu by sa mohlo zdať, že prístup Veštca z Omahy je lenivým, v porovnaní s nasadením manažéra súkromného investičného fondu. Ale konečné výnosy hovoria samé za seba. Priemerné ročné výnosy spoločnosti Berkshire Hathaway v rokoch 1964 až 2014 dosahujú hodnotu 21,6%. Keď sa pozrieme na súkromné investičné fondy, za uspokojivé sa považujú výnosy vo výške 7% až 9% z investovaného kapitálu.

Tajomstvo Buffettovho investičného úspechu

Buffettovi pri zhromažďovaní bohatstva pomohlo mnoho činiteľov. Snáď najdôležitejším faktorom bol však čas. Buffett spozoroval potenciál spoločnosti Coca-Cola, odkúpil spoločnosť GEICO na začiatku jej kariéry a sústredil sa na finančnú skupinu Wells Fargo ešte predtým, ako si ju všimol zvyšok sveta. Všetky tieto investície by mu priniesli slušné zisky aj v prípade, že by sa ich držal iba po dobu niekoľkých rokov. Napriek tomu sa ich držal celé desaťročia a práve to mu umožnilo zarobiť miliardy dolárov.

Martelli vo svojej prezentácii poukázal na to, že úspech spoločnosti Berkshire Hathaway je zaujímavým paradoxom. Riadi ju totiž jeden z najopatrnejších a najmenej aktívnych investorov všetkých čias. V rámci dlhodobého horizontu sa mu však podarilo prekonať všetkých ostatných finančných manažérov sveta. Treba poznamenať, že 80-90% investičných fondov v období 5 až 10 rokov nedokáže poraziť ani americký akciový index S&P 500.

Podobné: Warren Buffett – inšpirácia každého investora

Zisky spoločnosti Berkshire Hathaway však tiež neboli vždy úplne stabilné. Trikrát vo svojej histórii stratila až 50% svojej trhovej hodnoty. Napriek tomu je Buffett všeobecne známy svojou ľahostajnosťou voči krátkodobej volatilite (ktorá je v konečnom dôsledku meradlom neistoty ostatných investorov). Buffett sa však všemožne vyhýba trvalým stratám kapitálu a preto drží kormidlo svojej spoločnosti pevne vo svojich rukách, najmä počas ťažkého obdobia na trhu.

Aby Martelli dokázal, akú moc skrýva porozumenie rozdielu medzi krátkodobým vnímaním rizika na trhu a dlhodobým výkonom investície, zostavil nižšie uvedenú tabuľku. Tá porovnáva výnosy desiatich rôznych aktív. Päť z nich predstavuje najmä akcie spoločností, ktoré boli považované za stabilné, vysoko výnosné a bezpečné investície. Zvyšných päť bolo vnímaných ako príliš riskantné. Výsledné výnosy však hovoria samé za seba.

Prvých päť aktív zahŕňa akcie popredných spoločností a grécke vládne dlhopisy. Spočiatku boli považované za výnosné a bezpečné, v konečnom dôsledku však boli stratové. Druhá časť tabuľky zobrazuje investície, ktoré boli vnímané ako riskantné, no z dlhodobého hľadiska vykázali prekvapivo vysoké výnosy.

Zdroj: WSJ, Fortune

Vstúpte s nami do finančného sveta

Chcete investovať alebo obchodovať s cennými papiermi? Alebo sa chcete iba ponoriť hlbšie do tajov finančného sveta? Nechajte nám váš kontakt a my sa s vami spojíme.

×

Kontaktujte nás

×
×