Prečo má komunistická Čína toľko miliardárov?

7. 2. 2019

Koncom minulého roka sa oficiálne potvrdilo, že Jack Ma, ktorý je predsedom predstavenstva čínskeho gigantu na poli elektronického predaja – Alibaba Group Holdings, je členom komunistickej strany krajiny. Zároveň je najbohatším z narastajúcej populácie ľudí s mimoriadne vysokou hodnotou majetku v Číne, pričom táto skupina jedincov disponuje súhrnne viac než 6,5 biliónmi dolárov.

Čínska komunistická strana dlho vystupuje v úlohe oponenta kapitalistickej ideológie, no napriek tomu v histórii tejto veľmoci vytvorila jedno z najvýhodnejších prostredí pre kapitalistické generovanie bohatstva. Celý tento príbeh začal pred štyrmi desaťročiami, keď patriarcha strany Deng Xiaoping predstavil reformy, ktoré viedli k drastickej zmene Číny na druhú najväčšiu ekonomiku sveta.

1. Koľko miliardárov má Čína?

Bloomberg Billionaires Index monitoruje majetok 500 najbohatších jedincov na celom svete, pričom 38 z nich pochádza z Číny. Spoločnosť Wealth-X vo svojom prieskume globálneho bohatstva koncom minulého roka navyše zistila, že z celkového počtu 2 754 svetových miliardárov žije 680 (25%) v Spojených štátoch a 338 (12%) v Číne. Spoločnosť UBS Group AG odhaduje, že v Číne vznikne nový miliardár každé dva dni.

2. Prečo Čínska komunistická strana umožňuje ľuďom bohatnúť?

Jedná sa v podstate o nevyhnutné zlo. Komunistická strana totiž medzi svojimi základnými princípmi uvádza snahu o dosahovanie cieľov vyhovujúcich väčšinovému podielu čínskeho ľudu. Deng sa preslávil svojím názorom, že chudoba nie je socializmom. Tento princíp interpretoval tak, že je v poriadku, ak niektorí ľudia potrebujú zbohatnúť, pokiaľ to zlepší životnú úroveň všetkých občanov. Veľkú výpovednú hodnotu má skutočnosť, že odkedy boli zavedené jeho reformy, viac než 700 miliónov ľudí na území Číny bolo schopných pozbierať sa z chudoby a žiť plnohodnotným životom.

Podobné: Európa nevytvára nových miliardárov, ale je lídrom v udržiavaní bohatstva

3. Znamená to, že strane nezáleží na komunistickej povahe Číny?

Strana vo svojom ustanovení uvádza, že jej „najvyšším ideálom a konečným cieľom je realizácia komunizmu“. Na druhej strane však neudáva žiadny časový rámec na dosiahnutie tohto cieľa, čo znamená, že vedúci predstavitelia strany majú dostatok možností na to, aby svojimi krokmi manévrovali v kontexte svojho širšieho cieľa. Takýto stav dovoľuje, aby v krajine existovalo viacero protichodných názorov súčasne. Napríklad Mao Zedong je na území Číny ešte stále uctievaný aj napriek neprimeraným krokom, ktoré viedli k hladomoru a krviprelievaniu počas jeho vlády. Rovnako ako Deng si udržuje popularitu napriek tomu, že vystavil krajinu trhovým silám a zahraničným investíciám. V konečnom dôsledku je však dôležité, aby každý líder strany svojimi činmi viditeľne vyjadril úctu základnej politickej ideológii krajiny – súčasný prezident Xi Jinping v minulom roku verejne oslávil 200. výročie narodenia Karla Marxa a pri tejto príležitosti dokonca umiestnil jeho sochu do svojho rodného mesta.

4. Ako si Čína predstavuje komunizmus?

Čína v oficiálnej rovine vníma komunizmus ako utópiu modernej éry – zastáva názor, že prostriedky výroby by mali byť kolektívne vlastnené všetkými občanmi, že všetci občania by mali pracovať pre spoločné dobro národa, mali by si byť medzi sebou rovní a bohatstvo krajiny by medzi jej obyvateľov malo byť rozdeľované podľa potreby. Bez ohľadu na realistickú možnosť dosiahnuť takýto stav, komunistická strana načrtla vývojové štádiá, ktoré je potrebné absolvovať na ceste za týmto cieľom. Čína však musí pred samotným komunizmom zrealizovať najprv socializmus, čo Xi Jinping plánuje dosiahnuť už do roku 2035.

5. Ako by vyzeral socializmus v Číne?

Xi v priebehu minulého roka v prejave povedal, že socialistická modernizácia by znamenala, že Čína by sa stala globálnym lídrom v oblasti inovácií, následne by v krajine bol obnovený právny poriadok a čínska kultúra by po celom svete nadobudla väčšiu atraktivitu. Ľudia by žili pohodlnými životmi, každý by mal prístup k základným verejným službám a rozdiely vo výške príjmov – najmä medzi mestskými a vidieckymi oblasťami – by sa výrazne znížili. Rovnako by sa zmenila aj ochrana a prístup k životnému prostrediu, ktorý by bol výrazne zlepšený.

