Nová a rozsiahla právna legislatíva MiFID II sa stáva realitou

4. 1. 2018

Po siedmych rokoch príprav, dvoch miliardách dolárov zasvätených pre náklady na dosiahnutie súladu a jednom falošnom štarte, na scénu prichádza najradikálnejší krok v oblasti európskych regulačných zákonov. V stávke je skutočne veľa a investori zatiaľ budú pravdepodobne trpezlivo vyčkávať, čo nové zmeny prinesú.

Regulácia investičných služieb a aktivít MiFID II bola prijatá ako reakcia na finančnú krízu. Jej cieľom je zvýšenie ochrany investorov a zabezpečenie transparentnosti obchodovania. V dôsledku zavedenia nových predpisov by malo dôjsť k posilneniu už existujúceho právneho rámca a zavádzaniu jednotného európskeho súboru pravidiel, ktoré sa budú týkať hlavných a vedľajších investičných služieb, ako aj ďalších investičných činností.

Podľa údajov dvoch maklérskych spoločností, ktoré sú dôverne oboznámené s vývojom súčasnej situácie, sa objemy obchodovania výrazne znížili už pred tým, ako nová legislatíva nadobudla oficiálnu platnosť. Zmeny v regulácii investičných služieb sú platné od stredy 3. januára, v dôsledku čoho jedna z popredných maklérskych spoločností v Európe, v rámci svojej klientskej základne už v súčasnosti vykazuje takmer nulové obchodovanie.

Finančný priemysel tak zažíva jednu z najzásadnejších zmien regulačnej legislatívy v histórii, ktorá bude mať dopad na každú sféru tohto sektora od výskumu až po takzvané „tmavé bazény likvidity“. Tie predstavujú súkromné burzy či fóra, na ktorých prebieha obchodovanie s cennými papiermi pri absencií akejkoľvek transparentnosti. Zatiaľ neexistuje oficiálny časový horizont, v rámci ktorého by sa mali finančné inštitúcie naplno prispôsobiť novým pravidlám. Maklérske spoločnosti mali naplánované firemné stretnutia až do neskorého utorkového večera a diskutovali o tom, ako by mali pristupovať k obchodovaniu, v súlade s novou smernicou MiFID II. Firmy sa totiž musia zhodnúť na tom, akým spôsobom by mali dodržiavať právnu reguláciu, ktorá pre banky a správcov aktív prináša rovnako veľa príležitostí ako aj problémov.

Spoločnosť TP ICAP Plc, ktorá je v súčasnosti najväčšou sprostredkovateľskou agentúrou na svete, očakáva, že objem obchodov s dlhopismi, swapmi a inými cennými papiermi (bežne obchodovanými mimo burzy) sa bude znižovať. Tento trend sa najvýraznejšie prejaví bezprostredne po zavedení nových regulačných opatrení a na väčšine svetových trhov bude pretrvávať aj po zvyšok mesiaca. Zasvätený človek, ktorý si prial ostať v anonymite kvôli dôvernej povahe informácií potvrdil, že aj ďalšia maklérska firma svojich klientov varovala, v spojitosti s novou legislatívou. Vyhlásila, že od posledného obchodného týždňa v decembri do 3. januára nebude akceptovať swapové obchodné príkazy.

Ako ticho pred búrkou. Objemy európskych akcií dosahujú najnižšie hodnoty od čias technologickej krízy, na prelome tisícročí.

Neil McLean, ktorý je riaditeľom oddelenia pre vykonávanie obchodov pre oblasť Ázie (vynímajúc Japonsko) v hongkonskej firme Instinet Pacific Services, ktorá patrí pod spoločnosť Nomura Holdings, sa k situácii vyjadril nasledovne: „Skutočnosťou ostáva, že trh a samotní klienti si na novú legislatívu budú postupne zvykať a my budeme potrebovať súčasne prispôsobovať svoj systém. Budeme čeliť niekoľkým výzvam v rámci kategorizácie klientov a budeme sa musieť uistiť, že im poskytneme iba tie služby, ktoré im budú prislúchať na základe nových pravidiel.“

McLean ďalej potvrdil, že jeho firma v Európe očakáva krátkodobý pokles obchodovania, ktorý bude spojený so zvykaním si klientov na nové pravidlá. Tiež dodal, že aj obchodovanie v Ázii bolo v stredu veľmi pokojné, pričom v Japonsku boli dôvodom zníženej aktivity na trhu najmä prázdniny spojené s oslavami Nového roka.

