Ktoré svetové spoločnosti vyprodukovali najviac miliardárov

23. 4. 2019

Najúspešnejšie spoločnosti na svete spravili miliardárov z pozoruhodného množstva ľudí – či už sa jedná o skorých investorov do týchto podnikov, prvých zamestnancov, zakladateľov alebo dedičov rodinných impérií. Spoznajte vo svete spoločnosti, z ktorých vzišlo najviac jedincov s miliardovým majetkom.

Microsoft – 4 miliardári

Bill Gates a Paul Allen.

Bill Gates a Paul Allen založili technologického giganta Microsoft v roku 1975 v americkom meste Albuquerque, pričom v súčasnosti sa jedná o najdrahšiu verejne obchodovanú spoločnosť na svete s ročným príjmom o hodnote 110,4 miliardy dolárov. Táto spoločnosť je zodpovedná za vznik viac než 12 000 milionárov a štyroch miliardárov. Uznávaný filantrop Bill Gates je momentálne druhým najbohatším človekom na planéte – čistá hodnota jeho majetku dosahuje 99,8 miliardy dolárov.

Paul Allen, ktorý bol spoluzakladateľom spoločnosti Microsoft, zomrel v priebehu minulého roka a zanechal po sebe celkový majetok v hodnote 26 miliárd dolárov. Steve Ballmer, ktorý v období rokov 2000 až 2014 pôsobil ako generálny riaditeľ spoločnosti Microsoft, bol v poradí 30. zamestnancom spoločnosti a v súčasnosti sa nachádza v pozícii 19. najbohatšieho človeka na svete – jeho majetok dosahuje hodnotu 45,7 miliardy dolárov. Ďalším miliardárom spojeným so spoločnosťou Microsoft je Charles Simonyi, ktorý je počítačovým géniom zodpovedným za vznik softvéru Word a Excel. Je tiež zakladateľom spoločnosti Intentional Software, ktorú Microsoft odkúpil v roku 2017. Simonyi disponuje bohatstvom na úrovni 3,2 miliardy dolárov.

Estée Lauder – 5 miliardárov

Estée Lauder a Joseph Lauder.

Zosnulá Estée Lauderová v roku 1946 spolu so svojím manželom Josephom Lauderom založila rovnomennú kozmetickú spoločnosť na Manhattane. Podnikať začínala s krémom na tvár, ktorý pripravil jej strýko a chemik John Schotz. Spoločnosť v roku 2018 vykázala tržby vo výške 13,68 miliardy dolárov, pričom Lauderovej dvaja synovia a tri vnúčatá sa vďaka úspechom rodinného podniku stali miliardármi. Súhrnne vlastnia 40% spoločnosti.

Najbohatším potomkom Estée a Josepha je ich najstarší syn Leonard s majetkom o hodnote 15,7 miliardy dolárov. Ich najmladší syn Ronald predsedá dcérskej spoločnosti Clinique, pričom hodnota jeho bohatstva dosahuje 4 miliardy dolárov. Pozoruhodnému bohatstvu sa teší aj ďalšia generácia rodiny – Ronaldova najstaršia dcéra Aerin pôsobí ako riaditeľka štýlu a imidžu v spoločnosti Estée Lauder a disponuje majetkom na úrovni 2,7 miliardy dolárov. Jeho syn William je predsedom predstavenstva spoločnosti s bohatstvom vo výške 2,1 miliardy dolárov. Ronaldova najmladšia dcéra Jane je globálnou prezidentkou značky Clinique a disponuje majetkom o hodnote 3,5 miliardy dolárov.

Podobné: Prečo Bill Gates, Jeff Bezos, Jack Ma a ďalší investujú do čistej technológie

H&M – 5 miliardárov

Švédska nadnárodná spoločnosť Hennes & Mauritz je druhým najväčším predajcom módy na svete – hneď po španielskej spoločnosti Inditex. V roku 1947 ju založil Erling Persson a v súčasnosti prevádzkuje 4 958 obchodov v 72 krajinách. Objem jej predajov v minulom roku dosiahol úroveň 22,7 miliardy dolárov, pričom zo spoločnosti doteraz vzišlo päť miliardárov. Stefan, ktorý je synom zakladateľa spoločnosti, aktuálne pôsobí ako jej predseda a disponuje majetkom o hodnote 17,2 miliardy dolárov.

Stefanova sestra Lottie Thamová síce nie je zapojená do rodinného podnikania, no čistá hodnota jej majetku predstavuje 2,4 miliardy dolárov. Jeho syn Karl-Johan je generálnym riaditeľom spoločnosti a na účte má 1,6 miliardy dolárov. Miliardármi sú tiež Karl-Johanovi súrodenci – jeho sestra Charlotte Söderströmová spravuje vzťahy spoločnosti H&M so sponzormi a jeho brat Tom Persson pôsobí vo filmovom priemysle. Obaja disponujú majetkom na úrovni 1,6 miliardy dolárov.

Tencent – 5 miliardárov

Čínska spoločnosť Tencent je najväčšou spoločnosťou v priemysle videohier, ako aj jednou z najväčších spoločností v sektore sociálnych sietí na planéte a tiež svetovým lídrom v oblasti zábavy a umelej inteligencie. Bola založená v roku 1998 a v minulom roku vykázala obrat o hodnote 46,5 miliardy dolárov. Ma Huateng, známy ako „Pony Ma“, je spoluzakladateľom, predsedom a generálnym riaditeľom čínskeho giganta, pričom jeho bohatstvo sa pohybuje okolo úrovne 43,2 miliardy dolárov, vďaka čomu zastáva pozíciu najbohatšieho človeka v Číne. Zo spoločnosti Tencent okrem neho pochádzajú ďalší štyria miliardári.

