Mohol by Microsoft predbehnúť Apple a stať sa prvou biliónovou spoločnosťou?

21. 12. 2017

Ak ste sa pred piatimi rokmi odvážili tvrdiť, že Microsoft bude prvou verejne obchodovanou spoločnosťou, ktorá prekročí trhovú hodnotu na úrovni 1 bilión dolárov, pravdepodobne ste sa stretli s posmešnými pohľadmi a ironickými poznámkami. Softvérový gigant mal v tom čase hodnotu iba $ 250 miliárd. Situácií tejto technologickej spoločnosti vôbec nepomohol veľmi diskutabilný výkon nového operačného systému Windows 8, prehratý boj na trhu so smartfónmi a obavy ohľadom toho, že doteraz prestížne podnikanie so softvérom bude ohrozené poskytovaním služieb a programov prostredníctvom takzvaného cloudu. Na scéne výpočtového sveta sa totiž už v tej dobe začínal objavovať pojem „cloud computing“. Ten možno charakterizovať ako poskytovanie softvérových služieb, ktoré sú uložené na serveroch na internete a užívatelia k nim majú prístup, napríklad pomocou webového prehliadača, prakticky odkiaľkoľvek.

V súčasnosti však už vôbec nie je nepredstaviteľné, že spoločnosť Microsoft predbehne svojich konkurentov a ako prvá zaútočí na 12-cifernú trhovú hodnotu. Súčasným generálnym riaditeľom spoločnosti Microsoft je Satya Nadella a ten si zaumienil, že cloud computing bude jeho prioritou. Veľmi rýchlo vyvinul cloudovú platformu s názvom Azure a presedlal na softvér založený na členských poplatkoch. To viedlo k astronomickému zvýšeniu cien akcií spoločnosti Microsoft. Jej trhová hodnota dosahuje v súčasnosti až $ 650 miliárd.

Nie málo, ale ani prehnane veľa

Spoločnosť Microsoft za posledných 12 mesiacov vygenerovala voľný peňažný tok na úrovni $ 32,3 miliardy a čisté zisky o hodnote $ 22,1 miliardy. Pri aktuálnom ohodnotení akcií dosahuje spoločnosť pomer ceny k voľnému peňažnému toku (P/FCF) o hodnote 20% a pomer ceny k ziskom (P/E) predstavuje približne 29%. Vzhľadom na to, že americký akciový index S&P 500 sa v súčasnosti obchoduje za 25-násobok ziskov za posledných 12 mesiacov, výkon spoločnosti Microsoft sa zdá byť na pomerne dobrej úrovni.

Podobné: Bill Gates bilionárom? Warren Buffett ukazuje, ako na to

Aby spoločnosť Microsoft dosiahla trhovú hodnotu $ 1 bilión dolárov, bude potrebovať tieto metriky ešte mierne zlepšiť. Pomer P/FCF by sa mal zvýšiť na 31%, zatiaľ čo pomer P/E potrebuje narásť na 45%. Spoločnosť Microsoft nebola obchodovaná za 45-násobok svojich ziskov od roku 2000, keď pocítila dopady prasknutia technologickej bubliny.

Vývoj pomeru ceny k ziskom spoločnosti Microsoft od roku 1985 do roku 2016.

Dosiahnutie týchto požadovaných hodnôt nie je nemožné. Obzvlášť v prípade, že trhu sa bude dariť aj naďalej. Treba mať na pamäti, že spoločnosť Amazon, ktorá dosahuje približne rovnaké ohodnotenie ako Microsoft, sa obchoduje takmer za 300-násobok ziskov za obdobie posledných 12 mesiacov. Prekročenie biliónového míľnika si však bude vyžadovať podstatný nárast ziskov v priebehu nasledujúcich rokov.

Rast vďaka cloudu

Analytici agentúry Evercore ISI sa nazdávajú a uvádzajú, že by spoločnosť Microsoft mohla dosiahnuť trhovú hodnotu $ 1 bilión už v roku 2020 alebo skôr. Prispeje k tomu rozvoj cloudu a služieb poskytovaných na základe predplatiteľských poplatkov. Odborníci tvrdia, že program Office 365 – určený pre podnikateľov, ktorý je predplatiteľskou verziou klasického balíku Office, by mohol k fiškálnemu roku 2021 vygenerovať príjem až o hodnote $ 27 miliárd. Štandardná spotrebiteľská verzia softvéru Office 365 by mohla byť zodpovedná za dodatočný príjem vo výške $ 5 miliárd.

