Najstaršie americké maloobchodné spoločnosti, ktoré podnikajú dodnes

7. 3. 2019

V poslednej dobe sme sa stali svedkami zatvorenia legendárnych amerických obchodov ako Toys ‚R‘ Us a Payless. Je preto iba ťažké predstaviť si, že maloobchodná predajňa v súčasnej ére modernej digitalizácie dokáže prežiť dlhšie ako niekoľko desaťročí. Avšak v Spojených štátoch aj napriek tomu pôsobí niekoľko obchodov, ktoré sú v prevádzke už počas obdobia viac ako 100 rokov.

Niektoré maloobchodné predajne v Spojených štátoch zlyhávajú v dôsledku nevídaného nárastu spoločnosti Amazon a iba z posledných síl bojujú o to, aby boli schopné držať krok s konkurenciou. Medzitým sa však vykryštalizovali niektoré známe značky, ktoré prežili vzostup online predaja a v súčasnosti naďalej úspešne fungujú.

Zoznámte sa s najstaršími menami, ktoré stretnete na modernom americkom maloobchodnom trhu.

Obchod Brooks Brothers bol otvorený v roku 1818 a dodnes predáva luxusnú pánsku módu

Zákazníci v obchode Brooks Brothers v roku 1954.

Henry Sands Brooks 7. apríla roku 1818 založil obchod H. & D.H Brooks & Co., ktorý sa neskôr stal známym ako Brooks Brothers. Brooks sa s prosbou o pomoc pri spravovaní obchodu obrátil na svojich synov, ktorí prispeli k vzniku rodinného podnikania s kariérou dlhšou ako 200 rokov. Spoločnosť je v súčasnosti najdlhšie fungujúcim maloobchodným predajcom v USA a oblečenie z jej sortimentu nosia dokonca aj americkí prezidenti.

Spoločnosť Lord & Taylor v roku 1826 otvorila svoj prvý obchod, ktorý funguje do dnešného dňa

Obchod Lord & Taylor na Manhattane sa preslávil svojím výkladom.

Samuel Lord a George Washington Taylor, obaja prisťahovalci z Anglicka, si v New Yorku otvorili obchod v roku 1826. Predajňa nesie mená svojich zakladateľov a predstavuje jednu z najdlhšie fungujúcich maloobchodných značiek v USA. Spoločnosť však v roku 2019 zatvorila svoju kultovú vlajkovú predajňu na prestížnej promenáde Fifth Avenue v New Yorku a momentálne sa očakáva, že v priebehu roka postihne rovnaký osud aj ostatné pobočky tohto obchodu.

Kiehl’s predáva kozmetické produkty už od roku 1851

Prvé produkty v obchode Kiehl’s.

V roku 1851 bola na ulici Third Avenue v New Yorku otvorená pomerne nenápadná lekáreň. Jej kariéra však skutočne odštartovala až v roku 1894, keď obchod odkúpil John Kiehl a nazval ho Kiehl Pharmacy. Predajcu v súčasnosti vlastní nadnárodná spoločnosť L’Oreal a prevádzkuje 79 pobočiek po celom území spojených štátov. Produkty dostupného sortimentu sú zamerané na starostlivosť o pokožku.

Značka Macy’s otvorila prvý obchod v roku 1858 a ešte stále prekvitá ako popredný predajca

Záber na obchod Macy’s v New Yorku v roku 1895.

R.H. Macy si v roku 1858 otvoril obchod so zmiešaným tovarom v New Yorku, ktorý nazval R.H. Macy & Co.. Predajňa čoskoro expandovala do 11 susedných budov a predávala širokú škálu rôznych produktov. Značka Macy’s v súčasnosti prevádzkuje viac ako 600 populárnych obchodných domov na území USA, v ktorých sa predávajú vyhľadávané značkové produkty.

Spoločnosť Macy’s je okrem toho vlastníkom ďalšieho dlhoročného predajcu známeho ako Bloomingdales, ktorého v roku 1872 otvorili Lyman a Joseph Bloomingdaleovci. V priebehu prvého dňa po otvorení svojho obchodu predali tovar v cene iba 3,68 dolára.

