Najväčšie technologické spoločnosti USA čoskoro prekročia hranicu 1 bilióna

8. 2. 2018

Trhová kapitalizácia najväčších technologických spoločností USA by čoskoro mohla prekonať míľnik o hodnote 1 bilióna dolárov. Je možné, že sa medzi nich zaradí aj spoločnosť Exxon Mobil.

Trhová kapitalizácia o hodnote 1 bilióna dolárov predstavuje takmer mýtický míľnik, ku ktorému vzhliadajú popredné svetové spoločnosti už niekoľko rokov. Tento prestížny cieľ zatiaľ v Spojených štátoch nedosiahla žiadna verejne obchodovaná spoločnosť. Dokonca sa zdalo, že sa môže efektívne jednať o vrchný strop rastu hodnoty akcií. Najmä s ohľadom na to, že hrubý domáci produkt celej krajiny dosahuje približne iba 18 biliónov dolárov.

Ceny akcií však v priebehu minulého roka zaznamenali výrazný nárast a opätovne aj v januári roka 2018. Jednalo sa predovšetkým o úspech v rámci technologického sektora. V súčasnosti tak existuje niekoľko gigantov, ktorí disponujú potenciálom prekročiť biliónovú hranicu už v priebehu tohto roka. Radia sa medzi nich spoločnosti ako Apple, Alphabet, Microsoft a Amazon. Všetky štyri v roku 2017 vykázali zvýšenie hodnoty akcií o 33% alebo viac a zdá sa, že tento trend si udržia aj naďalej. Pozrime sa preto na analýzu situácie, v ktorej sa aktuálne nachádzajú a zvážme ich šance na prekonanie hranice 1 bilióna dolárov.

Podobné: Akcie spoločnosti Apple od emisie vzrástli o 20 000%

1. Apple

Výrobca smartfónov si iba s krátkymi prestávkami, počas posledných šiestich rokov udržiaval titul najhodnotnejšej americkej spoločnosti. Väčšina analytikov práve preto očakáva, že by sa práve spoločnosť Apple mohla stať prvým americkým podnikom s trhovou kapitalizáciou vyššou než bilión dolárov. Spoločnosť Apple v roku 2010 predbehla trhovú kapitalizáciu spoločnosti Microsoft a následne v roku 2012 prekonala aj spoločnosť Exxon Mobil. Získala tak titul najhodnotnejšej spoločnosti v USA. Spoločnosť Exxon Mobil sa síce v roku 2013 opätovne ujala vedenia, ale podarilo sa jej udržať prvenstvo iba po veľmi krátku dobu. Spoločnosť Apple svoju dominanciu na trhu rýchlo obnovila. V priebehu roka 2016 ju na prvom mieste chvíľkovo nahradila spoločnosť Alphabet, ale v súčasnosti je to už druhý rok, čo je Apple neohrozeným lídrom v oblasti trhovej kapitalizácie.

Trhová kapitalizácia výrobcu počítačov Mac na začiatku februára dosiahla hodnotu až 900 miliárd dolárov. Cena jej akcií sa však odvtedy mierne znížila, v dôsledku obáv týkajúcich sa úspešnosti predaja nového modelu iPhone X. Spoločnosť nedávno uviedla, že v rámci nového luxusného smartphónu pristúpi k zníženiu výrobných cieľov až o polovicu.

Apple ku koncu minulého týždňa zverejnila správu o svojich ziskoch za prvý kvartál. Keďže vo väčšine ohľadoch bola pozitívnou, spoločnosť by sa v blízkej budúcosti mohla reálne priblížiť k prekročeniu 1 bilióna. Trhová kapitalizácia spoločnosti Apple sa k 4. februára pohybovala okolo hodnoty 857 miliárd dolárov. To znamená, že pre dosiahnutie bezprecedentného úspechu bude potrebovať stúpnuť o ďalších 17%.

2. Alphabet

Cena akcií spoločnosti Alphabet sa v priebehu posledných piatich rokov ustálene navyšovala. Jedná sa tak o zásadný rozdiel voči neustále kolísajúcim akciám spoločnosti Apple. Materský podnik spoločnosti Google si dokázal udržať stabilný rast predovšetkým vďaka skutočnosti, že jeho digitálne produkty sa čoraz viac stávajú integrovanou zložkou moderného života. Príjmy spoločnosti sa v poslednom kvartáli zvýšili o 24% a dosiahli hodnotu 27,8 miliardy dolárov. Zisky na akciu vzrástli o pozoruhodných 32%. Prevádzková marža vo výške 28% poukazuje na silu podnikania spoločnosti v oblasti online marketingu. Vďaka úspešnému podnikaniu si zároveň mohla dovoliť vykonať niekoľko rizikových investícií do nových technológií, medzi ktoré sa zaradili napríklad aj autonómne vozidlá.

Spoločnosť si však z podobných inovácií ešte bude musieť počkať, kým dosiahne výnosy aj z týchto investícií. Treba totiž poznamenať, že v tejto kategórií každoročne aj naďalej stráca miliardy dolárov. Môžeme sa však domnievať, že priekopnícka činnosť v sľubnom sektore autonómnych technológií skôr či neskôr svoje ovocie prinesie. Akcie spoločnosti Alphabet sa od začiatku roka 2018 zvýšili o 13%, čím dosiahla trhovú kapitalizáciu vo výške 826 miliárd dolárov. Je očividné, že sa úspešne drží v tesnom závese za spoločnosťou Apple.

