Najbohatší ľudia sveta v roku 2016 zarobili $ 237 miliárd

1. 1. 2017

V roku 2016, kedy populistickí voliči pretvorili politické spektrum v celej Európe a USA, najbohatší ľudia sveta ukončili tento rok so ziskom až 237 miliárd dolárov.

Po neuspokojivých ekonomických dátach z Číny, na začiatku roka, snahe Británie pre odchod z Európskej únie a koncoročnému zvoleniu miliardára Donalda Trumpa, 200 najbohatších jednotlivcov sveta v roku 2016, podľa indexu miliardárov od agentúry Bloomberg zarobilo 237 miliárd dolárov, čím sa ich celková čistá hodnota majetku dostala až na 4,4 bilióna amerických dolárov.

V priebehu posledných 12 mesiacov však museli čeliť rozsiahlym výkyvom volatility, keďže sa ich bohatstvo na dennej báze v priemere menilo o 4,8 miliardy dolárov (4,6 miliardy eur).

Simon Smile, ktorý je investičným riaditeľ pre veľmi bohatých klientov v UBS Wealth Management poznamenal: „Všeobecne platí, že klienti si museli prejsť cez volatilitu,“ … „Rok 2016 tak v oblasti rizikových aktív skončil, ako efektívny rok. Docela pozoruhodný výsledok, vzhľadom k začiatku roka.“

Najväčším víťazom sa stal Warren Buffett, ktorému sa v tomto náročnom roku podarilo zarobiť 11,8 miliárd dolárov. Buffett sa nachádza na druhom mieste najbohatších jednotlivcov sveta, s čistou hodnotou majetku na úrovni 74,1 miliárd dolárov, čím sa mu nepodarilo predbehnúť najbohatšieho muža planéty – Billa Gatesa, ktorého majetok je na úrovni 91,5 miliárd dolárov.

Buffett sa však aj tak zaviazal poskytnúť väčšinu svojho bohatstva na charitu.

Michael Cole, ktorý je prezidentom spoločnosti Ascent Private Capital Management, ktorá má pod svojou správou aktíva v hodnote okolo $ 10 miliárd dolárov poznamenal: „2016 bol skôr rokom, kde ceny nenavyšovali fundamenty, ale skôr celosvetové správy,“ … „Aktuálnou hnacou silou trhov je v súčasnosti viera, že Trump sa chystá prísť a deregulovať veľký časť ekonomiky.“

Aj cez to, že americkí miliardári v prezidentskej kampani všeobecne uprednostňovali Hillary Clintonovú, Trumpovo víťazstvo im pomohlo navýšiť ich majetok o 77 miliárd dolárov.

Tu je päť najbohatších jednotlivcov sveta, k 28. decembra 2016 (podľa indexu miliardárov agentúry Bloomberg):

1. Bill Gates (čistý majetok: $ 91 miliárd)
2. Warren Buffett (čistý majetok: $ 73,6 miliárd)
3. Amancio Ortega (čistý majetok: $ 71,2 miliárd)
4. Jeff Bezos (čistý majetok: $ 67,2 miliárd)
5. Mark Zuckerberg (čistý majetok: $ 50,8 miliárd)

Jednotlivým ziskom za rok dominovali Američania, ktorí dosiahli štyri z piatich najväčších nárastov hodnoty majetku, vrátane spoluzakladateľa spoločnosti Microsoft – Billa Gatesa a ropného magnáta Harolda Hamma.

Francúz Bernard Arnault bol jediný mimo-americkým zástupcom spomedzi Top 5, keďže sa jeho majetok navýšil o 7,1 miliardy dolárov, k úrovni 38,9 miliárd dolárov. Jeho fima LVMH Moet Hennessy Louis Vuitton poznamenala, že situácia na čínskom trh luxusného tovaru sa zlepšuje.

bohatstvo
Najväčšie zisky dosiahli najbohatší jednotlivci sveta v sektore zdrojov (energie, kovy, ťažba) a technológií. Iba druhá skupina v roku 2016 zarobila až 80 miliárd dolárov.

sektor
Mimo-americkým miliardárom sa tak dobre nedarilo, avšak čiastočne kvôli sile amerického dolára. Wang Jianlin, ktorý je druhým najbohatším jednotlivcom v Číne zaznamenal stratu svojho majetku v hodnote 5,8 miliárd dolárov; najbohatší obyvateľ Afriky – Aliko Dangote (z Nigérie) prišiel o tretinu svojho bohatstva – 15 miliárd dolárov, čo znamená pokles o 4,9 miliardy dolárov; a saudský princ Alwaleed Bin Talal Al musel odpísať rovnakú časť majetku ako Dangote, čo predstavuje pätinu jeho majetku.

Zdroj: Bloomberg, ABCNews

Vstúpte s nami do finančného sveta

Chcete investovať alebo obchodovať s cennými papiermi? Alebo sa chcete iba ponoriť hlbšie do tajov finančného sveta? Nechajte nám váš kontakt a my sa s vami spojíme.

×

Kontaktujte nás

×
×