Miliardári sa pretekajú v objavovaní čistej energie

4. 12. 2018

Technologický vizionár Paul Allen, ktorý bol jedným zo zakladateľov revolučnej spoločnosti Microsoft, 15. októbra tento svet opustil. Ešte predtým sa mu však podarilo precestovať juh Francúzska na osobnej výprave po 35 krajinách, v rámci ktorej sa snažil zreplikovať fungovanie samotného slnka. Jeho cieľom bolo, aby ľudstvo jedného dňa disponovalo čistým a takmer neobmedzeným zdrojom energie – a to pomocou spájania atómov, namiesto ich štiepenia.

Allen vyhlásil, že sa chce osobne pozrieť na prvú fázu vývoja Medzinárodného termonukleárneho experimentálneho reaktora (ITER) v meste Cadarache, aby sa tak stal svedkom príprav na „zrod hviezdy na Zemi“.

Paul Allen na prehliadke výskumného zariadenia ITER v Cadarache.

Allen však v love na svätý grál jadrovej energie nebol iba pasívnym pozorovateľom. Zaradil sa totiž medzi narastajúci počet mimoriadne bohatých propagátorov čistej energie, ktorí usmerňujú svoj kapitál do sľubných start-upových podnikov. Mnohé z nich plánujú predstaviť prvý funkčný a komerčne životaschopný reaktor pre jadrovú fúziu ešte predtým, ako sa to možno podarí medzinárodnému projektu ITER. Jeho konštrukcia si vyžaduje 23 miliárd dolárov a plne funkčný by mal byť v polovici tohto storočia.

Jeff Bezos, Bill Gates a Peter Thiel sú iba troma ďalšími miliardármi, ktorí sa v súčasnosti usilujú nájsť to, čo zosnulý fyzik Stephen Hawking nazval najsľubnejšou technológiou ľudstva. Vedci už dlho vedia, že jadrová fúzia má potenciál zrevolucionizovať energetický priemysel, ale náklady na vývoj potrebných technológií sú zatiaľ príliš vysoké, s výnimkou niekoľkých vlád a najbohatších investorov. Nedávne pokroky vo vývoji exotických materiálov, 3D tlači, strojovom učení a spracovaní dát to však všetko menia.

Podobné: Európa nevytvára nových miliardárov, ale je lídrom v udržiavaní bohatstva

Christofer Mowry je riaditeľom inovatívnej energetickej spoločnosti General Fusion so sídlom neďaleko Vancouveru v Kanade, ktorú podporuje priamo Jeff Bezos. Mowry prirovnal súčasnú situáciu vo vývoji jadrovej fúzie k raketám Elona Muska a jeho spoločnosti SpaceX: „Zažívame svoj SpaceX moment – uvedomili sme si, že ak nám naozaj záleží na klimatických zmenách, musíme sa zaujímať o obnoviteľné riešenia, nie iba konečný cieľ. Presne ako rakety vracajúce sa na Zem. Vlády v tomto smere nekonajú dostatočne naliehavo.“

Sám Allen podporoval inovatívnu spoločnosť TAE Technologies, ktorá bola pred dvoma desaťročiami na trhu sama, no v súčasnosti má prinajmenšom dvadsať konkurentov. Mnohé z takýchto podnikov sú financované investormi, ktorí boli už v minulosti zapojení do rozvoja revolučných technológií. Mowry poznamenal, že v dôsledku toho nastala explózia nových objavov, ktoré vyvolávajú konkurenciu potrebnú na prelom v transformácii priemyslu.

Pokroky v tejto oblasti sme mohli sledovať koncom októbra v indickom meste Gandhinagar, kde po dvoch rokoch zasadala Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu na svojom fóre ohľadom termonukleárnej fúzie. Konferencia vyzdvihla rekordných 800 vedeckých prác na túto tému, čo je až o 60% viac ako pred desiatimi rokmi.

Graf: Výskum v oblasti jadrovej fúzie sa v posledných rokoch výrazne znásobil – o čistú energiu sa zaujíma čoraz viac investorov zo súkromného sektora.

Samotná jadrová fúzia pritom nie je problém. Zložitou časťou procesu je vytvoriť viac energie, ako sa spotrebuje. Reaktory v takom prípade musia simulovať podmienky príznačné pre najhlbší vesmír, čo je oveľa zložitejšie a nákladnejšie ako štiepenie atómov. Proces zahŕňa zahrievanie plazmy na teplotu vyššiu ako v srdci hviezdy a následnú kontrolu vzniknutej reakcie vnútri kryogénnych chladiacich kontajnerov. Takéto zariadenie pozostáva viac než z milióna komponentov.

Londýnska investičná spoločnosť IP Group potvrdila, že vývoj komerčnej jadrovej fúzie trvá dlhšie, ako sa očakávalo, avšak mnohé z inovácií, ktoré boli vytvorené v tomto procese, sa ukázali byť lukratívnymi samy o sebe. Viaceré výskumné spoločnosti si už nechali patentovať svoje výtvory, od softvéru, ktorý simuluje spaľovanie plazmy pri 150 miliónoch stupňov Celzia až po nový typ magnetu, ktorý má využitie v zdravotníctve.

