Možno ste obeťou podvodu s kreditnými kartami a ani o tom neviete

23. 8. 2018

Zločinci zameriavajúci sa na podvody s kreditnými kartami sú čoraz vynaliezavejší a v súčasnosti sa môžete ocitnúť v ohrození bez toho, aby ste o tom vôbec vedeli.

Agentúra CreditCards.com v priebehu minulého roka zistila, že podvody s kreditnými kartami sú vo všeobecnosti na vzostupe. Nejedná sa však výhradne o počet prípadov takýchto podvodov, ale rovnakým tempom narastá aj vynaliezavosť zločincov a teda množstvo rôznych spôsobov, ktorými k takýmto podvodom dochádza.

V minulosti bolo bežné, že zločinci pôsobiaci v tejto oblasti obvykle zneužívali kradnuté alebo stratené kreditné karty priamo vo svoj prospech. V súčasnosti sa im však ponúka celá škála rôznych stratégií, pričom s odcudzenými autentifikačnými údajmi a bezpečnostnými číslami kariet môžu napríklad obchodovať na internete. Portál CreditCards.com navyše potvrdil, že takáto nelegálna činnosť sa aktuálne realizuje čoraz premyslenejšími postupmi.

Mark Hamrick, ktorý je hlavným ekonomickým analytikom spoločnosti BankRate, ktorá je materským podnikom portálu CreditCards.com, vysvetlil: „Neustále zaznamenávame nové prípady podvodnej činnosti, v rámci ktorej sa zločinci snažia zavádzať spotrebiteľov a získavať od nich heslá spojené s ich kreditnými kartami. Následne sú schopní zneužívať ich finančné prostriedky alebo osobné identifikačné údaje. Táto stratégia je nazývaná ‚phishing‘. Často zahŕňa zdanlivo nekonečné rozhovory cez mobilný telefón, počas ktorých sa nás niekto snaží presvedčiť o tom, aby sme si zvolili nejaký výhodnejší program. Podvodníci v niektorých prípadoch upozorňujú svoje obete na problémy s daňovým úradom, ktoré v skutočnosti vôbec neexistujú.“

Portál CreditCards.com tiež uvádza, že ďalšie stratégie môžu zahŕňať podvodníkov, ktorí Vás kontaktujú ohľadom „podozrivých výberov“ z Vášho bankového účtu. Inokedy sa vydávajú za energetické spoločnosti a snažia sa Vám tvrdiť, že Vaše faktúry sú po splatnosti. Obzvlášť opatrný by ste mali byť aj počas dovolenky v zahraničí. Podvodníci Vás totiž môžu kontaktovať prostredníctvom hotelového telefónu a tvrdiť, že na recepcii vznikol problém s počítačovou databázou, pričom si od Vás „opätovne“ vypýtajú prístupné údaje k Vašej kreditnej karte.

Podobné podvody sa však neobmedzujú iba na telefonické hovory. V súčasnosti narastá popularita kreditných kariet s čipom EMV a podvodníci Vám veľmi jednoducho môžu zaslať e-mail žiadajúci o aktualizáciu Vašich osobných informácii predtým, ako takúto kartu obdržíte.

Skúsenému podvodníkovi bude úplne postačovať, keď mu poskytnete svoje údaje týkajúce sa kreditnej karty iba v jednom zo spomenutých prípadov. Tým mu totiž okamžite umožníte, aby Vašu neuváženú dôveru zneužil tým najhorším spôsobom. Napriek tomu treba poznamenať, že Vaša kreditná karta môže byť zneužitá aj bez pričinenia na Vašej strane. Podvody takéhoto typu sú často odhalené až v momente, keď je už príliš neskoro.

Wi-Fi hot spoty sú v dnešnej dobe bežnou záležitosťou, ale majte sa na pozore – podvodníci sú schopní vytvoriť bezplatné Wi-Fi hot spoty bez hesla. Ak sa pripojíte k takejto nezabezpečenej sieti a budete napríklad kontrolovať stav na svojom bankovom účte, zločinci Vám môžu bez problémov ukradnúť patričné prihlasovacie údaje. Ak prostredníctvom takéhoto pripojenia navyše vykonáte nákup v elektronickom obchode pomocou kreditnej karty, s najväčšou pravdepodobnosťou sa znovu dostanú k potrebným údajom a Vašu kartu neskôr zneužijú pre vlastné účely. Relatívne bežným postupom je aj falšovanie kreditných kariet pomocou špecifických zariadení umiestnených na bankomatoch, pričom práve táto stratégia ostáva často nepovšimnutá zo strany právoplatného majiteľa karty.

Keď podvodníci Vaše osobné údaje získajú, otvára si im celá škála možností. Môžu zatelefonovať Vášmu poskytovateľovi kreditných služieb, vydávať sa za Vás a tvrdiť, že kreditná karta bola stratená či odcudzená. Okrem toho môžu rôznymi spôsobmi zneužívať Vašu identitu a samozrejme do sýtosti nakupovať pomocou Vašich prostriedkov.

