Plán Microsoftu funguje, spoločnosť sa blíži k hodnote $1 bilióna

24. 7. 2018

Ikonická spoločnosť Microsoft po prvýkrát vo svojej histórii prekročila príjmy vo výške 100 miliárd dolárov.

Technologický gigant zverejnil najnovšiu správu o svojich ziskoch už 19. júla a okamžite tým potešil svojich podporovateľov. Spoločnosť totiž za obdobie posledných dvanástich mesiacov vykázala celkový ročný príjem o rekordnej hodnote 110,4 miliardy dolárov. To predstavuje až 21% navýšenie prevádzkových výnosov na hodnotu 35,1 miliardy dolárov a celkový čistý zisk vo výške 16,6 miliardy dolárov.

Trhoví analytici prezentovali neskrývané nadšenie už hneď na druhý deň od zverejnenia týchto výsledkov.

Christopher Eberle zo spoločnosti Instinet napísal: „Hybnou silou aktuálneho úspechu Microsoftu je rozvoj cloudových platforiem a aplikácia inteligentných technológií s účelom analyzovania obrovského objemu hodnotných dát. Očakávame, že takýto trend bude pretrvávať prinajmenšom v priebehu celého nasledujúce roka.“ Eberle tiež poznamenal, že prezentované údaje odzrkadľujú najlepšie celopodnikové ziskové marže spoločnosti Microsoft od roku 2014 a je tak veľmi pravdepodobné, že „ani najväčší trhoví pesimisti tentokrát nebudú schopní nájsť nič, na čom by založili svoje pochybnosti“.

Keith Weiss, ktorý je analytikom poprednej spoločnosti Morgan Stanley, sa nebál zájsť ešte ďalej a predpovedal, že hodnota akcií technologickej spoločnosti bude narastať zásadným tempom a Microsoft tak čoskoro môže dosiahnuť celkovú trhovú kapitalizáciu na úrovni 1 bilióna dolárov. Weiss týmto pozmenil svoju predošlú prognózu a uviedol, že cena akcií spoločnosti v blízkej budúcnosti vystúpi na hodnotu 130 dolárov za akciu. Ohľadom budúcnosti spoločnosti Microsoft povedal: „Pozitívne výsledky zo štvrtého kvartálu fiškálneho roka 2018 hovoria o tom, že Microsoft sa aj naďalej úspešne udrží na dobrej ceste za celkovou trhovou hodnotou jedného bilióna dolárov.“

Ross MacMillan zo spoločnosti RBC, ktorý predpovedal zvýšenie cien akcií spoločnosti Microsoft na hodnotu 115 dolárov, analyzoval podnikateľskú činnosť tejto inštitúcie a produkty, ktoré v súčasnosti svojim klientom ponúka. Následne vyhlásil, že iba ťažko sa dá nájsť jeden faktor, ktorý by bol schopný spomaliť aktuálny nárast Microsoftu.

V prívale tejto pozitívnej energie sa však predsa vyskytla jedna menej než pozitívna správa. Jedná sa o skutočnosť, že jedinou časťou podnikania spoločnosti Microsoft, ktorá momentálne vykazuje klesajúci charakter, je poskytovanie licencií na operačný systém Windows so zameraním na spotrebiteľské počítače. Spoločnosť Microsoft uviedla, že výnosy z predaja originálnych komponentov systému Windows sa na profesionálnej úrovni znížili o 3%, čo predstavuje hodnotu mierne pod priemerom v rámci trhu zameraného na spotrebiteľské počítače. Dôvodom je údajne pretrvávajúci nátlak v cenových kategóriách týkajúcich sa produktov základnej úrovne.

Windows dosahuje zmiešané výsledky

Satya Nadella sa pred niekoľkými rokmi ujal pozície generálneho riaditeľa spoločnosti Microsoft. Spoločnosť však bezprostredne predtým musela čeliť významným problémom na trhu s inteligentnými telefónmi, do ktorého sa síce snažila preniknúť, ale bola bezkonkurenčne predbehnutá operačnými systémami Apple iOS a Android. V tom čase sa zdalo, že neúspech na poli smartfónov je katastrofou pre celý Windows a v najhoršom prípade môže viesť až k zániku tohto operačného systému.

Steven Ballmer, ktorý bol generálnym riaditeľom Microsoftu do roku 2014, sa pokúsil napraviť vzniknutú situáciu takým spôsobom, že odkúpil najväčšieho dodávateľa zariadení Windows Phone, ktorým bola spoločnosť Nokia. Jeho úsilie však bolo príliš prehnaným a dostavilo sa príliš neskoro. Keď po Ballmerovi prevzal pozíciu lídra Satya Nadella, rozhodol sa spraviť obrat o 180 stupňov.

Namiesto toho, aby sa naplno oddal protekcionistickým stratégiám, vydal sa presne opačným smerom. V roku 2015 zaradil spotrebiteľskú verziu operačného systému Windows do nového obchodného segmentu nazvaného ako „More Personal Computing“. Táto skupina produktov od vtedy zahŕňa ako Windows, tak aj konzolu Xbox a jej projekt Surface PC. Do tohto segmentu prúdia aj zisky z reklamy uverejňovanej na webstránke vyhľadávača Bing, ktorého popularita v poslednej dobe stúpala priamo úmerne s mierou využívania operačného systému Windows 10.