Saks Fifth Avenue začínal ako skromný newyorský obchod v roku 1867

Priečelie obchodu Saks Fifth Avenue v roku 1948.

Horace Saks a Bernard Gimbel v 60. rokoch minulého storočia prevádzkovali v New Yorku svoje individuálne maloobchodné predajne. Podnikatelia však v roku 1924 spojili svoje sily a otvorili obchod pod názvom Saks Fifth Avenue. Ich spoločnosť má v súčasnosti 39 predajní v 22 amerických štátoch, ktoré predávajú značkové luxusné oblečenie v rámci dámskej aj pánskej módy.

Podobné: 14 najväčších rodinných spoločností sveta

Obchod Barnes & Noble začal predávať knihy v roku 1873 a dodnes je najväčším kníhkupectvom v USA

Zákazníci v predajni Barnes & Noble v roku 1961.

Charles M. Barnes rozbehol svoje podnikanie s knihami už v roku 1873 v meste Wheaton v americkom štáte Illinois. Legendárna spoločnosť však bola založená až v roku 1917, keď Barnesov syn odcestoval do New Yorku, kde sa jeho novým podnikateľským partnerom stal G. Clifford Noble. Spoločnosť Barnes & Noble počas Veľkej hospodárskej depresie otvorila svoju hlavnú predajňu na Fifth Avenue v New Yorku. O desaťročia neskôr pôsobí v každom americkom štáte s viac než 630 kníhkupectvami. Každoročne predá približne 190 miliónov kníh.

Sears je v prevádzke od roku 1888 aj napriek bankrotu

Populárny obchod Sears začínal ako katalógová spoločnosť.

Spoločnosť Sears sa na trhu objavila koncom devätnásteho storočia so svojím katalógom, z ktorého si ľudia mohli objednať hodinky a šperky, ktoré im následne boli doručené poštou. V priebehu dvadsiatych rokov minulého storočia spoločnosť otvorila viacero maloobchodných predajní, pretože nakupovanie cez katalóg začalo strácať popularitu. Napriek tomu, že spoločnosť Sears je aktívna aj v súčasnosti, v roku 2018 vyhlásila bankrot po dlhých rokoch prepadajúcich sa predajov. Súd vo februári roku 2019 rozhodol, že predseda spoločnosti Sears by ju mohol vykúpiť z bankrotu a zachrániť podnik pred definitívnou likvidáciou.

Otvorenie obchodu Walgreens v roku 1901 symbolizuje vznik prvej americkej siete lekární

Obchod Walgreens v roku 1929.

Farmakológ Charles R. Walgreen si v roku 1901 kúpil v Chicagu svoju prvú lekáreň, ktorá fungovala v priestore s rozlohou iba 15 krát 6 metrov. Keďže Walgreen začal vyrábať vlastné lieky, ich ceny ostali nízke a zákazníci mali garantovanú spokojnosť. Do roku 1926 vzniklo dokopy 100 obchodov tejto značky a predajňa Walgreens sa aktuálne nachádza v každom americkom štáte, čo predstavuje celkovo 9 560 lekární. Spoločnosť každý deň obslúži takmer 8 miliónov ľudí.

Obchod Neiman Marcus vznikol v roku 1907 a oblečenie predáva dodnes

Budova obchodu Neiman Marcus v roku 1939 v Dallase.

Herbert Marcus a jeho sestra Carrie Marcus Neimanová otvorili svoj prvý obchod v Dallase v štáte Texas už v roku 1907, vďaka čomu trhu na juhu USA poskytli prístup k luxusnému módnemu oblečeniu. Obchodný dom sa v priebehu nadchádzajúcich desaťročí stával čoraz populárnejším. Značka Neiman Marcus o 100 rokov neskôr spravuje 42 obchodov po celých Spojených štátoch.

Zdroj: MSN, Yahoo

Vstúpte s nami do finančného sveta

Chcete investovať alebo obchodovať s cennými papiermi? Alebo sa chcete iba ponoriť hlbšie do tajov finančného sveta? Nechajte nám váš kontakt a my sa s vami spojíme.

×

Kontaktujte nás

×
×