Prenájom bytov na Manhattane vynáša takmer toľko ako štátne dlhopisy

10. 10. 2017

Prenajímatelia bytov v newyorskej štvrti Manhattan zarábajú iba o niečo viac ako v prípade, že by investovali do nákupu štátnych dlhopisov.

Portál zaoberajúci sa predajom nehnuteľností – StreetEasy začiatkom októbra uverejnil analýzu, podľa ktorej priemerné výnosy v rámci prenájmu nových bytov dosahujú iba 2,5%. Výnosy prenajímateľov bytov sa držia na tejto úrovni už od konca minulého roku a jedná sa o najnižšie hodnoty od roku 2010. Priemerné výnosy štátnych dlhopisov s 10-ročnou dobou splatnosti a relatívne nízkym rizikom, v druhom kvartáli dosiahli úroveň 2,25%.

Podobné: Celosvetový problém Fedu – dlhy v dolároch

Grant Long, ktorý je hlavným ekonómom spoločnosti StreetEasy, v rozhovore poznamenal: „Sme svedkami najnižších výnosov z prenájmu v histórií. Zaznamenávame dlhodobo klesajúci trend.“

Prenájom bytov už nie je zlatou baňou. Prenajímanie bytov na Manhattane sa stalo oveľa menej lukratívnym. Krivka zobrazuje percentuálne hodnoty výnosov z prenájmu medzi prvým kvartálom 2011 a druhým kvartálom roka 2017.

Výrazné zvýšenie výstavby a zdanlivá sila newyorského trhu s nehnuteľnosťami spôsobili, že mnohí investori začali túto oblasť považovať za bezpečnú voľbu pri investovaní svojho kapitálu a hľadaní nových zdrojov príjmu. Spoločnosť StreetEasy uvádza, že v období medzi januárom roka 2010 a júnom tohto roku sa predalo až 8 000 bytov, ktoré boli do 180 dní od uzavretia obchodu ponúknuté na prenájom.

Táto investičná stratégia sa zdala byť sľubnou najmä v roku 2011, kedy výnosy z prenájmu v treťom kvartáli dosahovali až 3,9%. Developeri však postupom času uvádzali na trh stále drahšie bytové jednotky a trh tak bol preplnený ponukami na prenájom. Vidina uspokojivých príjmov pre prenajímateľov sa rýchlo začala rozplývať.

Long poznamenal: „Nákup bytov je dnes nepochybne oveľa menej atraktívnou investíciou ako tomu bolo bezprostredne po finančnej kríze. Ceny bytov sa totiž nebezpečne zvýšili. Rástli dokonca tak rýchlo, že ceny nájmov s nimi nedokázali udržať krok.“

Spoločnosť StreetEasy tvrdí, že priemerná predajná cena bytov, ktoré sa neskôr ponúkli na prenájom, dosiahla v treťom kvartáli roku 2011 hodnotu 899 000 dolárov. V druhom kvartáli tohto roku investori za takéto byty zaplatili takmer až dvojnásobok vyššie uvedenej ceny, teda približne 1,7 milióna dolárov.

Investori majú aj naďalej možnosť dosiahnuť slušné zisky prostredníctvom zhodnotenia cien realít a možného predaja svojich bytových jednotiek. Long však tvrdí, že takýto postup bude náročnejším pre ľudí, ktorí investovali do drahších luxusných bytov. Povedal: „Trh je dnes preplnený prestížnymi bytmi. Vyhliadky na zhodnotenie cien luxusných nehnuteľností na Manhattane sú pochmúrne. Obzvlášť pre investorov, ktorí túžia po rýchlych ziskoch. Byty s nižšou predajnou cenou budú populárnejšou voľbou.“

Dodatočné poplatky

Long uviedol, že portál StreetEasy hodnotí predajnú cenu bytu a následnú výšku nájmu, ktorú si určuje nový majiteľ. Od výslednej hodnoty odčítava daň z nehnuteľnosti a poplatky za správu bytu. Pri bytoch, ktorých predajná cena bola vyššia ako 1 milión dolárov, taktiež počíta s 1% daňou z luxusných nehnuteľností.

Podobné: 3 dôvody prečo investovať v dlhopisoch, počas zvyšovania sadzieb

Štúdia portálu neberie do úvahy dodatočné poplatky spojené s predajom bytu, vybavovaním hypotéky či najímaním správcu nehnuteľností. Všetky tieto dodatočné výdavky by mohli ďalej zredukovať mesačný príjem, ktorý bude majiteľovi bytu prameniť z investície.

Medzi posudzované nehnuteľnosti patril aj apartmán na East 88th Street, ktorý sa 2. mája tohto roku predal za 690 000 dolárov. Neskôr v rámci rovnakého mesiaca bol ponúknutý na prenájom. Cena nájmu po zohľadnení nevyhnutných poplatkov predstavuje 2 550 dolárov. Ak bude nájomník súhlasiť s touto cenou a prenajímateľ následne vyplatí poplatky za správu bytu vo výške 501 dolárov a daň z nehnuteľnosti vo výške 635 dolárov, jeho celkový zisk bude predstavovať 1 414 dolárov na mesiac. Výsledkom bude ročný príjem o hodnote 16 968 dolárov. Inými slovami, 2,5% z pôvodnej predajnej ceny bytu.

Long dodáva: „Zdá sa, že newyorský trh s nehnuteľnosťami je preplnený oveľa viac ako kedysi.“

Zdroj: Bloomberg, WSJ

Vstúpte s nami do finančného sveta

Chcete investovať alebo obchodovať s cennými papiermi? Alebo sa chcete iba ponoriť hlbšie do tajov finančného sveta? Nechajte nám váš kontakt a my sa s vami spojíme.

×

Kontaktujte nás

×
×