Nová legislatíva poskytne bankám príležitosti vystupovať v úlohe podnikov, ktoré ponúkajú nástroje pasívneho investovania, realizovanie prieskumu trhu a poskytovanie služieb takzvaných „systematických internalizátorov“. To znamená, že budú môcť realizovať obchodné príkazy svojich klientov na vlastný účet, bez potreby uverejňovať ich na burze. Na druhej strane však budú musieť čeliť konkurenčnému tlaku zo strany malých prieskumných firiem a platforiem, ktoré ponúkajú nízko-nákladové vykonávanie obchodných príkazov.

Giles Edwards, ktorý je analytikom agentúry S&P Global Ratings, v správe z utorka vysvetlil, že poskytovatelia retailových úverov môžu tiež utrpieť straty v dôsledku zákazu prijímania finančných stimulov, za poskytovanie investičného poradenstva a správu portfólia. Dôvodom je fakt, že banky, ktoré distribuujú podielové fondy svojim retailovým klientom, často získavajú a zadržiavajú časť počiatočného nákupného poplatku od správcu fondu, prípadne z jeho strany dostávajú ročné poplatky.

Edwards napísal: „Disruptívna povaha novej regulačnej legislatívy sa v plnej miere prejaví až v rámci dlhodobého časového horizontu. Až vtedy budeme schopní omnoho jednoznačnejšie určiť víťazov a porazených. A s veľkou pravdepodobnosťou vypláva na povrch viac porazených ako víťazov.“

Otázka IPO

Legislatíva môže tiež odradiť spoločnosti od toho, aby sa stávali verejne obchodovanými. Nové predpisy totiž zavádzajú rozdelenie inštitúcií na niekoľko ďalších, z ktorých každá má na starosti inú časť aktivít. Jedná sa o takzvaný „unbundling“. Takéto oddelenie výskumu od realizácie obchodov totiž podľa očakávaní povedie k tomu, že analytici sa budú v zníženej miere venovať malým spoločnostiam.

Nick Burchett, ktorý je manažérom akciových trhov v britskej spoločnosti Cavendish Asset Management, povedal: „Ak bude korporátny maklér propagovať danú spoločnosť iba investorom, ktorí platia za výskum, získavanie nových finančných prostriedkov sa stane oveľa náročnejšie. Obmedzený prístup ku kapitálu bude obrovskou prekážkou pre spoločnosti prichádzajúce na trh, pretože čoskoro zistia, že majú len veľmi koncentrovanú základňu akcionárov. Tiež môže byť náročnejšie prilákať takých investorov, ktorí sú pripravení podporovať spoločnosť z dlhodobého hľadiska.“

Európsky regulačný orgán oddeľuje výskum v snahe zlepšiť podmienky pre vlastníkov aktív. To znamená, že správcovia aktív už nebudú môcť dostávať analýzy, za ktoré si nezaplatili. Istá investičná banka sa opakovane stáva adresátom stoviek e-mailov zameraných na výskum. V snahe predísť tejto záplave nevyžiadanej pošty začala rozposielať automatizované e-maily s požiadavkou, aby jej už neboli odosielané žiadne analýzy. Zároveň vyžadovala písomné potvrdenie, že odosielatelia jej vyhovejú.