Tak aj Alphabet má šancu aby v roku 2018 prekročila hranicu 1 bilióna dolárov. Pri súčasnej situácii by musela navýšiť svoju hodnotu o dodatočných 21%.

3. Microsoft

Aj poskytovateľ operačného systému Windows sa v tichosti drží pretekov za hranicou 1 bilióna dolárov. Pod vedením svojho generálneho riaditeľa, ktorým je v súčasnosti Satya Nadella, spoločnosť vybudovala prosperujúce podnikanie v sektore cloudových služieb, zdvojnásobila svoju ponuku služieb, akvizíciou spoločnosti LinkedIn a zvýšila svoju hodnotu uvedením balíka Microsoft Office pre iPad a vytvorila Surface Book, ktorá je prvý notebookom tejto spoločnosti.

Príjmy z predaja a zisky za akciu spoločnosti Microsoft sa za posledné kvartály zvýšili o dvojciferné percentuálne hodnoty a cena akcií za posledný rok narástla o približne 50%. Zvyšovanie celkovej hodnoty spoločnosti nie je mimoriadne výrazné, ale silný rast v divízii cloudových služieb by mohol prispieť k zásadnému navýšeniu ceny jej akcií. Ak má spoločnosť Microsoft v pláne zaútočiť na biliónový míľnik, bude musieť vykázať zvýšenie ceny akcií až o 38% – čo nezahŕňa vplyv spätného odkupu akcií. Nebude to jednoduché, ale mohla by dosiahnuť biliónovú trhovú kapitalizáciu už v priebehu budúceho roka.

4. Amazon

Práve predajnému gigantovi sa v tomto roku darí najlepšie zo všetkých štyroch spomenutých spoločností. Akcie spoločnosti Amazon sa od začiatku roka 2018 zvýšili už o 22%. Dôvodom obrovského nárastu je zrejme silná predajná sezóna počas sviatkov, ako aj všeobecný úspech trhu. Spoločnosť sa opäť prejavila charakteristickou inovatívnou iniciatívou a v priebehu minulého týždňa otvorila svoju predajňu Amazon Go, ktorá je zameraná na širokú verejnosť. Jedná sa prvý obchod bez akejkoľvek obsluhy a pokladníkov.

Na čele spoločnosti Amazon stojí Jeff Bezos, ktorý je aktuálne najbohatším človekom sveta a jedným z najobdivovanejších podnikateľov svojej éry. Spoločnosť si vybudovala bezprecedentný arzenál konkurenčných výhod, prostredníctvom svojho vernostného programu Amazon Prime, poprednou ponukou produktov v sektore cloudových služieb, vzťahom k predajcom na svojom portáli a dokonca aj úspešným podnikaním v rámci online marketingu, ktorým by mohla ohroziť aj spoločnosti ako Google či Facebook.

Cena akcií spoločnosti Amazon v priebehu minulého roka dosiahla úroveň 1 000 dolárov za akciu. Mnohí analytici sa domnievali, že takýmto spôsobom sa veľmi rýchlo dopracuje k hodnote 2 000 dolárov za akciu. Odvtedy neuplynulo ani celých osem mesiacov a spoločnosť sa za týmto cieľom nachádza už na polceste. Pri súčasnom stave bude potrebovať dosiahnuť ďalší nárast hodnoty o 46%, vďaka čomu by sa mohla pokúsiť o prekročenie biliónovej trhovej kapitalizácie. No s celkovým rastom výnosov väčším než 25% sa to spoločnosti Amazon pravdepodobne podarí už počas budúceho roka, ak nie skôr. Samozrejme iba za predpokladu, že širší trh bude aj naďalej zaznamenávať stúpajúcu tendenciu.

Podobné: Mohol by Microsoft predbehnúť Apple a stať sa prvou biliónovou spoločnosťou?

Postupné pokorenie biliónovej trhovej kapitalizácie je pripomienkou skutočnosti, že umelé bariéry na akciovom trhu sú odsúdené na zánik. Ekonomická expanzia v rámci dlhodobého horizontu je v podstate nevyhnutnou záležitosťou. Úspešné zvyšovanie cien akcií týchto spoločností tiež dokazuje, že trhová eufória a presvedčivé výsledky môžu vyvrátiť aj základné teoretické predpoklady podnikateľského sveta. Jeden z nich totiž hovorí o tom, že čím väčšie rozmery dosiahne istá spoločnosť, tým je pre ňu náročnejšie udržať si rýchlu mieru rastu, keďže nedokáže predbehnúť samotnú ekonomiku. Ako vidíme, vo vyššie uvedených prípadoch to zjavne neplatí.

Ak tieto spoločnosti budú prinášať pozitívne čísla, už do konca roka 2018 by sme sa mohli stať svedkami toho, ako aspoň jedna, ak nie dve, tri či dokonca štyri spoločnosti dosiahnu trhovú kapitalizáciu na úrovni 1 bilióna dolárov. Nedá sa totiž poprieť, že každá z nich svojim akcionárom neustále generuje bohatstvo v hodnote stoviek miliárd dolárov.

Zdroj: Bloomberg, WSJ, Reuters

Vstúpte s nami do finančného sveta

Chcete investovať alebo obchodovať s cennými papiermi? Alebo sa chcete iba ponoriť hlbšie do tajov finančného sveta? Nechajte nám váš kontakt a my sa s vami spojíme.

×

Kontaktujte nás

×
×