Prekoná Monet index Dow Jones? Ako plní umenie úlohu investície

19. 10. 2017

Každý si rád prečíta príbehy zberateľov, ktorí si kúpili umelecké dielo za pár drobných a o niekoľko rokov ho predali za milión. No raz za uhorský rok sa to skutočne stane. V prípade impresionistického umenia sa však krátke ťahy štetca a žiarivé farby na obrazoch Moneta, Renoira a Degasa často považovali za dobrú investíciu a dokonca ešte pred uschnutím farby na plátne.

V dvadsiatych rokoch dvadsiateho storočia bolo investovanie do impresionistických diel natoľko rozšíreným fenoménom, že Janet Flannerová, ktorá bola parížskou korešpondentkou časopisu New Yorker, mohla v roku 1926 sebavedome napísať: „Hodnota európskych mien a priemyselných odvetví podlieha nebezpečným výkyvom. Významné moderné umenie je však skutočnou investíciou s pozlátkou. Najmä ak ho kúpite zavčasu a za skromnú sumu. Nečakajte, kým sa jeho hodnota nafúkne.“

Dielo impresionistického maliara, Edgara Dugasa.

Je však potrebné posúdiť, nakoľko v dnešnej dobe pozlátka investícií do umenia vybledla. Prirodzene, absolútna hodnota cien obrazov v roku 1920 je iba zlomkom súm, ktoré pri ich nákupe zaplatíte v súčasnosti. Ale ako sa im darí v porovnaní s tradičnejšími investíciami, akými sú napríklad akcie prvotriednych spoločností nachádzajúcich sa na svetovom trhu?

Odpoveď na túto otázku je možné získať iba jediným spôsobom. V novembri poputujú do aukcie dve prestížne umelecké diela. Porovnali sme teda historický vývoj ich predajných cien so správaním akciového indexu Dow Jones Industrial Average.

Varovanie

Vďaka záznamom zvaným “catalogue raisonnés“ máme údaje o každom diele, ktoré Monet vytvoril. Nedokážeme však s istotou zistiť, za koľko (či ako často) sa predali všetky tieto diela. Mnoho predajov na trhu s umeleckými predmetmi sa totiž uskutočňuje súkromne. Existuje šanca (v tomto prípade relatívne malá, no nezanedbateľná), že počas daného obdobia sa mohli bez nášho vedomia zrealizovať isté predaje Monetových malieb s vyššou či nižšou hodnotou.

Rovnako nedokážeme posúdiť ani okolnosti, za ktorých došlo k predchádzajúcim predajom týchto diel. Umenie má iba takú cenu, akú je kupec ochotný zaplatiť. Ak sa teda maľba predávala počas nestabilného ekonomického obdobia alebo bola predávaná pod tlakom za nižšiu ako trhovú cenu (v dôsledku rozvodu, smrti, zadlženia a tak ďalej), mohla zarobiť oveľa menej, ako zbytok Monetových výtvorov.

Nakoniec musíme zvážiť samotnú kvalitu diela. Ak je daný obraz škaredý alebo je nevhodným odrazom štýlu umelca, je nespravodlivé použiť ho ako štandard pri posudzovaní výkonu širšieho trhu s dielami umelca.

A predsa…

A predsa je v hre ešte ďalší faktor. Vždy boli a vždy budú existovať vonkajšie činitele, ktoré ovplyvňujú cenu a výkon umeleckého diela. Vedieť, že na trhu existuje istá volatilita, nie je to isté ako diskontovať výsledky tohto trhu. Ak v roku 1962 niekto investoval do maľby 65 000 dolárov, pravdepodobne mu nezáležalo na tom, či je obraz predávaný z rozmaru alebo pod nátlakom, či je škaredý alebo pekný, „dobrý“ alebo „zlý“.

V súčasnosti, o 55 rokov neskôr, záleží iba na tom, či bol tento nákup podnietený výnimočnou predvídavosťou, alebo bol jednoducho extravagantným bláznovstvom.

Maľby

Dve maľby, ktorých investičnú hodnotu budeme posudzovať, budú najvzácnejšími Monetovými dielami na aukcii impresionistického a moderného umenia spoločnosti Sotheby’s, ktorá sa uskutoční 14. novembra. Prvá z nich nesie názov Les Arceaux de Roses, Giverny. Predstavuje 91 centimetrov široké plátno, na ktorom je olejovými farbami zobrazená ružová záhrada so vstupným oblúkom. Obraz bol namaľovaný v roku 1913 a sám Monet ho 1. mája roku 1917 ponúkol na charitatívnu aukciu.

Obraz Les Arceaux de Roses, Giverny, ktorý v roku 1913 namaľoval Claude Monet.