Alistair Haig, ktorý vyučuje teóriu finančných trhov na Obchodnej fakulte Univerzity v Edinburgu, povedal: „Vyskytne sa veľa správcov fondov, ktorí obdržia podobné listy a nebudú vedieť, ako s nimi naložiť, aby novú legislatívu neporušili. Budú musieť navštíviť osobu zodpovednú za dodržiavanie pravidiel vo svojej firme a diskutovať o ďalšom postupe.“

Sumit Indwar, ktorý je právnikom špecializovaným na finančnú reguláciu v hongkonskej spoločnosti Linklaters LLP potvrdil, že zmeny smerníc ovplyvnia aj spoločnosti v Ázii. V rozhovore s Rishaadom Salamatom pre agentúru Bloomberg povedal: „Každý deň budeme jednať s našimi európskymi zmluvnými stranami, ktoré od nás budú očakávať, že zmeníme spôsob, akým im poskytujeme služby. Takto na nás bude vyvíjaný nepriamy tlak na dodržiavanie novej legislatívy a práve to sa nepáči našim klientom a regulovanému priemyslu v Ázii.“

Prepad cien

Oddelenie výskumu spôsobilo výrazné znižovanie cien za poskytovanie analytických služieb. Finančná správcovská spoločnosť AMP Capital, ktorá sídli v Sydney spravuje kapitál v hodnote približne $ 140 miliárd. Očakáva, že jej zisky z poskytovaných analytických služieb sa medziročne znížia o 30 až 50 percent.

Výkonný riaditeľ akciového hedžového fondu, ktorý spravuje viac než 1 miliardu dolárov, potvrdil, že niektorí poskytovatelia analytických služieb sa zdajú byť ochotní akceptovať akúkoľvek cenu za to, aby si udržali spoluprácu s finančnými správcovskými spoločnosťami. Riaditeľ ďalšieho hedžového fondu zameraného na akcie, ktorý spravuje aktíva o hodnote približne $ 300 miliónov, uviedol, že každoročne vypláca svojmu sprostredkovateľovi z oblasti výskumu priemerne $ 21 000. Oslovená osoba potvrdila, že firemný prístup a kontakt s predstaviteľmi spoločnosti je zahrnutý v cene. Zároveň však požiadala o anonymitu, pretože tieto detaily majú súkromný charakter.

Dopady takýchto nízkych cien sa pravdepodobne prejavia v budúcnosti. Russell Napier, ktorý je spoluzakladateľom výskumného centra ERIC uviedol, že regulačný orgán Veľkej Británie by mal zasiahnuť hneď, keď na trhu s finančnými analýzami začne cenová vojna.

Ešte vyčkávajú

Napriek vystupňovanému očakávaniu zmien musí v súčasnosti ešte aspoň 9 z 28 členov Európskej únie aplikovať nové pravidlá do vnútroštátnych právnych predpisov či nariadení. Valdis Dombrovskis, ktorý je komisárom EÚ zodpovedným za politiku finančných služieb uviedol, že oneskorené zavádzanie legislatívy na štátnej úrovni by mohlo spôsobiť narušenie európskeho trhu.

Niektorí jeho kolegovia s tým však nesúhlasia. Michael McKee, ktorý je riaditeľom regulácie finančných služieb v advokátskej kancelárii DLA Piper vyhlásil, že vývoj súčasnej situácie sa ukáže byť „menej dramatickým“. Ďalej poznamenal: „Je pravdou, že vravíme o jednej z najdôležitejších právnych regulácií Európskej únie, v rámci trhov s cennými papiermi za posledné roky. Avšak skutočnosť, že niektoré krajiny zatiaľ potrebné zákony neprijali, znamená že ešte potrvá nejaký čas, kým sa tieto zásadné zmeny na trhu začnú prejavovať aj v praxi.“

Zdroj: Bloomberg, WSJ

Vstúpte s nami do finančného sveta

Chcete investovať alebo obchodovať s cennými papiermi? Alebo sa chcete iba ponoriť hlbšie do tajov finančného sveta? Nechajte nám váš kontakt a my sa s vami spojíme.

×

Kontaktujte nás

×
×