Príprava na výsledkovú sezónu Wall Streetu

14. 9. 2017

Začiatok roka 2017 bol pre Wall Street nadmieru úspešným.

Príjmy v prvom kvartáli boli nezvyčajne vysoké a mnohí dúfali, že pochmúrny rok 2016 bol koncom 4-ročného útlmu v bankovom sektore.

Konzultačná spoločnosť Coalition vyhlásila, že 12 najväčších bánk na Wall Street v prvom kvartáli vykázalo celkové príjmy vo výške 42 miliárd dolárov, čo predstavuje 14% nárast. Z toho 21,4 miliárd dolárov pochádzalo z obchodovania aktív s pevnými výnosmi. V tomto prípade sa jedná o 20% navýšenie.

Euforické predstavy o ďalšom úžasnom úspechu sa však odvtedy rozplynuli.

John Gerspach, ktorý je hlavným finančným riaditeľom banky Citigroup, na stretnutí s investormi v pondelok povedal, že banka v treťom kvartáli roku 2017 zaznamená až 15% medziročný pokles v celkových príjmoch. Analytik spoločnosti Barclays sa vyjadril, že celý bankový sektor v rámci Wall Street, v rámci obchodovania zažije 12% úpadok.

Tretí kvartál sa ešte neskončil, no 12% pokles naprieč Wall Street by znamenal, že celkové zisky za toto obdobie by dosiahli úroveň 27,2 miliardy dolárov. Údaje spoločnosti Coalition hovoria o tom, že táto hodnota by bola o celé 3,3 miliardy dolárov nižšia ako v rovnakom období minulého roka. 12 najväčších bánk na Wall Street v treťom kvartáli roku 2016 vykázalo príjmy vo výške 30,9 dolárov miliárd.

Podobné: Generácia milénia mení zákony investovania

Ani druhý kvartál roku 2017 nebol o nič úspešnejší. Súčasné negatívne predpovede naznačujú, že koniec útlmu bankovníctva je v nedohľadne.

Je pravdou, že počet uzavretých dohôd sa v tomto roku zatiaľ zvyšoval. Príjmy z tejto oblasti však nedokážu pokryť straty utrpené pri obchodovaní, ktoré predstavuje oveľa väčší podiel z celkových príjmov bankového sektoru.

Príjmy v bankovom sektore. Stĺpce zobrazujú údaje z prvej polovice rokov 2012-2017. Veličiny „FICC“ a „Equities“ predstavujú príjmy bánk z obchodovania na finančnom trhu, „IBD“ predstavuje príjmy z uzatvárania tradičných dohôd – fúzie a akvizície, akciové kapitálové trhy a kapitálové trhy s dlhopismi.

Nepriaznivá situácia na Wall Street v roku 2017 zatiaľ vyzerá takto:

* Po silných výsledkoch v prvom kvartáli sa obchodovanie na Wall Street v druhom kvartáli spomalilo. Výnosy voči roku 2016 poklesli o 5% a v súčasnosti dosahujú úroveň 39,5 miliardy dolárov. Súčasťou toho je aj 10% pokles v obchodovaní.

* V prvej polovici tohto roka sa celkové príjmy Wall Streetu navýšili o 4%. Vďačí za to úspešnej činnosti investičného bankovníctva.

* Silný výkon investičného bankovníctva nebude postačovať na prekonanie slabých objemov, okolo obchodovania. Aj za predpokladu, že investičné bankovníctvo si bude v porovnaní s minulým rokom udržiavať 19% náskok, tretí kvartál na Wall Street by sa skončil na rovnakej úrovni ako v roku 2016. Dokladujú to prognózy bánk Citi a Barclays:

– pri 19% náraste zisky investičného bankovníctva v treťom kvartáli dosiahnu hodnotu 11,4 miliardy dolárov.
– pri 12% poklese zisky z obchodovania v treťom kvartáli dosiahnu hodnotu 27,2 miliardy dolárov.
– celkové zisky tak budú predstavovať $38,6 miliardy.

Podobné: Buffett: Investori na poplatkoch premrhali až $ 100 miliárd

To je však o 4,5% menej ako 40,4 miliardy dolárov, ktoré banky na Wall Street vykázali v treťom kvartáli roka 2016. Keď porovnáme celkové zisky počas troch kvartálov, banky sú v podstate v rovnakom stave, ako v rovnakom období minulého roka. V rámci prvých troch kvartálov roka 2017 zarobili 120,6 miliardy dolárov a 119,6 miliárd dolárov v roku 2016.

Vina za úpadok v obchodovaní sa z veľkej časti pripisuje rekordne nízkej volatilite finančných trhov. V roku 2017 sme na trhu nezažili žiadne výrazné výkyvy. V roku 2016 sa o rozruch postaral Brexit a víťazstvo Donalda Trumpa v prezidentských voľbách.

To sa však môže zmeniť zo dňa na deň a bankám môže v poslednej časti tohto roka svitnúť na lepšie časy.

Na druhej strane je možné, že klesajúci trend z druhého a tretieho kvartálu bude pokračovať aj vo štvrtom. Silný prvý kvartál sa zapíše do štatistík ako hraničná hodnota a rok 2017 bude piatym po sebe nasledujúcim rokom upadajúceho bankovníctva.

Príjmy v bankovom sektore. Stĺpce zobrazujú celkové hodnoty pre fiškálne roky 2011-2017.

Zdroj: Bloomberg, The Wall Street Journal

Vstúpte s nami do finančného sveta

Chcete investovať alebo obchodovať s cennými papiermi? Alebo sa chcete iba ponoriť hlbšie do tajov finančného sveta? Nechajte nám váš kontakt a my sa s vami spojíme.

×

Kontaktujte nás

×
×