Prvý oficiálny záznam o predaji obrazu pochádza z roku 1962, kedy sa v aukčnom dome Sotheby’s vydražil za 65 000 dolárov. Víťaz dražby ho predal ešte v tom istom roku na aukcii spoločnosti Christie’s v Londýne. Obraz počas nasledujúcich 45 rokov ostal v súkromnej zbierke a v roku 2007 sa predal na londýnskej aukcii Christie’s za 17,8 milióna dolárov. Očakáva sa, že na novembrovej aukcii sa vydraží za 20 až 30 miliónov dolárov.

Obraz Les Glaçons, Bennecourt, ktorý v roku 1893 namaľoval Claude Monet.

Druhý obraz, Les Glaçons, Bennecourt, je skorším a o niečo väčším Monetovým dielom z roku 1893, ktoré zachytáva zamrznutú vodnú plochu. Počas štyroch rokov ho kúpilo a predalo päť rôznych jednotlivcov a v roku 1897 skončil v rukách rodiny Havemeyerovcov, z New Yorku. Predali ho až v roku 1983. Na aukcii Sotheby’s v New Yorku sa vydražil za 605 000 dolárov. Odvtedy sa súkromne predal ešte dvakrát a jeho súčasná hodnota sa odhaduje na 18 až 25 miliónov dolárov.

Výpočty

Obraz Les Arceaux sa síce predal niekoľkokrát, no prvý verejne dostupný záznam hovorí o predaji z roku 1962. Obraz vtedy zarobil 65 000 dolárov. Nižšie uvedená krivka dokladuje, že hodnota akciového indexu Dow Jones sa odvtedy zvýšila o 3 097%. Rovnaké percentuálne navýšenie sumy o hodnote 65 000 dolárov by znamenalo, že investícia do obrazu by dnes mala hodnotu približne 2 miliónov dolárov.

Výkon akciového indexu Dow Jones od roku 1962, v ktorom sa Monetov obraz Les Arceaux predal za $65 000, až dodnes.

Náš počiatočný výpočet však neberie do úvahy dividendy. Keď zohľadníme celkové výnosy – to znamená hodnotu investície o objeme 65 000 dolárov, spoločne s reinvestovaním všetkých dividend – dopracujeme sa k oveľa vyššej hodnote, ktorá predstavuje až 20 419%. Takýto percentuálny nárast sumy v hodnote 65 000 dolárov by viedol k výslednej hodnote 13,3 milióna dolárov. Ak sa teda Les Arceaux v novembri predá za očakávaných 20 až 30 miliónov dolárov, vraziť peniaze do tohto obrazu by sa Vám bolo oplatilo viac ako investovať ich do trhu.

Výkon akciového indexu Dow Jones od roku 2007, v ktorom sa Monetov obraz Les Arceaux predal za takmer $19 miliónov, až dodnes.

Druhým posudzovaným údajom je predaj maľby v roku 2007. Dow Jones odvtedy zaznamenal nárast o 84,29%. Keby ste teda v roku 2007 investovali do obrazu 18 miliónov dolárov, dnes by Vaše výnosy predstavovali 32,8 milióna dolárov. Ak zohľadníme percentuálny nárast celkových výnosov, táto hodnota sa zvýši na 40 miliónov dolárov. Inými slovami, súčasný majiteľ obrazu stratil prinajmenšom 10 miliónov dolárov iba preto že investoval do obrazu, namiesto indexového fondu.

Výkon burzového indexu Dow Jones od roku 1983, v ktorom sa Les Glaçons predal za $605 000.

Pri obraze Les Glaçons máme iba jeden konkrétny údaj, ktorým je predaj z roku 1983 v hodnote 605 000 dolárov. Dow odvtedy narástol o 1 797%, pričom rovnaký nárast predajnej ceny obrazu by dnes zodpovedal hodnote 11,5 milióna dolárov. Pripočítajte ešte reinvestované dividendy a získate 4 852%, teda celkový výnos investície vo výške 30 miliónov dolárov. A to je o 5 miliónov dolárov viac ako horná hranica očakávanej novembrovej ceny obrazu.

Zhrnutie

Keby ste obrazy kúpili v roku 1962, Vaša investícia by bola úspešnou. Keby ste ich kúpili v osemdesiatych rokoch, Vaše výnosy oproti indexovému fondu Dow Jones by boli sklamaním.

Žiadna naša kalkulácia však nepočíta s jedným kľúčovým faktorom. Nemôžete sa každé ráno zobudiť a obdivovať burzový index zavesený nad Vaším jedálenským stolom.

Zdroj: Bloomberg, WSJ

Vstúpte s nami do finančného sveta

Chcete investovať alebo obchodovať s cennými papiermi? Alebo sa chcete iba ponoriť hlbšie do tajov finančného sveta? Nechajte nám váš kontakt a my sa s vami spojíme.

×

Kontaktujte nás

×
×