Koľko zlata sa oplatí mať v portfóliu?

30. 5. 2017

Aké množstvo zlata by sa malo nachádzať v portfóliu úspešného investora? A v akej podobe? V nasledujúcom článku na tieto otázky odpovedá niekoľko analytikov a investorov s bohatými skúsenosťami.

„Myslíme si, že 1-2% alokácia do zlata úplne postačuje. Nepreháňali by sme to.

Medzi dostupné formy zlata patrí finančné a fyzické zlato. Finančné zlato predstavuje aktívum, ktoré môžete obchodovať na burze bez toho, aby ste v rukách držali reálny cenný kov. Sem patria populárne ETF fondy, futures kontrakty a ďalšie odvodené produkty späté s cenou zlata. Fyzické zlato môžete samozrejme držať vo vlastných rukách. Je to konkrétny cenný kov, ktorý vlastníte.

Myslia si, že obchodovať s finančným zlatom je nerozumné. Už z jeho definície vyplýva, že sa jedná o špekulatívne aktívum. Nevypláca žiadne dividendy ani úroky a jeho cena nie je naviazaná na nič iné. Je to jednoducho uchovávateľ hodnoty založený na tom, koľko sú zaňho ľudia ochotní zaplatiť v danom čase. Nachádza sa približne na cene 1 228 dolárov za uncu. Ale kto môže povedať, že 1 200 dolárov za uncu by bolo „lacné“ a naopak 1 300 dolárov už „drahé“? Áno, odborníci a špekulanti tvrdia, že cena zlata je spojená s úrokovými sadzbami, množstvom peňazí v obehu, politikou Federálneho rezervného systému, množstvom vyťaženého zlata, svetovou politickou neistotou a tak ďalej. Pravdou však ostáva, že nikto nemôže hodnoverne posúdiť, akú cenu by zlato naozaj malo mať. Obchodovať so zlatom, cez Váš brokerský účet je takmer to isté, ako stávkovať na konské dostihy.

Podobné: Rozvíjajúce sa trhy by mali byť súčasťou každého portfólia

Hlavnú výhodu zlata vidia v tom, že ho môžete vlastniť ako fyzickú a hmatateľnú formu peňazí. Fyzické zlato Vám môže poskytnúť istú ochranu pred rozvratom svetového monetárneho systému. Keď sa nad tým zamyslíte, v súčasnosti sme až nadmieru závislí na svetovej sieti elektronických peňazí, ktoré sa po svete presúvajú vďaka internetu. K väčšine našich peňazí máme prístup pomocou prihlasovacích mien, hesiel a čísiel účtov, ktoré sú na počítačovej obrazovke chránené 128 bitovým šifrovaním. Nechceme maľovať čerta na stenu, ale ak ste videli seriál „Mr. Robot“, dokážete si predstaviť rôzne katastrofické scenáre. Napríklad aj skupinu hackerov so schopnosťou narušiť integritu elektronického peňažného systému, na ktorý sme si natoľko zvykli.

Povedzme, že by došlo k najhoršiemu a svetový monetárny systém by sa úplne zrútil. Nemohli by ste sa prihlásiť do svojho bankového účtu, nevedeli by ste si vybrať hotovosť z bankomatu. Načo by Vám bolo zlato na maklérskom účte? Celým zmysel zlata podľa nich spočíva v tom, že vlastníte hmatateľné „offline“ peniaze. Keď budú ľudia vystávať v radoch a bankomaty nebudú fungovať, za akcie v zlate si chlieb nekúpite… Práve preto si myslia, že finančné zlato je zbytočnou špekuláciou. Ak chcete svoj majetok skutočne ochrániť, musíte mať cenný kov vo svojom vlastníctve.

