Nové peniaze Európy sa investujú do lesov

21. 6. 2018

Cord Prinzhorn, ktorý je generálnym riaditeľom rakúskej baliarenskej spoločnosti, drží v rukách nové peniaze Európy. Napriek tomu však nedávno investoval do mimoriadne veľkej hodnoty starého sveta. Kúpil si totiž les, ktorý viac než jedno storočie vlastnila ikonická rodina Rothschildovcov.

Rakúske lesy po celé stáročia spadali do vlastníctva najstarších šľachtických rodín, akými boli Habsburgovci či Lichtenštajnovci, ako aj rímskokatolíckej cirkvi a vlády. V súčasnosti ich ale skupujú bohatí uchádzači, ktorí vybudovali svoje bohatstvo v priebehu uplynulých desaťročí. Okrem Prinzhorna vstupujú do tohto sektora aj ďalší prominentní hráči. Radia sa medzi nich napríklad spoluzakladateľ značky Red Bull – Dietrich Mateschitz, predseda talianskej automobilky Wolfgang Porsche a Gaston Glock, ktorý je výrobcom rovnomennej zbrane.

Prinzhorn, ktorý je 45-ročným otcom troch detí, si kúpil zalesnené pozemky známe ako sídlo Neuhaus o rozlohe 5,26 hektárov. Za tieto lesy zaplatil 92 miliónov eur a jedná sa tak o najväčší nákup takéhoto druhu. Prinzhorn je na svoj nový majetok patrične hrdý a tvrdí, že to už konečne nie je iba ďalší Picasso či apartmán v Paríži.

Lovecká chata rodiny Bubna-Litic pri rakúskej obci Stanz im Muerztal.

Prinzhorn povedal: „Les nie je ako jachta alebo rýchle auto. Po mnoho generácií je totiž prírodným zdrojom dreva, rýb a mäsa.“

Podobné pozemky sa objavujú na trhu iba veľmi zriedkavo – možno raz za desať rokov. A aby ste mohli vôbec uvažovať o ich kúpe, musíte byť viac než len bohatý. Všetky transakcie musia byť schválené miestnymi okresnými úradmi, čo účinne vyraďuje z hry bohatých príslušníkov kráľovských rodín z Perzského zálivu, ako aj magnátov z Ukrajiny či Ruska. Potenciálni kupujúci musia preukázať, že lesné parcely ponechajú sprístupnené pre verejnosť. Taktiež sa musia zaviazať uplatňovať princípy dlhodobo udržateľného hospodárenia, ktoré zachová zdravie lesa a tu prítomných populácií jeleňov, bažantov, zajacov a diviakov.

Podobné: 7 rozprávkových hradov na predaj

Takáto exkluzivita odradzuje miliardárov, ktorí by za iných okolností radi vlastnili kus panských pozemkov. Nehnuteľnosti sú totiž dlhodobo obľúbeným investičným nástrojom mimoriadne bohatých ľudí. Investori zo Škandinávie a Blízkeho východu skúpili luxusné historické pozemky v Spojenom kráľovstve, kým čínski miliardári obsadili francúzsku oblasť Bordeaux. V súčasnosti zaznamenávame vznik novej triedy celosvetovo scestovaných miliardárov, pre ktorých prestížne prírodné majetky nepredstavujú iba overenú a spoľahlivú investíciu. Nehnuteľnosti tohto typu v týchto investoroch vzbudzujú istú nostalgiu. Sociológ Michael Woods vysvetlil, že „sa snažia napodobňovať kultúrny kapitál starých šľachtických rodov“.

Na trhu s lesmi však nie je jednoduché obchodovať. Niektorí z mála špecializovaných maklérov tvrdia, že hodnoty pozemkov v mnohých oblastiach sa v posledných desiatich rokoch zdvojnásobili, keďže bohatí investori hľadajú miesta na usmernenie svojej hotovosti. Má to však obrovskú výhodu. Už poznáte ideálne miesto pre poľovnícke výlety so svojimi kamarátmi či rodinou.

Fridolin Angerer, ktorý je špecializovaným maklérom viedenskej agentúry Spiegelfeld, povedal, že ceny takýchto pozemkov „po celé desaťročia“ dosahovali približne 70 centov za meter štvorcový. Ďalej však uviedol: „Po bankrote banky Lehman Brothers sa ceny vyšplhali zhruba na jedno euro a v súčasnosti sa pohybujú okolo hodnoty dvoch eur za meter štvorcový.“

Angerer ďalej uviedol: „Oslovili ma bohatí podnikatelia a tvrdili, že by radi vlastnili kus úrodnej pôdy – vraj pre prípad, že by všetko padlo. Nadšené nakupovanie zalesnenej pôdy aktuálne spomalilo a ceny pravdepodobne zotrvajú na súčasnej hodnote, prípadne sa iba mierne zvýšia.“

Pušky z ponuky predajne značky Joh. Springer’s Erben Handels vo Viedni, ktoré sú obľúbenou súčasťou prominentných poľovačiek.

Ročné výnosy takejto investície zodpovedajú za normálnych trhových podmienok vysoko hodnoteným bezpečným štátnym dlhopisom. Georg Schoeppl, ktorý v mene vlády spravuje 10% rakúskej pôdy, povedal, že sa jedná približne o 1%. Schoeppl pritom disponuje pozemkami o celkovej hodnote 24 miliárd eur.

