Narastajúca stredná trieda v Číne potrebuje poistenie

8. 2. 2017

Je všeobecne známe, že stredná trieda v Číne je na ceste, stať sa najväčšou na svete. Ich spotrebiteľské správanie pravdepodobne zmení konzumný svet. A taktiež štartuje boom v čínskom poisťovníckom sektore.

Nedávny prieskum medzi 2 000 Číňanmi so stredným a vyšším príjmom, ktorý vykonala poradenská spoločnosť Ernst & Young odhalil, že 80% z nich považuje čínsky vážny problém so znečistením, za vážne ohrozenie ich zdravia. Čínsky ľudia sa taktiež obávajú nákladov spojených s ochorením – 93 percent opýtaných, ktorí majú poistku povedali, že ich pokrytie bolo „menej ako uspokojujúce.“ Plán základného zdravotného poistenia čínskej vlády považovali za prinajmenšom minimálny. Strach z finančnej katastrofy spojenej s devastujúcim ochorením je každodenným postrachom mnohých obyvateľov Číny.

Predpokladá sa, že čínska stredná trieda v nasledujúcich piatich rokoch dosiahne 550 miliónov. A najväčší nárast bude vo „vyššej strednej triede,“ ktorá, podľa konzultantskej spoločnosti McKinsey & Company, zarába podstatne viac ako „masová stredná trieda“.

A čo urobia čím ďalej tým bohatší spotrebitelia, ktorí sa obávajú o svoje zdravie a cenu zdravotníckych služieb? Spravia jednu vec, a tou je zaobstaranie si zdravotného poistenia.

Čínske verejné zdravotníctvo je jeden veľký neporiadok

Čínske verejné zdravotníctvo v súčasnosti pokrýva 97 percent populácie. Ale, tak ako zdravotníctvo v mnohých iných krajinách, je neadekvátne. Náklady rastú rýchlo. Existujú obrovské rozdiely medzi plánmi a mnohí pacienti sú prinútení platiť veľkú časť ich zdravotníckych účtov z vlastného vrecka.

Medzičasom, vládne dotácie do nemocníc sú nedostačujúce. A toto núti nemocnice k efektívnosti, čím posúvajú náklady na pacientov, akokoľvek je to možné: drahé liečivá, zbytočne veľa predpísaných liekov, podpultové dohody a iné neefektívne a nebezpečné metódy.

A aby to bolo všetko ešte horšie, čínska populácia rýchlo starne, čo znamená vyššie zdravotné náklady. Práve v súčasnosti je zhruba 16 percent čínskej populácie staršej ako 60 rokov. Do roku 2050 bude 25 percent starších ako 65 rokov. A 50 percent bude starších ako 45 rokov. A celý tento trend iba povedie k vyššiemu tlaku na „dobitý“ systém zdravotného poistenia v krajine.

Riešenie: viac súkromného zdravotného poistenia

Rastúca stredná trieda, utrápané verejné zdravotníctvo a starnúca populácia sú pre poskytovateľom súkromného zdravotného poistenia Číny „hudbou pre uši“. Čiastočne vďaka silnému rastu v zdravotnom poistení, poistné ktoré bolo počas prvých siedmych mesiacov roka 2016 vypísané čínskym priemyslom zdravotného poistenia medziročne vzrástlo o 48 percent, ako môžete vidieť aj v nasledujúcom grafe.

graf_cina

Ďalšie zvýšenie pre poisťovne

Okrem rapídneho rastu poistného vybraného poisťovňami – ktoré je následne použité na zaplatenie účtov, zaplatenie požiadaviek a investované na generovanie príjmov – potenciál pre rastúce úrokové sadzby povedie k zvyšovaniu ziskov poisťovní.

Takto to funguje: keď poisťovne dostanú poistku, je to hotovosť na ruku. Veľká časť hodnoty vytvorenej poisťovňou záleží na tom, akú návratnosť vedia z tejto hotovosti získať. Poisťovne vo väčšine prípadov investujú získané poistky veľmi konzervatívne – typicky do cenných papierov s pevným výnosom.

Rovnako, ako trpeli jednotliví investori zo znížených príjmov pre nízke úrokové sadzby, utrpeli aj dlhopisové portfóliá poisťovní. Keď sú úrokové sadzby vyššie, poisťovne zarábajú viac a keď sú nižšie, zarábajú menej.

Avšak, zároveň so zvolením Donalda Trumpa za prezidenta Spojených Štátov, svetové výnosy z dlhopisov dosahovali nárast. Globálne ceny dlhopisov mali katastrofálne zlý mesiac, keď na konci novembra klesli o 5 percent (ceny dlhopisov sa pohybujú inverzne k úrokovým sadzbám, takže úrokové sadzby narastali). Výnosy čínskych 10-ročných dlhopisov sa pohybovali na 5-mesačnom maxime, na úrovni 2,9 percenta.

graf_cina_2

Ak výnosy z dlhopisov budú aj naďalej rásť, budeme sa len pozerať ako zisky čínskych poisťovní budú narastať.

Najlepším spôsob, ako z toho vyťažiť, je investovanie v čínskom poisťovníctve. Z dlhodobého investičného hľadiska je ťažké hádať sa s poisťovníckym sektorom Číny.

Zdroj: The Wall Street Journal, Fortune

Vstúpte s nami do finančného sveta

Chcete investovať alebo obchodovať s cennými papiermi? Alebo sa chcete iba ponoriť hlbšie do tajov finančného sveta? Nechajte nám váš kontakt a my sa s vami spojíme.

×

Kontaktujte nás

×
×