Môže ekonomika umelej inteligencie do roku 2025 dosiahnuť hodnotu $150 biliónov?

11. 7. 2019

Umelá inteligencia (AI) je určenou na transformáciu celosvetovej produktivity, rôznych pracovných modelov a životného štýlu, ale aj na vytvorenie rozsiahlej hodnoty.

Výskumná spoločnosť Gartner očakáva, že globálna ekonomika umelej inteligencie sa zvýši z minuloročnej hodnoty 1,2 bilióna dolárov, do roku 2022 na 3,9 bilióna dolárov, zatiaľ čo spoločnosť McKinsey odhaduje globálnu ekonomickú aktivitu umelej inteligencie do roku 2030 na úrovni okolo 13 biliónov dolárov.

Spoločnosť PricewaterhouseCoopers v tom istom roku počíta s 15,7 biliónmi dolárov, čo je viac ako súčasná kombinovaná produkcia Číny a Indie.

Technologický investor Tej Kohli však verí, že dopad bude oveľa razatnejší a exponenciálne väčší, keďže by podľa neho mohol mať do roku 2025 hodnotu 150 biliónov dolárov. To je takmer dvojnásobok odhadu Medzinárodného menového fondu, pre globálne HDP v tomto roku, na úrovni 88 biliónov dolárov.

Prílišná opatrnosť

Kohli poznamenal, že bežné odhady bývajú v niektorých ohľadoch opatrné. Internet má aktuálne hodnotu 50 biliónov dolárov. Môžeme toto číslo použiť a vynásobiť ho tromi alebo štyrmi a za účasti vytvárania rozsiahleho množstva aplikácií, sa bez problémov dostaneme na úroveň 150 biliónov dolárov. Všetko, čo sa v súčasnosti na internete nachádza, môže byť prejavené aj prostredníctvom AI, cez inteligentnejšiu, lepšiu a efektívnejšiu formu.

Podobné: Sektor robotických taxislužieb by do roku 2030 mohol mať hodnotu $2 bilióny

Kohli svoje bohatstvo získal počas internetového ošiaľu, v oblasti vývoja platobných možností, vrámci eCommerce (nakupovanie a predávanie výrobkov alebo služieb cez elektronické systémy) a následne svoje finančné prostriedky investoval do nehnuteľností, v rozvíjajúcich sa globálnych technologických centrách, akým je aj Berlín.

V júni oznámil, že ďalších 100 miliónov dolárov investoval do spoločnosti Rewired, kde hlavným zameraním je robotika orientovanú na umelú inteligenciu a strojové učenie, ktoré dokáže transformovať podniky, viesť revolúciu v zdravotníctve ako aj vylepšovať ľudský život.

Jednou z investícií spoločnosti Rewired je londýnska technologická spoločnosť Seldon, ktorá tvrdí, že vyvinula platformu strojového učenia s otvoreným zdrojovým kódom, ktorá umožňuje počítačom učiť sa „rýchlejšie, viac a lepšie“.

Ďalšou investíciou je americká firma Aromyx, ktorá vyvíja technológie umožňujúce meranie a digitalizáciu chutí a vôní, čo umožní detekciu a zachytenie nových foriem údajov pre strojové učenie, ktoré je pre umelú inteligenciu nevyhnutným.

Investor Tej Kholi taktiež investoval 20 miliónov dolárov do oblasti elektronického športu (súťaženie v hraní videohier), keďže verí, že tento sektor bude globálnym fenoménom rozsiahleho rastu. Zároveň verí, že rýchly rast Číny v oblasti umelej inteligencie bude znamenať, že Šen-čen, vrámci strednodobého horizontu prekoná regulovanejšie celosvetové centrum Silicon Valley.

Tvrdí, že celosvetové rozširovanie pokrytia 5G sa medzitým spojí s čoraz všadeprítomným celosvetovým používaním smartfónov a povedie k odstráneniu technologických prekážok, ktoré by inak zabraňovali revolúcií umelej inteligencie v reálnom sektore Internetu vecí (prepojenie vstavaných zariadení s internetom).

Bod zvratu

944007930

Podľa Kholiho sa „aktuálne nachádzame v bode zlomu, po ktorom oblasti umelej inteligencie a strojového učenia budú exponenciálne rásť, čím podporia a vylepšia každý aspekt ľudského života. Keď si tento sektor zachová základné ľudské normy a hodnoty, domnieva sa, že 150 biliónov dolárov je hodnota, na ktorú sa naozaj dostane. Umelú inteligenciu je potrebné využívať na zefektívnenie našich životov bez toho, aby sme ju radikálne menili.“

Kým Kohli, vrámci umelej inteligencie očakáva oveľa rýchlejšie a väčšie toky príjmov, taktiež varuje, že príliš rozsiahla medializácia s nedostatkom AI produktov, tento sektor riskuje vytvorenie tzv. „bubliny nadšenia“, ktorá povedie k nadšeniu verejnosti, takže je dôležité aby aj tieto produkty vedeli v dostatočne rýchlej miere zlepšovať životy ľudí tak, ako to sľúbili.