Analytici ďalej vyjadrili obzvlášť pozitívny názor na softvér Azure, ktorý je cloudovou platformou spoločnosti Microsoft. Azure je v súčasnosti druhým najväčším hráčom na trhu s virtuálnymi službami. Zaostáva jedine za cloudom Amazon Web Services a aktuálne sa mu darí medziročne zvyšovať svoje príjmy – takmer dvojnásobne. Analytici očakávajú, že v rámci nasledujúceho desaťročia sa Azure stane jedným z hlavných zdrojov ziskov a voľného peňažného toku spoločnosti Microsoft. Má potenciál generovať prevádzkovú maržu v prebytku o 30%. Táto hodnota dokonca prekonáva aj súčasnú maržu softvéru Amazon Web Services.

Nárast verejného trhu so službami poskytovanými cez cloud computing sa v súčasnosti môže charakterizovať dvojcifernými číslami. To znamená, že podnikanie spoločnosti Microsoft v tejto oblasti bude v najbližších rokoch pravdepodobne zaznamenávať významné úspechy. Tie môžu byť dokonca ešte výraznejšie, ak sa Microsoftu podarí ukradnúť trhovú kapitalizáciu od Amazonu. Ak sa prevádzková marža cloudovej platformy Microsoftu približuje predpovediam agentúry Evercore, môžeme bez výčitiek tvrdiť, že spoločnosť má $ 1 biliónovú trhovú hodnotu takmer na dosah.

Môže nastať problém

Ak existuje prekážka, ktorá sa môže postaviť do cesty spoločnosti Microsoft, je ňou komodifikácia trhu s cloudovými službami. Problém spočíva v skutočnosti, že základné prvky cloudovej infraštruktúry, medzi ktoré patria napríklad virtuálne počítače a úložiská, sú v podstate rovnaké a nezávisia od konkrétneho prevádzkovateľa. Virtuálny počítač v rámci služby Amazon Web Services je z veľkej časti totožný s virtuálnym počítačom platformy Azure. Keď plne dozrie trh, kde je hlavným rozlišovacím činiteľom cena (týchto služieb), nie je realistické očakávať prehnane vysoké ziskové marže.

Podobné: Najhodnotnejšie značky sveta: 9 z USA a 1 z Číny

Prirodzene, Azure ponúka určité vysoko hodnotné funkcie ako napríklad databázy a služby spojené s prístrojovým učením. Avšak je veľmi nepravdepodobné, že táto platforma bude z dlhodobého hľadiska schopná vykazovať prevádzkovú maržu o hodnote až 30%. Takýto vývoj bude snáď možný jedine v krátkodobom časovom horizonte, v rámci ktorého sa trh ešte stále rozvíja nadpriemerným tempom. Všetko sa však môže zmeniť, keď sa situácia stabilizuje.

Dokáže Microsoft prebehnúť spoločnosti Apple a Amazon a stať sa prvou biliónovou spoločnosťou na svete? Je to možné. Zisky tejto spoločnosti by sa mohli v priebehu nasledujúcich rokov konštantne zvyšovať, vďaka nárastu platformy cloud computing a predplatiteľských služieb. Ak sa k tomuto faktoru pridá určitá expanzia na trhu, $ 1 biliónová hodnota spoločnosti je takmer na dosah.

Ak sa však v sektore poskytovania virtuálnych služieb rozpútajú nebezpečné cenové vojny a spoločnosť Microsoft nebude schopná efektívne zvyšovať svoje zisky, dosiahnutie vytúženého $ 1 biliónového míľnika jej môže trvať ešte niekoľko dlhých rokov.

Zdroj: WSJ, MarketWatch

Vstúpte s nami do finančného sveta

Chcete investovať alebo obchodovať s cennými papiermi? Alebo sa chcete iba ponoriť hlbšie do tajov finančného sveta? Nechajte nám váš kontakt a my sa s vami spojíme.

×

Kontaktujte nás

×
×