Najúspešnejšie akcie indexu S&P 500 pre rok 2018

8. 1. 2019

Výnosy najúspešnejších spoločností figurujúcich v akciovom indexe S&P 500 Vás možno prekvapia – obzvlášť s ohľadom na skutočnosť, že celkový výkon akciového trhu bol v priebehu štvrtého kvartálu roka 2018 mimoriadne ponurý. No aj napriek nepriaznivým podmienkam na konci uplynulého roka sa na scéne objavilo niekoľko spoločností, ktoré boli schopné vykázať skutočne pozoruhodné výsledky. Zaradili ste niektorú z nich do Vášho investičného portfólia?

Twenty-First Century Fox – nárast o 40%

Keď spoločnosť Disney zrealizovala akvizíciu štúdia Twenty-First Century Fox, definitívne potvrdila teóriu, že na obsahu záleží. Spoločnosť Disney síce v decembri roku 2017 súhlasila s odkúpením filmového a televízneho giganta za cenu približne 52 miliárd dolárov, avšak v priebehu roka 2018 táto hodnota narástla až na viac než 70 miliárd dolárov – najmä v dôsledku skutočnosti, že spoločnosť Disney sa snažila odradiť od tohto obchodu svojich konkurentov, ktorí sa zaujímali o aktíva filmového štúdia, vrátane franšízy X-Men, kreatívnej televíznej jednotky Fox, filmovej produkcie a podielu v službe HULU. Po úspešnom uzavretí akvizície bude Disney vlastniť 60% služby HULU a definitívne tak potvrdí svoju dominanciu v tomto sektore.

Podobné: Najvýznamnejšie ponuky IPO, ktoré by ste mali sledovať v roku 2019

Red Hat: +46%

Nástroje, ktoré spájajú firemné, súkromné a verejné siete, v priebehu roka 2018 výrazne podnietili záujem o nové fúzie a akvizície – popredná spoločnosť IBM v súlade s týmto trendom vykonala akvizíciu spoločnosti Red Hat za 34 miliárd dolárov. Jedná sa o skutočne vysokú sumu, avšak IBM verí, že riešenia spoločnosti Red Hat v rámci zavádzania a spravovania sietí operačného systému Linux sú pre túto investíciu dostatočným dôvodom. A pravdepodobne to tak bude, keďže predaje spoločnosti Red Hat sa medziročne navýšili o 22% na hodnotu 748 miliónov dolárov. Spoločnosť v treťom kvartáli roku 2018 zaznamenala celkovo 94 zmlúv o hodnote vyššej než milión dolárov, čo predstavuje medziročný nárast o 30%, pričom až 17 z nich dosahovalo hodnotu vyššiu ako 5 miliónov dolárov. Ak sa spoločnosti aj naďalej podarí uzatvárať podobne úspešné zmluvy, jej aktuálne ocenenie sa môže naozaj ukázať ako viac než opodstatnené.

Advance Auto Parts: + 55%

Údaje z roku 1990 dokladujú, že priemerný automobil na štátnych cestách bol starý 7,6 roka. V súčasnosti táto štatistika predstavuje viac ako 10 rokov. Vzhľadom na to, že Američania ročne prekonajú svojimi vozidlami rekordných 21 687 kilometrov a ich automobily sú čoraz staršie, nie je žiadnym prekvapením, že objem predajov spoločnosti Advance Auto Parts sa neustále navyšuje. Tržby tohto predajcu automobilových súčiastok v treťom kvartáli roku 2018 narástli o 4,3% až na hodnotu 2,3 miliardy dolárov.

Rovnako ako mnoho ďalších amerických podnikov, aj spoločnosť Advance Auto Parts v roku 2018 zaznamenala nárast príjmov najmä z dôvodu nízkej firemnej dane, ktorá bola zavedená v najnovšej daňovej reforme. V treťom kvartáli sa upravený zisk spoločnosti na akciu zlepšil o 32% na úroveň 1,89 dolára. Je pravdepodobné, že spoločnosť bude mať v nadchádzajúcom roku problém dosahovať rovnako pozitívne výsledky, no napriek tomu by si mohla aj naďalej zachovať tendenciu zvýšeného rastu – a to obzvlášť v prípade, keď sa potvrdí úspešnosť jej novej spolupráce s reťazcom predajní spoločnosti Walmart.

TripAdvisor: + 57%

Keď pred cestovaním konzultujete recenzie na populárnom portáli TripAdvisor, zďaleka nie ste sami. TripAdvisor je totiž jedným z najobľúbenejších miest na internete predovšetkým pre ľudí, ktorí chcú zo svojich pracovných a súkromných ciest vyťažiť čo najviac. Spoločnosť sa síce v roku 2017 stretla s istými problémami v dôsledku interných zmien, ale investori boli v priebehu nasledujúcich období povzbudení náznakmi stabilizácie podniku a správami od vedenia portálu o tom, že TripAdvisor smeruje k obnovenému rastu.

Treba poznamenať, že aj napriek spomalenému vývoju v hotelovom priemysle spoločnosť zaznamenala zvýšené výnosy spojené s rezerváciou atrakcií, reštaurácií a ubytovacích zariadení – objem týchto rezervácií sa v treťom kvartáli roku 2018 navýšil o 20% až na hodnotu 153 miliónov dolárov. Spoločnosť TripAdvisor sa v súčasnosti prezentuje obnoveným optimizmom pre rast príjmov a zlepšenie marketingového plánu, čo by malo v priebehu roka 2019 zvýšiť ziskovosť tohto podniku a spraviť z neho skutočne zaujímavú investičnú príležitosť.