Tvrdí, že oblasť umelej inteligencie bude môcť zmeniť svet len vtedy, keď bude k dispozícii užívateľské rozhranie, ktoré viacerým podnikateľom umožní vybudovať produkty umelej inteligencie, ktoré umožnia prístup všetkých ľudí, k výhodám ekonomiky tohto sektora.

Aktuálne, hlavným problémom umelej inteligencie je, že zatiaľ nemá prístupné a intuitívne užívateľské rozhranie, ktoré by umožňovalo každému jednotlivcovi alebo spoločnosti pripojiť sa k celej ekonomike AI.

Aby sa táto technológia stala zjavnou a všadeprítomnou, je potrebné, aby sa produkty umelej inteligencie vytvárali tak ľahko, ako sa to deje vrámci tvorby aplikácií pre smartfóny. Momentálne sa nachádzame v podobnom štádiu, ako keď máme pre sebou k dispozícií všetky potrebné súčiastky na výrobu automobilu, ale je príliš nákladné poskladať ich dohromady.

Príležitosti platforiem

Minulý rozsah príležitostí platforiem poukazuje, že ranný technologický pokrok často nastáva pomaly, pričom nové technológie sa stávajú prielomovými len vtedy, keď sú platformy vytvorené pre podnikateľov a sú určené na vytváranie nových produktov a aplikácií.

Napríklad, ranný vývoj internetu napredoval pomaly, až pokiaľ Netscape a Microsoft nespustili prvé webové prehliadače.
Android a iOS mali podobný účinok na obmedzenú funkčnosť prvých smartfónov, zatiaľ čo 3D tlačiarne, vynájdené v roku 1984, ešte len začínajú s najnovším prielomom, keďže začali využívať rozhrania, ktoré sú intuitívne, lacné a ľahko použiteľné.

Kohli k tomuto uviedol: „Keď je k dispozícii rozhranie, rast môže byť exponenciálnym. Každý produkt umelej inteligencie sa v súčasnosti spolieha na niekoľko prvkov, ktoré musia spolupracovať. Internet vecí zároveň potrebuje aj pripojenie senzorov a iných zdrojov zberu dát, aby sa umožnilo jeho učenie.“

Veľké objemy dát musia byť uložené v cloude (internetovom úložisku) a sprístupnené pre vysoko-rýchlostné pripojenie vrámci 5G sietí.

Algoritmy následne musia byť naprogramované tak, aby zo zozbieraných údajov vytvorili pravdepodobnosti a vzorce, ale nakoniec je potrebný výstup (s najväčšou pravdepodobnosťou, ako určitý druh robotiky) pre AI, kde následne bude využitá jej inteligencia na prijímanie najvhodnejších opatrení.

Cloudové procesory a 5G siete znížili náklady a platformy, ako napríklad G2, umožnili vývojárom softvéru možnosti integrácie umelej inteligencie do svojich produktov a aplikácií, ale aj cez to zostávajú náklady na tieto prepojenia neprimerane vysoké.

Podobné: Wall Street začína spolupracovať s technologickými gigantmi ako Apple

Kohli dodal: „Chýbajúcim komponentom sú znalosti. Potrebujeme viac ľudí, ktorí pracujú na riešeniach, ktoré zo samostatných komponentov umelej inteligencie vytvoria užívateľsky prívetivú platformu. Iba vtedy ich budú môcť podnikatelia prispôsobiť a využívať na výrobu produktov umelej inteligencie.“

Keď sa umelá inteligencia stane všadeprítomnou v zdravotníctve, biotechnológiách, gastronómií, maloobchode a tisícoch iných priemyselných odvetví, mohlo by to viesť k razantnému zlepšeniu života ľudí, ale na to aby sa životy stali kvalitnejšími, je primárne si byť plne vedomí obrovské možnosti tejto “alternatívnej inteligencie“.

Ak ich prvé skúsenosti nebudú príjemnými a produkty umelej inteligencie nezačnú v dostatočnom tempe vylepšovať životy, tak, ako sľúbili, potom existuje riziko, že na oblasť AI zanevrú, skôr, než sa revolúcia tohto odvetvia vôbec začne.“

Zdroj: Fortune, WSJ

Vstúpte s nami do finančného sveta

Chcete investovať alebo obchodovať s cennými papiermi? Alebo sa chcete iba ponoriť hlbšie do tajov finančného sveta? Nechajte nám váš kontakt a my sa s vami spojíme.

×

Kontaktujte nás

×
×