6. Podporuje komunistická strana osobné bohatstvo?

Toto je komplikovaná otázka. Strana jednoznačne podporuje súkromné podnikanie a podnikateľského ducha, ktoré považuje za hybnú silu vlastnej ekonomiky a tvorby pracovných miest. V súvislosti s osobným bohatstvom však zastáva omnoho ambivalentnejšie (dvojzmyselné) stanovisko, a to predovšetkým v dôsledku narastajúcej priepasti medzi bohatými a chudobnými, čo nie je veľmi komunistickým javom. Xi povedal, že Čína musí túto nerovnosť znížiť. Jedným zo spôsobov, ktorým sa tento postoj môže pretlmočiť do politiky, je zmena daňových zákonov. Vládni predstavitelia už znížili dane pre osoby s nižším príjmom a zároveň presadili dane z istých tried aktív, ako napríklad nehnuteľností, čo zvýši daňové zaťaženie bohatých jednotlivcov.

7. Akým rizikám čelia miliardári v Číne?

Vláda Xi Jinpinga výrazne sprísnila kontrolu toho, ako sa bohatí dostali k svojim peniazom. V dôsledku lídrovho zásahu padlo dokonca aj niekoľko dobre prepojených magnátov. Jedným z vysoko profilových prípadov bol napríklad Wu Xiaohuiho, zakladateľ spoločnosti Anbang Insurance Group, alebo tiež finančník Xiao Jianhua, ktorého spoločnosť Tomorrow Holding bola nútená vzdať sa mnohých svojich finančných aktív. Niektorí hráči sa jednoducho stratili. Spoločnosť Landing International Development zaznamenala prepad svojich akcií po tom, ako bol jej bývalý predseda Yang Zhihui vyhlásený za nezvestného – za neobjasnených okolností sa objavil o tri mesiace neskôr. Ďalšie osoby, ako napríklad obchodník Guo Wengui, utiekli do zahraničia. Wengui sa iba v novembri minulého roka spojil so Steveom Bannonom, bývalým hlavným stratégom prezidenta Donalda Trumpa, a spoločne zhromaždili 100 miliónov dolárov na podporu vyšetrovania úmrtí a zmiznutí čínskych podnikateľov, politikov a verejných činiteľov.

8. Majú miliardári slovo v čínskej vláde?

Vo veľkej miere áno. Mnohí z najbohatších mužov a žien Číny sú členmi národného parlamentu alebo jeho poradného orgánu. To im dáva príležitosť ovplyvniť smer politiky predkladaním legislatívnych návrhov alebo lobovaním za vládnych úradníkov. Mnohí z nich, ako napríklad Ma Huateng, profitovali z rozhodnutí súčasnej vlády a minulý rok boli delegátmi na Národnom ľudovom kongrese v Číne.

Najbohatší miliardári Číny

Najbohatší ľudia Číny a hodnota ich majetku v miliardách dolárov.

Podobné: Nové peniaze Európy sa investujú do lesov

Jack Ma

Najbohatší muž Číny je v skutočnosti bývalým učiteľom angličtiny, ktorý sa stal spoluzakladateľom a súčasným predsedom spoločnosti Alibaba Group – jednej z najväčších globálnych firiem online predaja. V septembri 2018 oznámil, že v priebehu jedného roka odstúpi z funkcie výkonného predsedu spoločnosti Alibaba, kde ho nahradí generálny riaditeľ Daniel Zhang. IPO spoločnosti Alibaba v roku 2014 na Newyorskej burze zlomilo rekord hodnotou 25 miliárd dolárov. Ma okrem toho disponuje investíciami v čínskych podnikoch zábavného priemyslu ako Huayi Brothers a Beijing Enlight Media. Aktuálna hodnota jeho majetku predstavuje 39 miliárd dolárov.

Ma Huateng

Prezývajú ho „Pony Ma“ a je predsedom čínskeho internetového giganta Tencent Holdings, ktorý je podľa trhovej kapitalizácie najväčšou spoločnosťou v krajine. Jej aplikácia WeChat má viac než jednu miliardu užívateľov. Disponuje majetkom o hodnote 31,4 miliardy dolárov.

Hui Ka Yan

Je predsedom spoločnosti Evergrande Group, ktorá je obchodovaná na burze v Hongkongu a je najväčším čínskym developerom nehnuteľností. Jeho majetok predstavuje 30,1 miliardy dolárov.

Zdroj: Bloomberg, Fortune

Vstúpte s nami do finančného sveta

Chcete investovať alebo obchodovať s cennými papiermi? Alebo sa chcete iba ponoriť hlbšie do tajov finančného sveta? Nechajte nám váš kontakt a my sa s vami spojíme.

×

Kontaktujte nás

×
×