Nadella týmto spôsobom akosi ukryl „chorľavý“ Windows spred pohľadu verejnosti.

Pozornosť sa na tento segment opätovne upriamila až začiatkom leta tohto roku, keď spoločnosť Microsoft oznámila, že Terry Myerson, ktorý bol po dlhé roky výkonným riaditeľom oddelenia zodpovedného za vývoj a distribúciu operačného systému Windows, zo svojej funkcie odchádza. Na jeho miesto sa postavil Rajesh Jha, ktorý mal doteraz na starosti produktový balík Microsoft Office a po novom bude kontrolovať novovzniknutú divíziu zahŕňajúcu ako Windows, tak aj Office.

Keď sa v svetle týchto skutočností pozrieme na aktuálny stav spoločnosti Microsoft a jej ukončenie fiškálneho roka 2018, je zrejmé, že postupne sa zmenšujúci podiel operačného systému Windows na celkovom podnikaní spoločnosti už nemá žiadne výrazné dopady.

Produkty spojené so systémom Windows sa aj naďalej stretávajú s dopytom inštitucionálnych užívateľov, a to vrátane platformy Windows Pro, podnikových licencií Windows a projektu Surface PC. Skutočnosť, že Windows si kupujú veľké spoločnosti, navyše vedie k tomu, že Microsoft im zároveň môže predávať mimoriadne populárne a vysoko ziskové cloudové služby, medzi ktoré sa radia napríklad produkty ako Windows Defender či Software Assurance.

Nadella mieri k oblakom a smeruje ku cloudu

Satya Nadella.

Spoločnosť Microsoft vždy používala systém Windows ako spôsob predaja ďalších produktov. Pod Nadellovým vedením však postavila túto stratégiu takpovediac na hlavu. Namiesto toho, aby bol operačný systém Windows jej primárnym produktom, v súčasnosti sa v najväčšej miere zameriava na softvér Office 365, ktorý sa stal hlavným produktom udržiavajúcim spotrebiteľov v sfére pôsobnosti spoločnosti Microsoft.

Spoločnosť Microsoft pred necelým rokom dokonca zlúčila platformy Office 365, Windows a niekoľko produktov sústredených na digitálnu bezpečnosť do spoločného balíka určeného pre podniky, ktorý dostal názov Microsoft 365. Nadella v rámci výročného konferenčného hovoru potvrdil, že táto kombinácia produktov „priniesla spoločnosti obrat o hodnote niekoľkých miliárd dolárov“.

Keď totiž informatické oddelenia spoločností využívajú Office 365, uzavreté podnikové zmluvy ich povzbudzujú k tomu, aby vyskúšali aj platformu Microsoft Azure, ktorá predstavuje konkurenčnú službu cloudovej platformy Amazon Web Services. Jedná sa o službu, v rámci ktorej si užívatelia prenajímajú kapacitu z dátového centra spoločnosti Microsoft na prevádzku svojich vlastných aplikácií. Azure je síce v porovnaní so službou Amazon Web Services ešte stále na druhom mieste, ale v súčasnosti zaznamenáva zvyšujúcu sa popularitu a potenciálne rastové príležitosti.

Podobné: Najhodnotnejšie značky sveta: 9 z USA a 1 z Číny

Nadella povedal: „V priebehu fiškálneho roka 2018 sme uzavreli rekordné množstvo niekoľkomiliónových komerčných kontraktov zameraných na cloudové služby a podarilo sa nám takmer zdvojnásobiť počet $10-miliónových zmlúv v rámci služby Azure.“

Spoločnosť Microsoft síce ešte stále nešpecifikuje príjmy služby Azure v dolárových hodnotách, ale potvrdila, že tržby tejto platformy sa medziročne zvýšili o pozoruhodných 89%. Keď však posudzujeme celkové služby poskytované podnikom v cloudovom sektore, spoločnosť Microsoft zaznamenala výnosy vo výške 23 miliárd dolárov, pričom hrubá zisková marža spoločnosti sa v tomto smere zvýšila na 57%.

V konečnom dôsledku je tak potrebné poznamenať, že práve takto vyzerá súčasný podnikateľský plán spoločnosti Microsoft.

Nemá teda zmysel naďalej poukazovať na absenciu spoločnosti Microsoft na trhu s mobilnými telefónmi či pretrvávajúci pokles v predaji spotrebiteľských počítačov. Tento technologický gigant totiž smeruje k prekročeniu $1-biliónového míľnika pomocou digitálneho cloudu.

Zdroj: The Wall Street Journal, Bloomberg

Vstúpte s nami do finančného sveta

Chcete investovať alebo obchodovať s cennými papiermi? Alebo sa chcete iba ponoriť hlbšie do tajov finančného sveta? Nechajte nám váš kontakt a my sa s vami spojíme.

×

Kontaktujte nás

×
×