Fortinet: + 61%

Zlyhanie ochrany osobných údajov a kybernetická kriminalita sú v súčasnosti hlavnými hrozbami pre podniky po celom svete. Čoraz zložitejšie ekosystémy firemných, cloudových a spotrebiteľských aplikácií podmieňujú neustále narastajúci dopyt po digitálnych riešeniach spoločnosti Fortinet. Tá svojim zákazníkom ponúka produkty a služby zamerané na digitálnu bezpečnosť, ktoré automaticky chránia, odhaľujú a reagujú na širokú škálu kybernetických hrozieb. Podniky naprieč celým svetom si kupujú riešenia spoločnosti Fortinet prostredníctvom dodávateľov tretích strán, alebo ich využívajú priamo pomocou cloudových služieb prostredníctvom populárnych poskytovateľov, vrátane platformy Azure od spoločnosti Microsoft a rozhrania Amazon Web Services.

Spoločnosť Fortinet bola doteraz schopná vybudovať si neustále narastajúcu základňu lojálnych zákazníkov, čo vedie k tomu, že viac než polovica jej príjmov pochádza z opakovaného poskytovania služieb týmto spotrebiteľom. Celkové tržby spoločnosti počas prvých deviatich mesiacov roku 2018 dosiahli nárast o 20% a vyšplhali sa na hodnotu 1,29 miliardy dolárov, pričom prevádzkový zisk spoločnosti vzrástol o 116% na hodnotu 145,9 milióna dolárov. Keďže kybernetické hrozby nie sú nijakým spôsobom naviazané na priebeh ekonomického cyklu, podnikanie spoločnosti Fortinet by mohlo zaznamenávať ďalšie úspechy bez ohľadu na to, ako sa bude vyvíjať americká či celosvetová ekonomika. To znamená, že aj v budúcnosti by sa mohlo jednať o investične najatraktívnejšie akcie technologického sektora.

Abiomed: + 68%

Koronárna choroba srdca či ochorenie koronárnych tepien v Spojených štátoch zodpovedá až za 1 zo 7 úmrtí, v dôsledku čoho v súčasnosti existuje obrovský dopyt po medicínskych produktoch, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť prežitia pacientov po prekonaní infarktu. Tu vstupuje na scénu spoločnosť Abiomed – tá okrem iného dodáva na trh dočasné srdcové pumpy, ktoré pomáhajú zotaviť sa po takejto diagnóze. Americký Úrad pre potraviny a liečivá (FDA) v priebehu roka 2018 schválil používanie srdcových púmp spoločnosti Abiomed u pacientov s kardiogénnym šokom spojeným s kardiomyopatiou, ako aj počas vysokorizikového perkutánneho koronárneho zákroku – jedná sa o nechirurgickú procedúru, ktorá obnovuje prietok krvi pomocou vkladania stentu do koronárnych tepien pacienta.

Toto schválenie efektívne rozšírilo cieľový trh spoločnosti Abiomed, v čoho dôsledku sa jej finančné vyhliadky výrazne zlepšili. Tržby spoločnosti napríklad vzrástli o 37% až na úroveň 182 miliónov dolárov, pričom jej zisky na akciu sa v treťom kvartáli roku 2018 navýšili o pozoruhodných 104% a dosiahli hodnotu 1,09 dolárov. Keďže táto spoločnosť nie je zaťažená žiadnym dlhodobým dlhom a objem jej predajov rýchlo narastá, nie je žiadnym prekvapením, že investori v priebehu minulého roka poháňali cenu akcií podniku smerom nahor.

Podobné: Prečo by akcie Amazonu mohli byť v roku 2019 favoritom?

Advanced Micro Devices (AMD): + 70%

Približne 67% Američanov hrá videohry a mnohí z nich za týmto účelom využívajú zariadenia, ktoré sú postavené na vysokorýchlostných grafických procesoroch a čipoch z dielne spoločnosti Advanced Micro Devices. Akcie spoločnosti sa výrazne zotavili v priebehu júla minulého roku, keď jej najväčší konkurent a líder na trhu – spoločnosť Intel, oznámila, že svoju novú generáciu 10 nanometrových procesorov Cannon Lake uvedie na trh neskôr, ako sa očakávalo, teda až v druhej polovici roku 2019. Posunutie tohto termínu totiž znamená, že Advanced Micro Devices bude mať dovtedy šancu zmierniť dominanciu svojho najväčšieho rivala na trhu technológií pre osobné počítače.

Pre výrobcu grafických čipov to však ani napriek tomu nebude prechádzka ružovou záhradou. Najnovšiu generáciu svojich grafických čipov totiž spustila aj spoločnosť Nvidia a v prípade, že tieto čipy znížia dopyt po grafických procesoroch spoločnosti Advanced Micro Devices a Intel predsa len uvedie svoje 10 nanometrové čipy ešte pred posunutým termínom, dopyt po čipoch AMD v rámci ekosystému digitálnych mien a blockchainových aplikácií sa s najväčšou pravdepodobnosťou zásadne spomalí. Keby sa teda situácia vyvinula týmto smerom, spoločnosť Advanced Micro Devices môže mať v roku 2019 problém dosahovať také úspechy ako v uplynulom období.

Zdroj: Bloomberg, MSN

Vstúpte s nami do finančného sveta

Chcete investovať alebo obchodovať s cennými papiermi? Alebo sa chcete iba ponoriť hlbšie do tajov finančného sveta? Nechajte nám váš kontakt a my sa s vami spojíme.

×

Kontaktujte nás

×
×