Najziskovejšie akcie Warrena Buffetta v roku 2017

21. 2. 2017

Nachádzame sa v roku 2017 už viac ako mesiac, takže sa poďme pozrieť na to, ako sa darí akciovému portfóliu spoločnosti Warrena Buffetta – Berkshire Hathaway. Samotná Berkshire sa v čase písania tohto článku nachádza na takmer nezmenenej úrovni, ale niektorým jeho akciovým spoločnostiam sa darí naozaj pozitívne. Piatim akciovým spoločnostiam z portfólia Berkshire sa počas prvých piatich týždňov v roku 2017 darí dosahovať výnosy o hodnote 10, alebo viac percent.

1. Liberty Media (+ 16,2%)

John_malone
Liberty Media je zatiaľ v roku 2017 najväčším víťazom spoločnosti Berkshire a to vďaka masívnemu rastu na jej európskych trhoch. Spoločnosť očakáva, že rast bude pokračovať, keďže v Británií zlepšuje svoje britské aktivity a v tejto krajine aj naďalej vykonáva veľké investície. Okrem toho, táto spoločnosť vykonáva agresívny spätný odkup svojich akcií, najmä v nadväznosti na minuloročný výpredaj, z dôvodu následkov okolo Brexitu.

2. Moody’s (+13,6%)

Moody
Ratingová agentúra Moody’s v roku 2017 postupne získavala, čiastočne kvôli oznámeniu, že dosiahla dohodu s ministerstvom, 21 americkými štátmi a federálnym dištriktom, čím sa jej problémy vyriešili rýchlejšie, ako mnohí odborníci očakávali a pri tom aj náklady pre spoločnosť boli výrazne nižšie ako sa odhadovalo.

3. Apple (+ 13,5%)

Cook
K nárastu akcií spoločnosti Apple prispeli najmä silné výsledky z vianočnej nákupnej sezóny. V spomínanom štvrťroku tržby spoločnosti Apple dosiahli úroveň 78,4 miliárd dolárov, čím dosiahli rekordnú úroveň a k tomu zisk a príjmy spoločnosti hravo prekonali očakávania.

Snáď najdôležitejšie je, že príjmy spoločnosti Apple zo služieb (čo zahŕňa predaje z App Store, iTunes, Apple Music, Apple Pay atď.) medziročne vzrástli až o 18%. Zatiaľ čo táto oblasť zodpovedá iba za 9% z celkových výsledkov spoločnosti, veľmi rýchlo sa stáva dôležitým zdrojom príjmov. Okrem toho Apple očakáva, že tržby v aktuálnom štvrťroku budú aj naďalej stúpať a generálny riaditeľ (CEO) Tim Cook uviedol, že je „nadšený“ z produktov, ktoré budú onedlho predstavené.

4. Charter Communications (+ 12,3%)

CHC
V prípade telekomunikačnej firmy Charter Communications nie je dôvodom rozsiahleho nárastu akcií silný rast, alebo iné pozitívne výsledky jej podnikania. Akcie tejto spoločnosti začali rásť v polovici januára na správach o možnom zvažovaní akvizície od skupiny Verizon. Mnohí si myslia, že dohoda je nepravdepodobná, avšak špekulácie okolo prevzatia sa ešte nevytratili.

5. Visa (+ 10%)

V
Vo svojej poslednej štvrťročnej správe platobná spoločnosť Visa, vďaka akvizícii Visa Europe ohlásila pôsobivý medziročný rast výnosov v hodnote 7% a rast tržieb o 25%.

Príjmy so služieb okolo spracovanie dát a medzinárodné tržby z transakcií dosahovali nárast, zatiaľ čo prevádzkové náklady sa zvýšili o 16%, avšak spoločnosti sa aj naďalej darí vykazovať impozantný rast. Visa pre fiškálny rok 2017 očakáva rast čistých tržieb o 16% až 18% a rast zisku na akciu „nad úrovňou 5%.“

Sú niektoré z týchto spoločnosti aktuálne vhodné ku kúpe?

Aby bolo jasné, neuvádzame, že by ste ich mali kupovať, alebo akékoľvek iné akciové spoločnosti jednoducho preto, že ich vlastní Warren Buffett. Avšak, spoločnosť Berkshire do každej z týchto spoločností investovala z nejakého dôvodu a môžeme sa dozvedieť cenné skúsenosti okolo štýlu jeho investovania, ako aj ohľadom toho, aký výkon vedia v priebehu času jeho spoločnosti dosahovať.

Zdroj: Yahoo, Bloomberg

Vstúpte s nami do finančného sveta

Chcete investovať alebo obchodovať s cennými papiermi? Alebo sa chcete iba ponoriť hlbšie do tajov finančného sveta? Nechajte nám váš kontakt a my sa s vami spojíme.

×

Kontaktujte nás

×
×