Robert Trezona, ktorý spravuje investíciu spoločnosti IP Group v start-upovom energetickom projekte First Light Fusion neďaleko Oxfordskej univerzity, vysvetlil: „Aj tieto počiatočné technológie si budú ešte dlho zachovávať svoju hodnotu. Pre malú spoločnosť ako First Light by bolo pred 20 rokmi nepredstaviteľné, aby dosiahla pokrok vo výskume jadrovej fúzie.“

Jedným z najambicióznejších podnikov je momentálne spoločnosť Commonwealth Fusion Systems, ktorú v minulom roku založili šiesti profesori z MIT. Výskumníci sú presvedčení o tom, že s podporou niektorých z najväčších investorov v technologickom sektore dokážu do roku 2025 vyrobiť prototyp reaktora pre čistú energiu.

Spoločnosť už v marci získala 50 miliónov dolárov od skupiny vedenej talianskou spoločnosťou Eni, ktorá je jedným z mála producentov ropy pripravujúcich sa na uhlíkovo neutrálny svet. Start-up okrem toho minulý mesiac získal bližšie neurčenú sumu od spoločnosti Breakthrough Energy Ventures, ktorá predstavuje výskumný fond založený Gatesom, Bezosom a ďalšími magnátmi, medzi ktorých sa radí aj Richard Branson, Ray Dalio a Michael Bloomberg.

Bob Mumgaard, ktorý je generálnym riaditeľom spoločnosti Commonwealth Fusion Systems, povedal: „Nebezpečenstvo nespočíva v tom, že uspeje každý, ale že sa to nepodarí nikomu. Potrebujeme viac šikovných ľudí, ktorí by nám tento problém pomohli vyriešiť.“

Nawal Prinja, ktorý je jadrovým inžinierom v spoločnosti John Wood Group v Aberdeene a popredným rečníkom na energetickom fóre v Indii, uviedol, že projekt ITER aj napriek tomu v súčasnosti zostáva najväčšou nádejou na odhalenie tajomstva výroby čistej a lacnej energie v masovom meradle.

Prinja povedal: „V tomto smere sa objavuje veľa nových nápadov, ktoré by viedli k efektívnejšiemu energetickému priemyslu. Nápady je však potrebné premeniť na komerčne výhodné riešenia.“ Ďalej dodal, že iba projekt ITER – čo v latinčine znamená „cesta“ – má dostatočné zdroje na zdokonalenie reaktora, ktorý by dokázal napájať celé mestá.

Výstavba reaktora ITER v hodnote 24 miliárd dolárov.

S ohľadom na časové prognózy vývoja technológie je zrejmé, že mnohí zo súčasných investorov sa ani nedožijú vysnívanej energetickej revolúcie. Projektu ITER trvalo viac ako tri desaťročia iba zostavenie základného prístroja, ktorého cieľom je preukázať životaschopnosť celého konceptu. Nikto neočakáva, že reaktor jadrovej fúzie schopný napájať milióny amerických domácností bude hotový skôr ako v roku 2050.

Tim Luce, ktorý je hlavným výskumníkom projektu ITER a Allenovým sprievodcom po rozľahlom výskumnom komplexe približne 50 kilometrov severne od Marseille, kritiku predpokladaného časového horizontu zamietol. Zároveň vysvetlil, že tento medzinárodný projekt sa snaží dosiahnuť niečo, čo je jednoducho príliš ambiciózne pre akýkoľvek reaktor v súkromnom sektore.

Podobné: 5 megatrendov, ktoré budú formovať svet a naše investičné rozhodnutia

Luce povedal: „Naši konkurenti majú predstavu o tom, že vyrobia podobný reaktor, len v menšom prevedení. Doteraz som však nevidel žiadny rukolapný dôkaz o tom, že to dokážu. Je to ako v príbehu o korytnačke a zajacovi, pričom my sme tá korytnačka.“

Samozrejme nemožno zabúdať ani na sériového inovátora menom Elon Musk, ktorý zastáva názor, že iniciatíva namierená na jadrovú fúziu je tak trochu nadbytočná. Spoluzakladateľ spoločností Tesla a Solar City v priebehu minulého mesiaca povedal, že radšej investuje svoje peniaze do efektívnejších spôsobov, ktorými by bolo možné zachytiť a využiť energiu Slnka – namiesto snahy o jej vytvorenie v laboratóriu.

Musk uviedol: „Na oblohe máme obrovský termonukleárny reaktor. Veľmi spoľahlivo sa tam zjavuje každý deň. Ak dokážete vyrobiť solárne panely a skladovať energiu v batériách, máte ju poruke 24 hodín denne.“

Zdroj: Bloomberg, NYTimes

Vstúpte s nami do finančného sveta

Chcete investovať alebo obchodovať s cennými papiermi? Alebo sa chcete iba ponoriť hlbšie do tajov finančného sveta? Nechajte nám váš kontakt a my sa s vami spojíme.

×

Kontaktujte nás

×
×