Prečo Rolls-Royce nikdy nebude mať hybridy

23. 10. 2018

Prestížna automobilová spoločnosť Rolls-Royce v polovici októbra predviedla svoj nový model SUV s označením Cullinan v hodnote 325 000 dolárov. Vozidlo ukázalo svoje schopnosti v scénickom teréne pohoria Grand Teton v americkom štáte Wyoming.

Predvedenie vozidla pred novinármi bolo prvou príležitosťou, v rámci ktorej sa takmer trojtonové luxusné SUV vydalo na severoamerické cesty. Značka Rolls-Royce tak stihla predviesť vlastnosti svojho nového produktu pred zimnou sezónou a s náskokom pred prvými dodávkami, ktoré by mali byť realizované už v priebehu januára budúceho roku.

Podujatia sa zúčastnil aj Torsten Müller-Otvös, ktorý je dlhoročným generálnym riaditeľom spoločnosti Rolls-Royce a značke pomohol v tomto roku zaznamenať nárast tržieb až o hodnote 13,5%. Automobilka v priebehu tohto mesiaca navyše oznámila, že v snahe uspokojiť dopyt po novom modeli Cullinan vytvorila 200 pracovných miest. To znamená, že spoločnosť Rolls-Royce po prvýkrát rozšíri svoj personál na viac ako 2 000 ľudí. Jedná sa o šesťnásobný nárast odvtedy, čo v roku 2003 britská automobilka otvorila svoju hlavnú centrálu a výrobnú halu v meste Goodwood v západnom Sussexe.

Müller-Otvös je skúseným rybárom a model Cullinan preferuje v červenej farbe. V rozhovore sa s nami podelil o svoje názory na dôležitosť prenikania na trh s vozidlami SUV, o vyhliadky modelu Cullinan na integráciu elektrického pohonu a prezradil nám tiež svoj osobný odkaz kritikom nového modelu značky Rolls-Royce.

Takto zneli jeho odpovede.

Rolls-Royce Cullinan.

Predvedenie modelu Cullinan bolo zamerané predovšetkým na jeho terénne vlastnosti. Je to pravda? Mali ste pocit, že jeho uvedením na trh ste potrebovali vyslať takýto odkaz?

Torsten Müller-Otvös: Je to pravda. Po prvé, nikoho nemusíme presviedčať, že naše autá jazdia perfektne na tradičných cestách. To je skrátka prísľubom značky Rolls-Royce. A Cullinan samozrejme nie je výnimkou. Na druhej strane sme však svetu chceli predviesť, čo toto vozidlo dokáže v teréne. Testovacie autá sme poslali do celého sveta – do púšte a do hôr, aby sme ukázali, čoho je toto vozidlo schopné a čo môže ponúknuť. Chceli sme, aby zákazníci pochopili, že Cullinan je skutočným SUV.

Pamätajte však na to, že sa jedná o SUV značky Rolls-Royce. To znamená, že v ňom môžete zaparkovať pred budovou opery, môžete v ňom odviesť svojich priateľov na večeru. Cullinan Vás však odvezie aj na Vašu chatu v horách, vrátane batožiny, celej rodiny a psa, prípadne do neho zbalíte celú výstroj pred cestou do prístavu. Skutočne je určený pre všetky oblasti života.

Podobné: 5 zásad etiky v súkromnom lietadle

Značka Bentley už predstavila svoje SUV Bentayga a Lamborghini uviedlo model Urus. Cullinan je medzi poslednými z veľkých a veľmi drahých luxusných SUV, ktoré sa dostali na trh.

Neponáhľali sme sa. Keď sme po prvýkrát oznámili, že na trh prinesieme takýto typ automobilu, vedeli sme, že si dáme záležať na čo najlepšom výsledku. Nový model sme chceli skonštruovať tak, aby poskytoval mimoriadnu praktickosť a funkčnosť. Jedným z kľúčových prvkov, ktoré sme chceli do vozidla zakomponovať, bol pohon všetkých štyroch kolies.

SUV s 12-valcovým motorom a po prvýkrát pri značke Rolls-Royce aj pohonom štyroch kolies je vybavené šiestimi režimami jazdy určenými do terénu.

Značka Rolls-Royce je úzko spojená s kozmopolitným luxusom. Aké percento Vašich zákazníkov bude podľa Vás skutočne využívať model Cullinan na jazdu v terénnych podmienkach?

Zatiaľ sme iba na začiatku a z tohto dôvodu by som nerád rozprával o konkrétnych percentách. Myslím si však, že práve to je základným predpokladom modelov SUV – možnosť odviezť sa kdekoľvek chcete, aj keď to v živote nerobíte veľmi často.