Zhang Zhidong, známy ako „Tony Zhang“, je bývalým technologickým riaditeľom spoločnosti a jej druhým najväčším akcionárom, pričom disponuje majetkom o hodnote 14,9 miliardy dolárov. Juhoafričan Koos Bekker, ktorý stojí na čele mediálnej spoločnosti Naspers, vlastní 31% podiel v spoločnosti Tencent, vďaka čomu jeho bohatstvo dosahuje 2,5 miliardy dolárov. Prezident spoločnosti Chi Ping Lau, známy ako „Martin Lau“, a spoluzakladateľ Chen Yidan, známy ako „Charles Zen“, sa vďaka svojej účasti v spoločnosti Tencent tiež stali miliardármi.

Berkshire Hathaway – 8 miliardárov

Investičná legenda Warren Buffett, známy tiež ako „Veštec z Omahy“, zmenil Berkshire Hathaway na jednu z najúspešnejších spoločností na svete. Tá v súčasnosti vlastní zástup spoločností vrátane mien ako Duracell, Dairy Queen a Geico a kontroluje významné podiely v spoločnostiach American Express, Coca-Cola a Apple. Jej ročný obrat predstavuje viac ako 247,5 miliardy dolárov. Warren Buffett, ktorý je predsedom tejto spoločnosti, disponuje majetkom vo výške 86,3 miliardy dolárov.

Berkshire Hathaway okrem Buffetta dala vznik aj ďalším miliardárom. Podpredseda Charlie Munger disponuje majetkom o hodnote 1,7 miliardy dolárov, zatiaľ čo bohatstvo skorých investorov Davida Gottesmana a Stewarta Horejsiho dosahuje hodnotu 2,4 miliardy a 1,9 miliardy dolárov. Ďalšími miliardármi spojenými s touto spoločnosťou sú traja potomkovia a dediči zosnulého syna Harolda Alfonda, ktorého obuvnícku firmu Buffett odkúpil za akcie spoločnosti Berkshire – čistá hodnota ich majetku súhrnne predstavuje takmer 4,8 miliardy dolárov.

Facebook – 8 miliardárov

Facebook je gigantom vo svete sociálnych sietí, ktorý ovládol celý svet. Aktuálne má 2,2 miliardy užívateľov a v roku 2018 vykázal príjmy na úrovni 55,8 miliardy dolárov. Do miliardárskej populácie sa zaradili traja z jeho spoluzakladateľov. Súčasný generálny riaditeľ Mark Zuckerberg disponuje majetkom o hodnote 66,8 miliardy dolárov, bohatstvo bývalého technologického riaditeľa Dustina Moskovitza dosahuje 11,9 miliardy dolárov a ďalší bývalý technologický riaditeľ Eduardo Saverin, ktorý bol prepustený zo spoločnosti a nakoniec ju žaloval, disponuje bohatstvom o hodnote 10,4 miliardy dolárov.

Miliardármi sa zároveň stali viacerí zo skorých podporovateľov sociálnej siete. Investor Yuri Milner, ktorý neskôr investoval aj do spoločností Airbnb a Spotify, disponuje majetkom o hodnote 3,7 miliardy dolárov. Bohatstvo investora Petra Thiela medzitým dosahuje 2,5 miliardy dolárov. Práca v spoločnosti Facebook zásadne zmenila finančnú situáciu aj niekoľkým zamestnancom – bývalý technologický viceprezident Jeff Rothschild zhromaždil majetok vo výške 2,9 miliardy dolárov; Sean Parker, ktorý bol prvým prezidentom spoločnosti Facebook a opustil ju v roku 2005, má na účte 2,7 miliardy dolárov. Súčasná prevádzková riaditeľka Sheryl Sandbergová má k dispozícii bohatstvo o hodnote 1,6 miliardy dolárov.

Podobné: Najstaršie americké maloobchodné spoločnosti, ktoré podnikajú dodnes

CP Group – 17 miliardárov

Spoločnosť Charoen Pokphand Group je najväčším thajským konglomerátom a podnietila vznik rekordných 17 miliardárov. Spoločnosť bola založená v roku 1921 ako obchod predávajúci rastlinné semená, avšak v súčasnosti vlastní významné podiely v čínskej firme Ping-An Insurance, thajskej divízii potravinového reťazca 7-Eleven, najväčšom poskytovateľovi internetových služieb v krajine, rôznych podnikoch z oblasti poľnohospodárstva, maloobchodu, logistiky, nehnuteľností, automobilového priemyslu a ďalších odvetví. 17 miliardárov zo spoločnosti CP Group patrí do rodiny Chearavanont, na ktorej čele stojí thajský podnikateľ Dhanin Chearavanont.

Dhanin Chearavanont disponuje majetkom o hodnote 17,5 miliardy dolárov a po celé desaťročia bol tvárou diskrétneho rodinného klanu. Dhanin pôsobil ako generálny riaditeľ a predseda spoločnosti do roku 2017, keď ho na týchto pozíciách nahradili jeho synovia Suphachai a Soopakij. Obrovské rodinné bohatstvo okrem svojej ženy a detí zdieľa s tromi bratmi a mnohými ďalšími príbuznými.

Zdroj: MSN, Yahoo

Vstúpte s nami do finančného sveta

Chcete investovať alebo obchodovať s cennými papiermi? Alebo sa chcete iba ponoriť hlbšie do tajov finančného sveta? Nechajte nám váš kontakt a my sa s vami spojíme.

×

Kontaktujte nás

×
×