Ale každoročný príjem nie je nevyhnutne jedinou výhodou takýchto pozemkov. Schoeppl počas rozhovoru v centrále rakúskych štátnych lesov vysvetlil: „Je potrebné pamätať na dlhodobé zhodnocovanie a emocionálne dividendy, ktoré sú veľmi významné. Vlastníci lesov majú radi prírodu a poľovníctvo. Je to veľká časť ich životov.“

Samozrejme sa očakáva že investori, kupujúci vysoko hodnotené lesy prispejú k rozvoju miestnych komunít. Heinrich Bubna-Litic trávi takmer každý víkend na svojom pozemku o rozlohe 260 hektárov. Štátny prokurátor v dôchodku je totiž potomkom šľachtickej rodiny, ktorej korene sa datujú až do 14. storočia. Jedenkrát ročne v decembrovú sobotu organizuje (Bubna-Litic) slávnosť pre miestnych obyvateľov, zákazníkov, vodičov nákladných automobilov a lesných strážnikov, aby tak oslávili uplynulý rok s miestnym pivom Goesser alebo červeným vínom z Burgenlandu. Bubna-Litic uviedol: „Servírujeme rezne, divinu, ryby a vždy máme dôvod na oslavu.“

Keď majitelia takýchto prestížnych pozemkov plánujú predať svoje lesy, nezverejňujú inzeráty na internete či v novinách. Tento mimoriadne prestížny trh funguje na princípe ústneho podania, pričom tipy a stratégie sa diskutujú v súkromí domovov, počas poľovačiek alebo v advokátskych kanceláriách.

Realitný maklér Klaus Bischof strávil päť rokov vedením záznamov o bývalom panstve Rothschildovcov, pričom ešte aj v súčasnosti je v kontakte s niekdajším rodinným lesníkom. Približne pred rokom mu bolo oznámené, že prominentná rodina je pripravená najať si makléra. Bischof následne dostal neformálne ponuky od deviatich zainteresovaných strán, vrátane podnikateľov z Francúzska, Nemecka a Švajčiarska. Víťazom sa v konečnom dôsledku stal práve Prinzhorn. Identita nového majiteľa pozemkov bola zverejnená začiatkom tohto roka, keď bola celá transakcia schválená vládou.

Klaus Bischof.

Barón Albert von Rothschild kúpil túto nehnuteľnosť v roku 1875, keď zakladajúca generácia bankovej dynastie viedla prekvitajúce podnikanie v Habsburskej ríši. Rakúske rameno rodiny Rothschildovcov tu zamestnávalo stovky ľudí a na pozemkoch vybudovalo veľkolepé zámky a chaty. Nancy Hoguetová, ktorá je barónovou pravnučkou, potvrdila, že hlavná poľovnícka chata bola každým rokom počas dvoch týždňov v septembri, obvykle využívaná samotným barónom.

Počas druhej svetovej vojny tieto pozemky okupovala nacistická armáda. Po ukončení vojny v roku 1945 nad nimi prevzali kontrolu Briti a Rusi a následne ich v roku 1948 vrátili pani Clarice de Rothschildovej.

Hoguetová zdedila pozemky spolu so svojím bratom v roku 1972, bezprostredne po smrti ich matky. Dedička uviedla: „S našimi bratrancami sme tu strávili úžasnú dovolenku v obklopení stoviek hektárov hustého tmavozeleného súkromného lesa, ktorý je ako vystrihnutý z rozprávok bratov Grimovcov. Naskytla sa nám možnosť pozorovať medvede, jelene, líšky, kamzíky a diviaky.“ Hoguetová sa ohľadom predaja zalesnenej pôdy odmietla vyjadriť.

Prinzhorn si kúpil pozemky sídla Neuhaus od Rothschildovcov.

Prinzhorn rozbehol svoje vlastné rodinné podnikanie v roku 1853 v podobe malej továrne na papier v meste Pitten, ktoré leží približne hodinu cesty južne od Viedne. Jeho otec prevzal spoločnosť v priebehu 70. rokov minulého storočia a vybudoval z tohto podniku plnohodnotného európskeho hráča. Prinzhorn sa v roku 2013 stal generálnym riaditeľom a spoločnosť Prinzhorn Holding v súčasnosti vykazuje ročný obrat o hodnote 1,4 miliardy eur, ktorý pramení z baliarenského priemyslu a výroby recyklovaných materiálov.

Podobné: Charitatívny projekt Buffetta a Gatesa sa rozšírili o ďalších 14 filantropov

Prinzhorn uviedol, že les považuje za dlhodobý zdroj surovín pre svoje spoločnosti, no zároveň chce v každom prípade zachovať historické budovy na pozemku a starať sa o lesy v prospech zvierat a ľudí, ktorí si tu vychutnávajú turistiku, rybárčenie a pobyt na čerstvom vzduchu. Mladý podnikateľ navyše vo veľkej miere investuje do obnoviteľnej energie a budovania vodných elektrární na riekach, ktoré križujú jeho pozemky.

Prinzhorn počas rozhovoru vytiahol tablet, ukázal nám fotografiu jedného zo svojich synov v oranžovo-zelenej lesníckej výbave a vysvetlil: „Minulý víkend mi v lese pomáhal s čistením podrastu. Po prvýkrát som mu dovolil zoznámiť sa s reťazovou pílou. Šlo mu to perfektne. Som na neho veľmi hrdý.“

Zdroj: Bloomberg, Fortune

Vstúpte s nami do finančného sveta

Chcete investovať alebo obchodovať s cennými papiermi? Alebo sa chcete iba ponoriť hlbšie do tajov finančného sveta? Nechajte nám váš kontakt a my sa s vami spojíme.

×

Kontaktujte nás

×
×