Model 3 od spoločnosti Tesla môže ovládnuť celý svet

1. 8. 2017

Spoločnosť Tesla už od svojho vzniku sľubuje špičkový elektromobil, ktorý by bol dostupný pre masy. Minulý týždeň sme sa ho konečne dočkali.

Prvých 30 kusov Modelu 3 putovalo k svojim majiteľom priamo z výrobnej haly spoločnosti Tesla, ktorá sídli v štáte Kalifornia. Všetky predchádzajúce koncepty boli pôsobivé, počnúc Modelom Roadster až po známy Model S P100D. Prototyp Modelu 3 bol predstavený v Los Angeles, počas roka 2006 a vozidlo vo svojej finálnej podobe prekonáva všetky ostatné.

Jedná sa o dobre vybavené vozidlo s dojazdom na úrovni takmer 500 kilometrov. Z 0 na 100 km/h zrýchli za necelé 5,1 sekundy. Interiér je zariadený v atraktívnom minimalistickom štýle. Pokrytý je kožou a drevom s výraznou kresbou, čo je vkusne doplnené leštenými metalickými prvkami. Palubnej doske dominuje 15 palcová dotyková obrazovka, ktorá nahrádza zhluk ovládacích prvkov. Takmer celá strecha je zo skla.

Strieborný model, ktorý je vo všeobecnosti vždy testovaným, má aerodynamické hliníkové disky a pripomína menší Model S. Podobne ako tento sedan, aj zadná časť strechy Modelu 3 sa postupne znižuje. Celkový dizajn očividne korešponduje so štýlom spoločnosti Tesla.

Podobné: Tesla si v dejinách automobilového priemyslu píše vlastnú kapitolu

Keď sa spotrebitelia usadia na miesto vodiča, nečelia takmer žiadnym zbytočným prvkom, ktoré by ich rozptyľovali. Nemajú k dispozícii žiadny kľúč. Auto sa odomyká a zamyká pomocou smartfónu a aplikácie. Namiesto aplikácie môžu použiť RFID kartu, ktorá by sa vďaka svojim rozmerom zmestila do bankomatu. Pre otvorenie vozidla ju stačí priložiť na určené miesto, ktoré je pochrómované a zapustené do dverí, hneď vedľa vonkajšej kľučky. Nie je však prehnane výrazné, ako pri Modeli S.

Chýba zhluk ovládacích prvkov.

Na volante automobilu sa nachádzajú dve multifunkčné a programovateľné tlačidlá, ktoré sa ovládajú pomocou palcov. Môžeme pomocou nich nastavovať sklon spätných zrkadiel a funkcie zvukového systému. Zvukový systém je na pokročilej úrovni a okrem tradičného prehrávania hudby je kompatibilný aj s USB a Bluetooth zariadeniami. Pod volantom sa nachádzajú dve ovládacie páčky. Jedna z nich nahrádza riadiacu páku automatickej prevodovky, druhá ovláda smerové svetlá.

Všetko ostatné sa deje na dotykovej obrazovke: ovládanie klimatizácie, riadenie jazdnej dynamiky, navigácia, komunikácia a rýchlosť. Možno spotrebiteľom chvíľu potrvá, kým si na to zvyknú. Ale iba chvíľu. Veľmi rýchlo si začnú užívať atmosféru, ktorú navodí štýlový a ničím nerušený povrch palubnej dosky. Neobsahuje dokonca ani vývody teplého a chladného vzduchu. Pozdĺž celej prístrojovej dosky vedie jedna dlhá štrbina a smer vzduchu, ktorý z nej prúdi, sa usmerňuje pomocou dotykovej obrazovky.

Interiér pôsobí veľmi moderne a minimalistický štýl spôsobuje, že jeho výroba je oveľa jednoduchšia. A to je obrovskou výhodou. Tesla totiž bude musieť vyrobiť dostatok týchto vozidiel, aby uspokojila dopyt takmer 500 000 zákazníkov, ktorí si Model 3 predobjednali.

Sedadlá sú pohodlné a poskytujú dostatočnú oporu bez toho, aby pôsobili prehnaným dojmom. Ak niekto túži po profesionálnych športových sedadlách, Model 3 ich pravdepodobne sklame. Väčšine vodičom však budú vyhovovať.

Takmer celá strecha je zo skla.

Na ceste je Model 3 svižný a zákazníkov uspokojí predovšetkým dobrým krútiacim momentom, na ktorý môžeme byť zvyknutí pri ostatných modeloch od spoločnosti Tesla a rovnako aj pri ostatných elektromobiloch. Súčasná verzia je vybavená zadným pohonom. Automobily s pohonom všetkých štyroch kolies sa dostanú do výroby o niečo neskôr. Rýchlosť tohto vozidla je o niečo menšia ako ponúka režim Ludicrous, pri Modeli P100D. Napriek tomu je však postačujúca a jazde potrebujete venovať celú svoju pozornosť. Počas šoférovania si nemôžete dovoliť obdivovať prístrojovú dosku.

Ovládateľnosť vozidla je výborná, dá sa dokonca ešte zlepšiť pomocou aktivovania športového režimu ovládania. V tomto režime nadobudnete pocit, že auto stratí zbytočnú ľahkosť a lepšie prisadne na vozovku. Brzdy sú regeneratívne, na čo je potrebné si zvyknúť. Zabezpečujú však veľmi efektívne brzdenie. Model 3 disponuje prekvapivo priestorným zadným aj predným úložným priestorom. Objemom úložného priestoru môže dokonca konkurovať niektorým kompaktným crossoverovým SUV.

Podobné: 9 technologických vizionárov predpovedá, že o 20 rokov bude ľudská práca nahradená robotmi

Model 3 od spoločnosti Tesla je pôsobivým vozidlom. Podobne ako Model S pred ním. Možno sa Modelu S nevyrovná v každom smere, ale na to opakovane poukázal samotný generálny riaditeľ spoločnosti – Elon Musk. Napriek tomu je to však výborný automobil. Štýlovejšiu verziu tohto modelu si zákazníci kúpia približne za 45 000 dolárov. A to zaskočí mnohých ľudí. Keď plánujete investovať do svojho prvého elektromobilu, Model 3 je nepochybne najatraktívnejšou voľbou na trhu luxusných, plne elektrických automobilov.

Je možné bez výčitiek tvrdiť, že Model 3 dnes nemá konkurenciu. Je pravda, že sa jedná o malé štvordverové vozidlo a všeobecný trh sa dnes uberá skôr smerom ku crossoverom a modelom SUV. No nikto, kto si sadne do tohto vozidla, z neho nevystúpi bez toho, aby po ňom nezatúžil. Model 3 vzbudzuje túžbu, na ktorú je ťažké zabudnúť. A týmto naozaj prekonáva všetky ostatné.

Tesla má pred sebou už iba jednu úlohu. Vyrobiť pol milióna vozidiel.

Zdroj: ZDNet, TechCrunch, NYTimes

Vstúpte s nami do finančného sveta

Chcete investovať alebo obchodovať s cennými papiermi? Alebo sa chcete iba ponoriť hlbšie do tajov finančného sveta? Nechajte nám váš kontakt a my sa s vami spojíme.

×

Kontaktujte nás

×
×