Najvýznamnejšie ponuky IPO, ktoré by ste mali sledovať v roku 2019

1. januára 2019

Rok 2018 bol turbulentným a volatilným obdobím, avšak mnoho svetových spoločností si už na rok 2019 naplánovalo realizáciu svojej počiatočnej verejnej ponuky akcií (IPO). Niektoré z nich sa už formálne registrovali v rámci americkej Komisie pre cenné papiere a burzu (SEC), pričom ďalšie za týmto cieľom podnikli svoje prvé kroky. Okrem nich na súčasnom trhu existuje aj niekoľko takzvaných jednorožcov – teda súkromných spoločností, ktoré disponujú trhovou hodnotou vyššou než jedna miliarda dolárov – a očakáva sa, že viaceré z nich sa v nadchádzajúcom roku stanú verejne obchodovanými podnikmi.

V súčasnosti platí, že investori na akciových trhov by v skutočnosti radi privítali viac nových ponúk IPO. Na trhu sa totiž objavila všeobecná kritika, podľa ktorej mnoho spoločností čaká až príliš dlho na to, aby začali verejne obchodovať so svojimi akciami. Niektorí investori už investovali do týchto spoločností na sekundárnych burzách súkromných spoločností, pričom počiatoční podporovatelia mnohých start-upových podnikov z času na čas kupujú a predávajú ďalšie akcie.

Čo sa však týka trhových jednorožcov a bežných spoločností, trh s ponukami IPO bol v priebehu roka 2018 relatívne ponurý. Významný americký časopis Barron‘s koncom decembra dokonca oznámil, že 65 z posledných 100 takýchto ponúk „zlyhalo“, keďže ich trhové ceny sa v skutočnosti nachádzali pod úrovňou formálnej ceny ich samotnej ponuky IPO. V niektorých prípadoch sa dokonca jednalo o údajných veľkých lídrov na celosvetovom trhu.

Podobné: Ako umelá inteligencia ovplyvní súčasný priemysel

Avšak aj tie najlepšie spoločnosti môžu počas klesajúcej tendencie na trhu utrpieť vážne straty. To obvykle znižuje celkové ocenenie IPO – a to aj v prípade, že IPO danej spoločnosti bolo žiadanou záležitosťou už po dlhšiu dobu.

Predstavujeme Vám teda niektoré z najočakávanejších ponúk IPO, ktoré sa Vám oplatí sledovať v priebehu roka 2019.

Lyft verzus Uber

Vzájomní rivali Lyft a Uber Technologies údajne rozbehli svoj proces vykonávania IPO už v priebehu roka 2018. Za zmienku tiež stojí skutočnosť, že v roku 2019 sa bude jednať o dve z najsledovanejších spoločností celého trhu s ponukami IPO. Samozrejme však iba v prípade, že aspoň jedna alebo obe spoločnosti sa rozhodnú pokračovať v tomto procese. Existuje totiž isté riziko, že obe spoločnosti prišli o svoju počiatočnú ziskovosť a možno odkladali svoje IPO až príliš dlho.

Ak sa bude nedávna volatilita prejavovať na trhu aj naďalej, investori budú mať záujem o zisky. Lyft ani Uber však nemôžu tvrdiť, že sú výrazne ziskovými podnikmi. IPO spoločnosti Lyft s očakávanou hodnotou 15 miliárd dolárov bude údajne manažovať investičná spoločnosť JPMorgan. Denník Wall Street Journal však uviedol, že spoločnosť Lyft stráca peniaze – v poslednom kvartáli roku 2018 vykázali straty o hodnote jednej miliardy dolárov. Spoločnosť Uber zverejnila súkromný posudok, podľa ktorého jej hodnota dosahuje viac ako 60 miliárd dolárov. V treťom kvartáli však prišla o viac než miliardu dolárov – jej ročné straty tak predstavujú až 4 miliardy dolárov.

Airbnb

Spoločnosť Airbnb už niekoľko rokov konkuruje hotelovému priemyslu a ďalším ubytovacím službám. Niektorí investori požadovali, aby spoločnosť vykonala svoje IPO už dávno pred rokom 2019. Aj počas leta roku 2018 sa verilo, že v júni roku 2019 bude spoločnosť už zapísaná na burze. Interné zmeny v spoločnosti však podnietili určitú neistotu aj napriek tomu, že spoločnosť bola ocenená na 31 miliárd dolárov – po tom, ako v priebehu roka 2017 získala financovanie o hodnote jednej miliardy dolárov. Spoločnosť koncom roku 2018 dosiahla (za kvártál) príjmy na úrovni 1 miliardy dolárov, pričom v predchádzajúcich správach vykázala uspokojivú ziskovosť. V poslednom období okrem toho stavia na svojich skúsenostiach a klientom ponúka čoraz žiadanejšie nájomné ubytovanie.

