Najväčší veritelia USA sa zbavujú štátnych dlhopisov

14. 2. 2017

Najväčší zahraničný veritelia USA sa pred nástupom nového amerického prezidenta Donalda Trumpa, náhle začínali otáčať chrbtom financovaniu americkej vlády.

Najnovšie údaje ministerstva financií ukazujú, že najväčší držiteľ štátnych dlhopisov USA – Japonsko sa v mesiaci december zbavilo svojich podielov a dokonca v najväčšom rozsahu za takmer štyri roky. Dokonca tento odpredaj nevykonáva len Japonsko. Je vidno, že cudzinci po celom svete odpredávajú svoje podiely v amerických dlhopisoch, ako nikdy predtým.

V Tokiu, Pekingu ale aj Londýne je vidno všeobecný fakt: v súčasnosti chce do trhu štátnych dlhopisov USA (o rozsahu 13,9 bilióna dolárov) vstúpiť len pár zahraničných investorov. Či už pod taktovkou prezidenta Donalda Trumpa vidia perspektívu väčších deficitov a narastajúcej inflácie, alebo sa môžu obávať aj vyšších úrokových sadzieb od Federálneho rezervného systému. Najmä po náraste výnosov od novembra to vyzerá tak, že „bezpečnosť“ týchto aktív poľavuje. Ovplyvňovať ich môžu aj vyjadrenia Donalda Trumpa a tak svoje prostriedky radšej ponechávajú na domácej pôde.

dlhopisy_1
Kenta Inoue, ktorý je hlavným analytikom pre investičné stretégie v zámorských dlhopisov u Mitsubishi UFJ Morgan Stanley Securities v Tokiu poznamenal: „V súčasnosti môže byť počas tohto roka v Japonsku ťažšie investovať do štátnych dlhopisov a amerického dolára, najmä kvôli politickej neistote“ … „Výnosy štátnych dlhopisov môžu v blízkej budúcnosti opäť rýchlo vzrásť, čo aj naďalej bude odrádzať od agresívnych nákupov.“

Niktorí investori dokonca uvádzajú, že cudzinci budú štátne dlhopisy opúšťať hromadne. Koniec koncov, aj cez to všetko stále držia americké štátne dlhopisy v hodnote 5,94 bilióna dolárov, teda zhruba 43 percent vládneho dlhu USA. (Hoci z roka 2008 to predstavuje pokles z 56 percentného podielu.) Významný prepad môže poškodiť najväčších držiteľov, ako sú Japonsko a Čína, rovnako však aj USA.

Avšak je treba pripomenúť, že domáci dopyt je v poslednej dobe schopný absorbovať zvyšovanie týchto odpredajov. Vzhľadom k tomu, výnos z 10-ročných štátnych dlhopisov v polovici decembra dosiahol úroveň 2,64 percenta a počas tohto roka sa v podstate nachádzajú na nezmenenej úrovni. Začiatkom tohto týždňa sa nachádzali na úrovni 2,43 percenta.

Trvalé následky

Avšak akýkoľvek konzistentný pokles zahraničného dopytu by mohol mať trvalé následky na schopnosti USA okolo lacného financovania, najmä s ohľadom na ambiciózne plány Donalda Trump, pre zvýšenie výdavkov na infraštruktúru, zníženia daní a držania sa hesla „Amerika na prvom mieste.“ Prezident už stihol obviniť dvoch najväčších zahraničných veriteľov – Japonsko a Čínu, rovnako ako aj Nemecko z devalvácie svojich mien, čím sa im podľa jeho vyjadrení darí v obchode získavať nespravodlivú výhodu.

V decembri tak japonskí investori znížili svoje investície do amerického dlhu o 2,39 bilióna jenov (21,3 miliárd dolárov), po menšom odpredaji ktorý nastal v mesiaci november. Aj keď sa Japonsku stále darí držať dlhopisy v hodnote 1,1 bilióna dolárov, znižovania podielov vykonávajú už od začiatku roka 2014. Čína, ktorá je vlastníkom dlhopisov v hodnote niečo málo cez 1 bilión dolárov, vykonáva svoje odpredaje iba od mája. Ich rozsah je na sedemročnom minime.

dlhopisy_2
Pre túto chvíľu, však kupci dlhopisov s averziou voči riziku, ako Shinji Kunibe zo spoločnosti Daiwa SB Investments vykonávajú odpredaj dlhopisov, keďže čelia nevýhodným podmienkam na trhoch a ďalšie odpisy si už nemôžu dovoliť.

Podľa dát z Bank of America, japonskí investori ktorí sa snažili zaistiť všetku svoju expozíciu v dolárových dlhopisoch, v poslednom štvrťroku dokonca utrpeli stratu vo výške 4,7 percenta, čo predstavuje najväčší rozsah za najmenej tri desaťročia. To isté sa stalo v Európe, kde menovo zaistené straty taktiež vo veľkej miere zasiahli „eurových“ kupcov.

Títo investori tak očakávajú, že americké výnosy budú aj ďalej rásť, rovnako ako si aj Donald Trump bude sledovať svoju expanzívnu fiškálnu politiku a k obchodu zaujme ochranársky postoj.

Výnosy sa tak budú podľa ich vyjadrení nachádzať v rastúcom trende.

Avšak nesmieme zabúdať, že centrálni bankári v Japonsku a Európe stále experimentujú s menovými politikami, ktoré môžu využívajú najmä lokálni investori do dlhopisov.

Aktuálne je tak oveľa jednoduchšie zostať doma, než ísť do zahraničia.

Zdroj: Bloomberg, MarketWatch

Vstúpte s nami do finančného sveta

Chcete investovať alebo obchodovať s cennými papiermi? Alebo sa chcete iba ponoriť hlbšie do tajov finančného sveta? Nechajte nám váš kontakt a my sa s vami spojíme.

×

Kontaktujte nás

×
×