Najväčší akcionári spoločností Apple a Facebook

14. 2. 2019

Apple je jednou z najväčších spoločností v Spojených štátoch a 2. augusta roku 2018 ako prvá prekročila trhovú hodnotu vo výške jedného bilióna dolárov. Hoci si spoločnosť dokázala udržať rekordnú trhovú kapitalizáciu od augusta do novembra minulého roka, technologický gigant odvtedy stratil približne 130 miliárd dolárov kvôli spomaleniu predaja iPhonov. Spoločnosť Apple v novembri oznámila, že sa posledný kvartál zaznamenala zisky vo výške 62,9 miliárd dolárov, čo predstavuje takmer 20% nárast voči hodnote 52,6 miliardy dolárov v rovnakom období minulého roka.

Spoločnosť Apple 13. decembra 2018 ohlásila svoj plán na výstavbu novej centrály v meste Austin v štáte Texas. Očakáva sa, že nový areál s rozlohou 55 hektárov prinesie do Austinu viac ako 15 tisíc nových pracovných pozícií v oblasti softvérového inžinierstva, predaja a služieb zákazníkom. Apple sa týmto krokom stane najväčším súkromným zamestnávateľom v meste. Rozvoj spoločnosti Apple na domácej a medzinárodnej scéne spôsobil, že jej akcie sú v súčasnosti lukratívnou investíciou – objem obchodovania s nimi predstavuje v priemere 21 miliónov akcií denne.

Preto by nemalo byť žiadnym prekvapením, že mnoho súčasných a bývalých zamestnancov spoločnosti Apple využilo príležitosť na zvyšovanie svojich vlastníckych podielov v podniku. Pozrime sa na päť hlavných akcionárov spoločnosti Apple k 13. decembru roku 2018.

Arthur Levinson, predseda predstavenstva

Arthur Levinson je predsedom predstavenstva spoločnosti Apple, súčasným generálnym riaditeľom spoločnosti Calico a vôbec najväčším akcionárom technologického gigantu s počtom 1,1 milióna akcií. V správnej rade spoločnosti Apple sedí od roku 2000 a zároveň je členom predstavenstva organizácie Broad Institute, ktorá spolupracuje na biomedicínskom výskume s inštitúciami ako MIT a Harvardova univerzita. Levinson sa prostredníctvom spoločnosti Calico zameriava na boj proti starnutiu a s tým súvisiacim chorobám. Spoločnosť bola založená v roku 2013 pod záštitou spoločnosti Alphabet.

Tim Cook, generálny riaditeľ

CEO Tim Cook.

Súčasný generálny riaditeľ a druhý najväčší akcionár spoločnosti Apple drží 878 425 akcií. Pred menovaním do aktuálnej pozície bol zodpovedný za medzinárodné predaje a operácie spoločnosti. Súčasťou tímu Apple je od roku 1998, pričom predtým pôsobil v spoločnosti Compaq.

Craig Federighi, hlavný viceprezident pre softvérové inžinierstvo

Hlavný viceprezident pre softvérové inžinierstvo a tretí najväčší akcionár spoločnosti Apple disponuje 412 571 akciami. Federighi vo svojej funkcii dohliada na vývoj operačného systému iOS a OS X. Federighi a jeho tím inžinierov sú zodpovední za vývoj softvéru, ktorým je vybavený celý produktový rad spoločnosti Apple, od užívateľského rozhrania až po programovanie aplikácií.

Jeffrey Williams, výkonný riaditeľ

Jeff Williams je hlavným výkonným riaditeľom spoločnosti Apple a s objemom 108 085 akcií, aj štvrtým najväčším akcionárom. Williams sa stal súčasťou spoločnosti Apple v roku 1998 ako vedúci oddelenia pre celosvetové obstarávanie a o šesť rokov neskôr bol menovaný za výkonného viceprezidenta. Williams v roku 2007 spolupracoval s tímom, ktorý pomohol spustiť iPhone na globálnom trhu a odvtedy vedie celosvetový predaj zariadení iPod a iPhone.

Bruce Sewell, hlavný viceprezident pre právnu a globálnu bezpečnosť

Bruce Sewell je zodpovedný za právnu a globálnu bezpečnosť Spoločnosti Apple a aktuálne je štvrtým najväčším akcionárom s počtom 108 085 akcií. V spoločnosti Apple mal na starosti už niekoľko kľúčových funkcií, pričom v minulosti pôsobil v spoločnosti Intel Corporation, kde sa tiež staral o právne záležitosti.

