Najúspešnejšie americké spoločnosti založené imigrantmi

11. 4. 2019

V Spojených štátoch amerických žije mnoho prisťahovalcov, ktorí sú zodpovední za obrovský prínos ako pre túto krajinu, tak aj pre celý svet. A to ani zďaleka nikde nie je také evidentné, ako v oblasti podnikania. Portál Brookings dokonca uvádza, že takmer polovica z najúspešnejších spoločností figurujúcich na zozname Fortune 500 bola založená imigrantmi alebo ich priamymi potomkami, ktorí žili sny svojich rodičov – príznačné pre každého, kto vycestoval do USA za vidinou lepšieho života.

Každá vlna imigrantov prichádzajúcich do Spojených štátov v priebehu storočí čelila nepriateľskej atmosfére, podozrievaniu a diskriminácii na základe ich náboženstva, rasy, zvykov, krajiny pôvodu alebo vnímaných hodnôt. V súčasnosti sa vedú zanietené diskusie o novej generácii prisťahovalcov do USA a preto sa môžeme iba domnievať, ako by utrpel moderný svet v prípade, že by Amerika neprijala nasledovných podnikateľov, inovátorov, revolucionárov a vizionárov.

Pozrime sa teda na to, ktoré z najúspešnejších amerických spoločností založili práve prisťahovalci.

Yahoo

Jerry Yang.

Na úsvite éry internetu sa iba málo mien preslávilo do takej miery ako Yahoo. Jedná sa totiž o spoločnosť, ktorá mala na vrchole svojej kariéry pozoruhodnú hodnotu 130 miliárd dolárov. Jej zakladateľom je Jerry Yang, prisťahovalec z Taiwanu, ktorý prišiel do Ameriky v roku 1978 a v tom čase ani nevedel, koho tváre sú vytlačené na amerických bankovkách, či ako by sa dorozumel na ulici. Avšak už v priebehu nasledujúcich troch rokov hovoril plynulou angličtinou a čoskoro získal bakalársky a magisterský titul v odbore elektronického inžinierstva na Stanfordovej univerzite. Momentálne disponuje majetkom o hodnote 2,8 miliardy dolárov – a to predovšetkým vďaka jeho prevratnému nápadu, že webové stránky by mali byť kategorizované v rámci hierarchie, namiesto zoznamov.

Podobné: Kapitalizmus v Amerike funguje

Kraft Foods

Potravinárska spoločnosť Kraft Foods je v súčasnosti neodmysliteľnou súčasťou DNA americkej kulinárskej kultúry. Jej produktové línie zahŕňajú ikonické mená ako Maxwell House, Kool-Aid, Grey Poupon či Cheez Whiz. Avšak spoločnosť, ktorej aktuálna hodnota dosahuje úžasných 8,8 miliardy dolárov, začala podnikať s obyčajnými 65 dolármi – takou sumou totiž disponoval James L. Kraft, prisťahovalec z Kanady, keď si v roku 1903 za tieto peniaze kúpil koňa a voz, pomocou ktorého položil základy svojej začínajúcej spoločnosti so zameraním na distribúciu potravín. Kraft v roku 1909 začal vyvíjať prakticky „večne trvanlivý“ syr, ktorý údajne nevysychal a neplesnivel. Keď vypukla prvá svetová vojna, americká vláda si objednala hneď 3 milióny kilogramov Kraftovho syra, aby dokázala nakŕmiť svojich hladných vojakov v zahraničí a zvyšok je už históriou.

Tesla

Elon Musk.

Hodnota spoločnosti Tesla v súčasnosti predstavuje 51,1 miliardy dolárov a pripisujeme jej zásluhu za to, že priniesla elektrické automobily do mainstreamového prostredia. Spoločnosť bola založená v roku 2003, aktuálne zamestnáva 27 000 ľudí a na jej čele stojí Elon Musk, jeden z najodvážnejších inovátorov v histórii. Musk sa narodil a bol vychovávaný v Juhoafrickej republike a ako študent emigroval najprv do Kanady, neskôr do USA. Jeho bohatstvo v súčasnosti predstavuje 20,8 miliardy dolárov, avšak svoj prvotný úspech nedosiahol revolúciou toho, ako ľudia jazdia – ale spôsobu, akým ľudia nakupujú a predávajú, keď sa stal spoluzakladateľom služby PayPal.

Google

Sergey Brin.

Iba málo spoločností má taký zásadný vplyv na naše každodenné životy ako Google, ktorá predstavuje odrazový mostík pre veľký podiel dennej aktivity v online prostredí po celom svete. Spoločnosť Google je so svojou trhovou hodnotou na úrovni 132,1 miliardy dolárov druhou najvyššie ocenenou značkou na svete. Jej zakladateľmi sa stali absolventi Stanfordovej univerzity Lawrence Page a Sergey Brin, ktorého rodina utiekla pred antisemitizmom v jeho rodnom Rusku, keď mal iba 6 rokov. V súčasnosti otvorene kritizuje imigračnú politiku prezidenta Donalda Trumpa a disponuje majetkom o hodnote 51,5 miliardy dolárov – vďaka čomu sa označuje za najbohatšieho amerického prisťahovalca.