Portál CreditCards.com ďalej uvádza, že rovnako sa zvýšil aj počet podvodov, pri ktorých podvodník vôbec nemusí fyzicky odcudziť Vašu kartu. Stačí, ak pozná Vaše meno, číslo karty a bezpečnostné trojčíslie z jej zadnej strany. Vyzbrojený týmito informáciami môže pristúpiť k vykonávaniu drahých objednávok v online prostredí. Ak máte v takomto prípade svoju kreditnú kartu odloženú na bezpečnom mieste, spočiatku pravdepodobne nespozorujete nič podozrivé.

Ako by ste však mali postupovať, keď si uvedomíte, že ste sa nevedomky stali terčom podvodu s kreditnou kartou?

1. Buďte ostražitý

V prvom rade by ste sa pred podvodníkmi mali pokúsiť chrániť. Ak to už nie je možné, aspoň by ste mali disponovať nástrojmi, pomocou ktorých budete schopný podvod včas odhaliť. Hamrick potvrdil, že dostatočná ostražitosť je v tomto smere kľúčovým prvkom.

Vhodnou a bezbolestnou stratégiou je stiahnuť si mobilné aplikácie Vašej banky, ktoré tejto inštitúcii umožňujú sledovať všetky transakcie v rámci kreditných a debetných kariet. Zároveň by ste sa nepochybne mali vyhýbať podobným aplikáciám tretích strán. Je tiež veľmi praktické, keď si nastavíte, aby Vás o každej schválenej transakcii informovala SMS správa. Je totiž dobré vedieť, kedy a prečo Vám z účtu odchádzajú peniaze.

Hamrick tiež odporúča, aby ste mali zriadený núdzový bankový účet, ku ktorému budete mať samostatnú kreditnú kartu: „Ak sa Váš primárny účet stane obeťou podvodu, sekundárny účet Vám môže vzniknutú situáciu pomôcť omnoho rýchlejšie vyriešiť.“

2. Kontaktujte poskytovateľa Vašej kreditnej karty

Konať by ste mali hneď, ako si všimnete, že niečo nie je v poriadku. Keď si všimnete, že sa s Vaším účtom niečo deje, okamžite kontaktujte svojho poskytovateľa či finančnú inštitúciu.

Mnohé spoločnosti poskytujúce kreditné karty sa držia princípov nulového ručenia, čo znamená, že nebudete niesť zodpovednosť za financie utratené podvodníkmi. Práve preto je viac než dôležité, aby ste stratenú či odcudzenú kreditnú kartu čo najskôr nahlásili patričným orgánom.

Svoju banku by ste mali kontaktovať aj v prípade, že s ňou odcudzená kreditná karta nie je prepojená. Inštitúcia tak môže monitorovať Vaše účty a ohlásiť Vám akúkoľvek podozrivú aktivitu.

3. Krádež osobných údajov nahláste úradom

Keď sa stanete obeťou krádeže identity, zločinec môže následne vo Vašom mene požiadať o vydanie novej kreditnej karty, prípadne zrealizovať nejakú ďalšiu podvodnú schému. O akomkoľvek narušení Vašich osobných údajov by ste mali upovedomiť banku, ale aj ostatné úrady, ktoré by mohli prispieť k riešeniu Vášho problému.

Portál CreditKarma.com tiež uvádza, že je dôležité, aby ste o krádeži identity upovedomili aj políciu. Členovia policajného zboru Vám totiž môžu pomôcť s vypracovaním plánu, pomocou ktorého budete predchádzať podobným situáciám v budúcnosti.

4. Zmeňte svoje heslá a PIN kódy

Následky krádeže kreditnej karty môžete zmierniť tak, že si čo najskôr zmeníte prístupové heslá v rámci internet bankingu, prípadne PIN kódy Vašich kreditných kariet.

Nejedná sa však iba o jeden bankový účet a kreditnú kartu, ktorá Vám bola odcudzená. Uistite sa o tom, že Vaše údaje nie sú uložené v pamäti stránok ako Amazon, PayPal či rôznych elektronických obchodov. Prirodzene sa presvedčte o tom, či niektorý z Vašich nákupných účtov už nebol kompromitovaný.

5. Monitorujte aktivitu na svojom účte

Prvá známka podvodnej činnosti na Vašom účte nemusí byť tou poslednou. Dajte si teda záležať na tom, aby ste dôsledne monitorovali výpisy z Vášho účtu aj v priebehu nasledujúcich mesiacov.

Portál CreditKarma.com uvádza: „Podvodná činnosť sa môže objavovať na Vašom účte aj niekoľko mesiacov po odcudzení Vašej karty. A to obzvlášť v prípade, že podvodníci získali viac druhov Vašich osobných údajov, prípadne prihlasovacie mená a heslá do rôznych služieb.“

Vhodnou voľbou je aj využívanie služby monitorovania kreditných kariet, pomocou ktorej odhalíte akúkoľvek podozrivú aktivitu. Keď sa však budete rozhodovať pre konkrétnu službu, najprv si preverte jej poskytovateľa.

Vstúpte s nami do finančného sveta

Chcete investovať alebo obchodovať s cennými papiermi? Alebo sa chcete iba ponoriť hlbšie do tajov finančného sveta? Nechajte nám váš kontakt a my sa s vami spojíme.

×

Kontaktujte nás

×
×