Podobné: Akcie spoločnosti Apple od emisie vzrástli o 20 000%

Facebook

Facebook zaznamenáva viac ako 1,52 miliardy každodenne aktívnych užívateľov a je tak najpopulárnejšou sociálnou sieťou na svete a zároveň jednou z najvýnosnejších investícií pre investorov na akciovom trhu. Spoločnosť od vykonania IPO vykazuje celkové výnosy na úrovni 373,9% bez reinvestovaných dividend. Jedná o prvú spoločnosť v histórii, ktorá dosiahla trhovú kapitalizáciu vo výške 250 miliárd dolárov iba v priebehu troch rokov od svojej počiatočnej verejnej ponuky akcií. Trhová kapitalizácia podniku vo februári roku 2019 predstavovala 472,79 miliardy dolárov.

Akcie spoločnosti Facebook vlastnia veľkí inštitucionálni investori, podielové fondy a ETF fondy. Hráči s najväčším počtom akcií Facebooku sú súčasnými alebo bývalými kľúčovými zamestnancami spoločnosti. Držitelia akcií triedy A disponujú jedným hlasom za každú akciu, zatiaľ čo držitelia akcií triedy B majú týchto hlasov desať.

Mark Zuckerberg

CEO Mark Zuckerberg.

Zakladateľ a „tvár“ Facebooku nepriamo vlastní okolo 11,92 milióna akcií triedy A, prostredníctvom série finančných fondov. Zuckerberg okrem toho vlastní aj pozoruhodný počet 392,71 milióna akcií triedy B. Kontrola nad takmer 78,9% akcií triedy B dáva Zuckerbergovi 53,3% hlasovacích práv v spoločnosti. Zuckerberg 25. júla 2018 predal 240 000 kmeňových akcií spoločnosti Facebook za priemernú cenu 216,71 dolára za akciu, teda celkovo vyše 52 miliónov dolárov.

Dustin Moskovitz

Ďalší spoluzakladateľ spoločnosti Facebook vlastní 48,9 milióna akcií triedy B. Je zaujímavé, že hlasovacie práva vyplývajúce z týchto akcií sú usmernené na Zuckerbergove meno. Moskovitz podľa oficiálnych záznamov nedisponuje žiadnymi akciami triedy A, Facebook opustil v roku 2008 a založil softvérovú spoločnosť Asana. Časopis Forbes ho v roku 2011 vyhlásil za „najmladšieho miliardára roku“.

Eduardo Saverin

Brazílsky podnikateľ a súčasný investor do Facebooku bol tiež jedným z pôvodných zakladajúcich členov sociálnej siete. V priebehu roka 2018 vlastnil 6,1 milióna akcií triedy A, ako aj 47,2 milióna akcií triedy B, ktoré mu zabezpečujú 6,5% hlasovacích práv. Saverin bol v minulosti zodpovedný za obchodný segment spoločnosti Facebook, avšak v roku 2005 ju opustil po súdnom spore s Zuckerbergom.

Jan Koum

Spoluzakladateľ najväčšej komunikačnej služby na svete vo Facebooku vlastní 14,2 milióna akcií triedy A. Koum je prisťahovalcom z Ukrajiny, ktorý v dôsledku zdravotného postihnutia svojej matky dlho žil z kupónov na jedlo. Až v roku 1998 získal prácu ako inžinier bezpečnosti a infraštruktúry v spoločnosti Yahoo. V roku 2009 navrhol a spustil mobilnú službu WhatsApp, ktorú v roku 2014 odkúpil Facebook za 22 miliárd dolárov.

Sheryl Sandbergová

Sheryl Sandbergová nepriamo vlastní 1,5 milióna akcií prostredníctvom trustu, ako aj ďalšie dve miliardy akcií triedy B. Sandbergová už od roku 2008 zastáva pozíciu výkonnej riaditeľky spoločnosti Facebook. Skúsenosti získavala počas svojho pôsobenia na ministerstve financií Spojených štátov, bola viceprezidentkou celosvetových online predajov a operácií spoločnosti Google a pracovala ako ekonómka pre Svetovú banku. Sandbergová je absolventkou Harvardovej univerzity a je autorkou knihy „Lean In: Women, Work, and the Will to Lead“.

Podobné: Google, Facebook a Amazon ťažia zo zastaranej definície monopolu

Michael Schroepfer

Hlavný technologický riaditeľ spoločnosti Facebook vystupuje ako šiesty najväčší akcionár podniku. Disponuje celkovo 990 725 akciami triedy A a ďalšími 716 987 akciami triedy B. Schroepfer nastúpil do Facebooku v roku 2008 ako viceprezident pre softvérové inžinierstvo. Od roku 2013 je hlavným technologickým riaditeľom spoločnosti, ktorého úlohou je riadiť a vyvíjať rozsiahlu technologickú infraštruktúru, ktorá podporuje prevádzku vyťaženej siete Facebook.

Zdroj: WSJ, MarketWatch

Vstúpte s nami do finančného sveta

Chcete investovať alebo obchodovať s cennými papiermi? Alebo sa chcete iba ponoriť hlbšie do tajov finančného sveta? Nechajte nám váš kontakt a my sa s vami spojíme.

×

Kontaktujte nás

×
×