Goldman Sachs

Marcus Goldman.

Bavorsko v roku 1848 prišlo o jedného zo svojich najlepších učiteľov, keď sa Marcus Goldman vysťahoval do Ameriky a stal sa majiteľom miestneho obchodu. Šikovný podnikateľ neskôr začal sprostredkovať vzťahy medzi spoločnosťami, ktoré potrebovali prístup k novému kapitálu a bankami či finančníkmi ochotnými poskytovať úvery. V tomto procese si časť zisku samozrejme nechával pre seba. Jeho vedľajšie podnikanie v úlohe makléra sa neskôr rozrástlo do spoločnosti Goldman Sachs, globálnej investičnej banky, ktorá často čelí kritike v dôsledku jej účasti v ekonomickom kolapse v roku 2008. Napriek tomu však dosahuje nepopierateľný úspech a aktuálne dosahuje trhovú kapitalizáciu o hodnote 91,8 miliardy dolárov.

Apple

Keď sa v dôsledku katastrofálnej vojny v Sýrii do sveta vydali hordy utečencov, opäť sa začalo poukazovať na to, že aj jeden z najväčších podnikateľských vizionárov bol vlastne biologickým synom sýrskeho utečenca. Abdul Fattah Jandali utiekol zo starobylého mesta Homs počas sýrskej občianskej vojny a imigroval do Spojených štátov. Jeho syn, Steve Jobs, dal svetu osobný počítač, iPhone a filmové štúdiá zodpovedné za tituly ako „Príbeh hračiek“ či „Hľadá sa Nemo“. Trhová kapitalizácia Apple sa v súčasnosti blíži k míľniku jedného bilióna dolárov a je najziskovejšou spoločnosťou na svete.

McDonald’s

Ray Kroc.

Ray Kroc bol už päťdesiatnikom, keď založil svoju prvú pobočku reštaurácie McDonald’s. Syn česko-slovenských imigrantov síce nemal dokončenú ani strednú školu, no veľmi rýchlo si uvedomil obrovský potenciál malého miestneho podniku s rýchlym občerstvením a ikonickým logom. Spoločnosť prevzal od bratov McDonaldovcov v roku 1955 a viedol ju cestou k skutočnému úspechu. McDonald’s je v súčasnosti nesporným globálnym lídrom v oblasti rýchleho občerstvenia a najväčším reťazcom reštaurácií na svete, pričom aktuálna hodnota spoločnosti predstavuje úžasných 129,9 miliardy dolárov.

Intel

Andrew S. Grove.

Polovodičové čipy a digitálne obvody spoločnosti Intel sú natoľko všadeprítomné, že každý majiteľ počítača pomocou nich už s najvyššou pravdepodobnosťou spracovával nejaké informácie. Hybnou silou prvotného úspechu tejto spoločnosti bol jej prezident, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva Andrew S. Grove. Grove sa narodil v roku 1936 v maďarskom meste Budapešť pod menom András István Gróf. Bol synom židovských rodičov zo strednej triedy, ktorý v Maďarsku prežil komunistickú nadvládu a nacistický režim a po brutálnej sovietskej okupácii nakoniec emigroval do USA. Hodnota spoločnosti Intel aktuálne dosahuje 254,8 miliardy dolárov.

Disney

Walt Disney.

Pomerne málo značiek hrá v americkej kultúre takú významnú úlohu ako spoločnosť Disney, ktorej zakladateľ Walt Disney sa narodil kanadskému otcovi s írskym pôvodom. Disney je nepochybne jednou z najdôležitejších a najtrvácnejších značiek v histórii amerického zábavného priemyslu, pričom zastrešuje všetko od celosvetovej siete zábavných parkov až po filmové štúdio Pixar či ikonickú sériu „Hviezdne vojny“. Spoločnosť Disney má momentálne hodnotu 152,1 miliardy dolárov.

Podobné: Google, Facebook a Amazon ťažia zo zastaranej definície monopolu

Instagram

Mike Krieger.

Mladý muž menom Mike Krieger v roku 2004 opustil svoje rodné mesto Sao Paulo v Brazílii a vycestoval do USA, kde mal v úmysle študovať na Stanfordovej univerzite. Spolu so svojím spolužiakom Kevinom Systromom neskôr vytvoril aplikáciu, ktorá sa postupom času stala jednou z najpopulárnejších sociálnych sietí na svete – Instagram. Platforma sa v súčasnosti teší obľube viac ako 800 miliónov aktívnych užívateľov, z ktorých až 80% sa nachádza mimo územia USA.

Zdroj: MSN, Yahoo

Vstúpte s nami do finančného sveta

Chcete investovať alebo obchodovať s cennými papiermi? Alebo sa chcete iba ponoriť hlbšie do tajov finančného sveta? Nechajte nám váš kontakt a my sa s vami spojíme.

×

Kontaktujte nás

×
×