CloudFlare

Spoločnosť CloudFlare poskytuje softvér na zlepšenie bezpečnosti a výkonu webových stránok. Podľa prvotného plánu mala vykonať IPO o hodnote približne 3,5 miliardy dolárov už v prvej polovici roka 2019. To však bolo pred objavením sa zvýšenej volatility na akciovom trhu. IPO tohto podniku má manažovať spoločnosť Goldman Sachs, pričom medzi predchádzajúcich investorov spoločnosti CloudFlare sa zaradili mená ako Fidelity, Alphabet/Google, Microsoft, Baidu a Qualcomm.

GE Healthcare

Spoločnosť GE Healthcare by sme mohli označiť za čiastočne verejnú, keďže ešte aj v súčasnosti spadá pod spoločnosť General Electric. To sa však čoskoro možno zmení, pretože GE sa zúfalo pokúša zúžiť svoje hlavné priemyselné zameranie, aby sa tak dostala zo súčasných problémov. Správy z polovice decembra hovoria o tom, že spoločnosť GE už započala proces vykonávania IPO v rámci svojej zdravotníckej divízie. Úspech v tomto smere by bol obrovskou príležitosťou, ale je otázne, akú odozvu bude mať divízia medzi novými a existujúcimi akcionármi. Agentúra Barron‘s uvádza, že táto zdravotnícka divízia spoločnosti GE by mohla mať hodnotu až 60 miliárd dolárov.

Palantir

Palantir Technologies je špičkovou súkromnou spoločnosťou realizujúcou dátovú analýzu a zhromažďovanie dát pre vládnych klientov. Založil ju Peter Thiel a na trhu pôsobí už viac než desať rokov. Správa z októbra roku 2018 naznačuje, že hodnota tohto podniku by mohla predstavovať až 41 miliárd dolárov. Spoločnosť Palantir je však známa svojím tajnostkárstvom a na skutočnú povahu IPO si musíme počkať.

Peloton

Spoločnosť Peloton v priebehu roka 2018 zhromaždila kapitál vo výške 500 miliónov dolárov a mnohí očakávali, že okamžite vstúpi na burzu. IPO sa síce nekonalo, ale rok 2019 by to mohol zmeniť. Spoločnosť Peloton uvádza na trh inovatívne fitness zariadenia, pričom futuristický stacionárny bicykel ponúka za 2 245 dolárov, s dodatočným vybavením až takmer za 2 700 dolárov. Zákazníci okrem toho nadobúdajú prístup k jedinečným virtuálnym lekciám v cene 39 dolárov za mesiac. Agentúra CNBC v lete roku 2018 uviedla, že spoločnosť zhromaždila kapitál vo výške takmer jednej miliardy a jej vtedajšia hodnota tak dosiahla viac ako 4 miliardy dolárov.

Pinterest

Pinterest by mohol byť ďalšou (alebo snáď poslednou) z veľkých sociálnych sietí, ktorá sa v priebehu roka 2019 stane verejne obchodovanou. V polovici roku 2018 sa objavili správy o tom, že spoločnosť Pinterest je na dobrej ceste k dosiahnutiu ročných príjmov vo výške jednej miliardy dolárov, pričom jej celková hodnota dosahovala v tom období približne 15 miliárd dolárov a poskytovala služby pre 200 miliónov užívateľov. Agentúra CNBC uviedla, že Pinterest plánuje realizovať svoje IPO približne v polovici roku 2019. Keďže sociálne siete ako Facebook, Twitter a Snapchat majú aktuálne svoje vlastné problémy, portál Pinterest sa stal vyhľadávaným miestom pre inzerentov reklamy zo sveta módy, krásy a ďalších odvetví.

Podobné: Start-up Lime od popredných investorov získal $355 miliónov

SpaceX

Spoločnosť SpaceX je v súčasnosti lídrom v privatizácii vesmíru. Inovatívny podnik síce zhromaždil financovanie vo výške 500 miliónov dolárov, no aj naďalej ostáva nejasné, či a kedy pristúpi k realizácii svojho IPO. Na čele podniku okrem toho stojí Elon Musk, ktorý sa snažil svoju spoločnosť Tesla stiahnuť z trhu a opätovne previesť do súkromného vlastníctva. Je preto ťažké predpovedať, akej budúcnosti sa dočká vesmírna spoločnosť. To však nič nemení na skutočnosti, že veľa investorov by si v spoločnosti SpaceX s nadšením kúpilo svoj vlastný podiel.

Zdroj: Fortune, Bloomberg

Vstúpte s nami do finančného sveta

Chcete investovať alebo obchodovať s cennými papiermi? Alebo sa chcete iba ponoriť hlbšie do tajov finančného sveta? Nechajte nám váš kontakt a my sa s vami spojíme.

×

Kontaktujte nás

×
×