Ale takmer všetci naši klienti, či už na Blízkom východe, v Ázii alebo v Severnej Amerike, chcú používať naše SUV, aby sa mohli dostať na miesta mimo tradičných ciest. Možno plánujú výlet do svojho zámku vo švajčiarskych Alpách, alebo víkend v púšti na Blízkom východe. Z tohto dôvodu musí mať naše auto schopnosť splniť ich očakávania.

Naši klienti milujú slobodu, ktorú im Cullinan môže poskytnúť – a najmä počas víkendov.

Zadná časť modelu Cullinan je vybavená modernými zábavnými doplnkami, vrátane 12,5-palcových dotykových displejov, drevených skladacích stolíkov a drevom vykladaným ovládacím panelom, ktorý aj cestujúcim na zadnom sedadle poskytuje prístup ku klimatizačným, zvukovým a ďalším funkciám vozidla.

Cullinan váži takmer tri tony a jeho spotreba predstavuje 8,5 kilometra na liter paliva. Vyzerá v podstate ako elegantný tank. V súčasnosti sa však kladie dôraz na environmentálnu udržateľnosť a do popredia sa dostávajú elektrické a hybridné autá. Myslíte si, že budete mať problémy s predajom?

Nie. Rolls-Royce potrebuje dominantnú osobnosť. Naši zákazníci to oceňujú. Je to rovnaké, ako keď do miestnosti vstúpi veľmi pôsobivá osoba. Celá miestnosť zrazu stíchne. To je presne to, čo sa stane, keď sa niekde objaví Rolls-Royce.

Prirodzene, existujú ľudia, ktorí budú tvrdiť že auto je príliš veľké a prehnane dominantné. Ak ale budeme chcieť potešiť každého, nepotešíme nikoho.

Odkiaľ pochádza väčšina predobjednávok na model Cullinan?

Najväčší dopyt sa bezkonkurenčne prejavuje v Severnej Amerike. Je to celkom pôsobivé. Potom nasleduje Ázia. Silným trhom je aj Európa. V tesnom závese je samozrejme Stredný Východ.

A čo elektrický pohon? Objaví sa v budúcnosti aj v tomto modeli?

Značka Rolls-Royce má pred sebou jednoznačne elektrickú budúcnosť. Zatiaľ nemáme plán ohľadom toho, čo príde ako prvé a kedy to dorazí. Vieme len to, že naše vozidlá budú plne elektrické. Žiadne hybridy ani nič podobné. Naše plány sa týkajú výlučne plne elektrického pohonu a krok za krok budeme prinášať výsledky v priebehu nasledujúceho desaťročia.

Ale môžem Vám tiež zaručiť, že svojho milovaného 12-valca sa budeme držať ešte tak dlho, ako to bude možné.

V zadnej časti modelu Cullinan môžu byť umiestnené sedadlá a platforma pre nápoje.

Dočkáme sa niekedy modelu Cullinan s osemvalcovým motorom?

Nie.

Taký krok by bol zameraný výlučne na počet predaných kusov. To jednoducho nerobíme. Neuvedieme na trh verzie s nižším objemom motora za nižšie ceny. Značka Rolls-Royce tak nefunguje. Zachovávame si vysokú exkluzivitu.

Cullinan je vybavený motorom V-12 s výkonom 563 konských síl a dokáže sa pohybovať vo vode hlbokej až 53 centimetrov.

Musí byť osviežujúce, že máte takéto jasné zameranie a konkrétny cieľ.

Myslím si, že zameranie a čistá myseľ sú kľúčovými faktormi. Keď robíte skutočný luxus, musíte byť dôsledný. Ak niečo pokazíte, veľmi rýchlo padnete na dno.

Podobné: Fotografické umenie predstavuje lákavú investičnú príležitosť

Naši zákazníci Vám povedia to isté, čo Vám tvrdím ja. Očakávajú od nás obmedzenia. Obmedzenia v rámci toho, kto si môže dovoliť naše autá. Nechcú vidieť svoj vlastný model na každom kroku. A veľmi ochotne si za to zaplatia. Jasne od nás žiadajú, aby sme nedodávali vozidlá masám. A ja im odkazujem, že to v pláne nemáme.

Zdroj: NYtimes, Bloomberg

Vstúpte s nami do finančného sveta

Chcete investovať alebo obchodovať s cennými papiermi? Alebo sa chcete iba ponoriť hlbšie do tajov finančného sveta? Nechajte nám váš kontakt a my sa s vami spojíme.

×

Kontaktujte nás

×
×