Investori a analytici odporúčajú vlastníctvo štátom razených zlatých mincí, v nízkej denominálnej hodnote. Takéto mince sú uznávané zberateľmi, priekupníkmi so zlatom a dokonca aj finančnými inštitúciami. V krajine svojho pôvodu bývajú dokonca aj legálnym platidlom. Aj napriek tomu, že ich hodnota môže byť výrazne nižšia, ako hodnota samotného zlata, z ktorého sú vyrobené. V USA je najznámejšia US Mint, ktorá razí mincu z názvom „Americký Zlatý Orol“, ktorá váži 1/10 unce a obsahuje 0,1 trójskej unce zlata. Ako zákonné platidlo má hodnotu 5 dolárov. Keby ste mincu roztavili, celková hodnota 1/10 unce zlata by sa rovnala 120 dolárom. Zlatý Orol by ste teda nikdy nepoužili na nákup tovaru alebo služieb v hodnote 5 dolárov. Napriek tomu však skutočnosť, že ide o štátom vydané platidlo, tejto minci na trhu poskytuje autentickosť a váhu. Transakcia zlatých mincí nie je náročná a s ich hodnotou budete oboznámení vopred. Keď ich budete chcieť predať, stačí vyhľadať obchodníka, ktorý je ochotný odkúpiť ich za reálnu hodnotu. Sú lákavými zberateľskými kúskami. Odporúča sa ich od zakúpenia udržiavať v dokonalom stave a pôvodnom balení. Treba dbať na to, aby ste ich zbytočne nezamastili nadmerným kontaktom s Vašou pokožkou. Ak ich už musíte chytať a obzerať si ich, použite bavlnené rukavice. Zlaté mince je možné zhodnotiť aj výlučne z pohľadu ich zberateľskej povahy. Americký Zlatý Orol z roku 2017 v neporušenom stave bude mať o 20 rokov značne vyššiu hodnotu. Okrem čistej hodnoty zlata navýši jeho cenu jednoducho skutočnosť, že bude starožitnosťou.

Napriek predchádzajúcim vyjadreniam, investori a analytici monetárnemu systému plne dôverujú. Monetárne systémy založené na komoditách, medzi ktoré patrí aj zlatý štandard, boli v histórii niekoľkokrát skúšané. V roku 1971 boli americké doláre štatutárne vymeniteľné za zlato. Dnes je dolár v porovnaní s inými menami výrazne nestabilný. Neručí zaňho žiadna komodita, podobná zlatu ale jedine doložka ústavy o povinnosti uznávať legislatívu medzi jednotlivými štátmi USA. V roku 2017 je z celkového množstva peňazí v obehu, iba malá časť v podobe papierového platidla. Peniaze teda existujú predovšetkým v počítačových databázach. Môže to znieť znepokojivo, ale v skutočnosti je to stabilný systém. Pred dvesto rokmi sa Spojené štáty držali bimetalického štandardu (zlato a striebro), za americké peniaze teda ručili tvrdými aktívami. Na strane druhej, oveľa častejšie boli bankové lúpeže, horúčkovité výbery vkladov a nedostatky peňažných zásob, ktoré viedli k ekonomickým nepokojom.

Podobné: Warren Buffett odporúča investície na dôchodok

Zlato možno vzbudzuje archaický dojem, stále je však vhodným uchovávateľom hodnoty. V inflačnom prostredí, kde je mena znehodnotená voči produktom a službám, si zlato udrží svoju hodnotu oveľa lepšie, ako americký dolár. Niektorí investori však neočakávajú, že by Vám zlato z dlhodobého hľadiska mohlo poskytnúť dobrú návratnosť. Očakávajú, že bude udržiavať krok s infláciou, ale to je asi všetko. Nemá teda zmysel diverzifikovať veľkú časť svojho portfólia do zlata. Nie viac ako 1-2%. Kúpte si niekoľko zlatých mincí a uchovávajte ich v bezpečí pre prípad, že by sa so súčasným systémom elektronických peňazí stalo niečo šialené. Nájdite si spoľahlivého obchodníka so zlatom. Pred uzavretím obchodu si ho jednoznačne dobre preverte. Zlaté mince sú výborným zberateľským kúskom a v prípade potreby ich kedykoľvek môžete vymeniť za hotovosť.“

Zdroj: Yahoo, The Wall Street Journal

Vstúpte s nami do finančného sveta

Chcete investovať alebo obchodovať s cennými papiermi? Alebo sa chcete iba ponoriť hlbšie do tajov finančného sveta? Nechajte nám váš kontakt a my sa s vami spojíme.

×

Kontaktujte nás

×
×