Milionári z Ázie investujú do európskeho futbalu

24. 1. 2017

Majetní ázijskí investori sa síce nechcú pýšiť vlastnými futbalovými klubmi, ale s entuziazmom sa vrhajú do financovania športových klubov v Európe.

FFN (Football Finance Note) je fond zastrešený predajom televíznych práv európskych futbalových klubov. Podľa údajov finančnej spoločnosti Swiss-Asia Holding Pte sa hodnota fondu po sprístupnení investorom v apríli 2016, k minulému mesiacu zdvojnásobila na 11 miliónov dolárov. Podľa singapurskej spoločnosti, ktorá spravuje tieto investície, hodnota aktív je na úrovni 40 miliónov dolárov a po prevedení televíznych práv okolo Ligy majstrov sa môže už počas roka 2017 vyšplhať až na 100 miliónov dolárov.

Dlhodobo nízke úrokové miery podnecujú investorov, aby vykonali diverzifikáciu do alternatívnych aktív, pre protiváhu k tradičným dlhopisom a cenným papierom. Investori môžu pri úspešnom financovaním získať kupón so  6% ročným výnosom, ktoré im zabezpečujú najväčšie futbalové kluby, kde je tok peňazí dôležitý pri uzatváraní každoročných lukratívnych televíznych ponúk. Akcie vo futbalových kluboch sú tiež vhodnou izoláciou pred výkyvmi na trhu, keďže nespadajú medzi také aktíva, akými sú napríklad akcie.

Michael Coleman – singapurský manažér hedžového fondu, ktorý počas minulého roka vykonal súkromnú investíciu, uviedol: „Jedná sa o slušný zisk. Navyše nekoreluje s cyklom úrokových mier. Sám som prerozdelil skromnú časť alternatívnych aktív do svojho investičného portfólia.“

Zvyšujúci dopyt

Medzinárodná poradenská firma PricewaterhouseCoopers odhaduje, že predaj likvidných alternatívnych podielových fondov, ktoré môžu zahŕňať financovanie pohľadávok, ako sú finančné dlhopisy z oblasti futbalu, do roku 2020 stúpnu na 664 miliárd dolárov. Na konci roka 2013 dosiahli úroveň 260 miliárd dolárov.

Anthony S. Casey, ktorý je investičným manažérom so zameraním na FFN pre Swiss-Asia uviedol: „V súčasnosti sú nekorelované investície atraktívne pre mnohých ľudí. Aj keď sa situácia na trhu zhorší, stále sa môžete spoľahnúť, že si ľudia pozrú dobrý zápas. S tým sú spojené aj lukratívne televízne zmluvy.“

Peniaze investorov sú zlúčené a použité ako pôžičky na fungovanie futbalových klubov, či financovanie nastupujúcich hráčov. Doba splatnosti sa pohybuje medzi šiestimi mesiacmi až troma rokmi. FFN, dostupný na frankfurtskej burze je s minimálnou investíciou na úrovni 125 000 dolárov. Akreditovaní investori s aktívami o rozsahu najmenej $2 miliónov majú povolené investovať v súlade so singapurskými pravidlami.

Podľa Colemana je však jediným rizikom skrachovanie firmy kupujúcej televízne práva.

Tieto cenné papiere sú taktiež spôsobom, akým jednotliví investori vypĺňajú medzery vo financovaní futbalových klubov, ktoré vznikli obmedzením bánk, plynúcich z dohôd Basel III, keďže znemožňujú zapájať sa do rizikových pôžičiek.

Podľa Caseyho: „Banky za cieľom dosiahnuť podiel vlastného kapitálu na úrovni Tier 1 odmietajú tzv. exotické pôžičky (alternatívne, s vyšším rizikom). Financovanie futbalu je klasifikované ako exotické, čo naopak otvára investičné možnosti pre súkromný sektor.“

Zdroj: Bloomberg

Vstúpte s nami do finančného sveta

Chcete investovať alebo obchodovať s cennými papiermi? Alebo sa chcete iba ponoriť hlbšie do tajov finančného sveta? Nechajte nám váš kontakt a my sa s vami spojíme.

×

Kontaktujte nás

×
×