Rady Warrena Buffetta k prepadu akciového trhu

21. 10. 2018

Prečo by ste mali dbať na rady Warrena Buffetta? Ak by ste si počas havárie na akciovom trhu mohli vypočuť len jednu osobu, je vhodné, aby touto osobou nebol nik iný ako slávny investor Warren Buffett.

Investičný konglomerát Berkshire Hathaway pre Vás môže byť nielen cenným príkladom, ale jeho talentované vedenie Vám pomôže pri udržaní čistej mysle – a dokonca aj prejavení obozretnej chamtivosti (viac o tom neskôr) – v čase, keď všetci ostatní realizujú odpredaj. Pre investorov tak môže byť vhodné aby si v čase neistého obdobia vypočuli rady tejto legendy.

Buffettova schopnosť ignorovať rozptýlenia a zostať optimistickým aj v časoch poklesu trhu zohráva dôležitú úlohu pri jeho bezkonkurenčnom výkone počas dlhých desaťročí. Od roku 1965 do konca roka 2017 sa trhová hodnota spoločnosti Berkshire navyšovala ročným tempom 20,9% a tým tak dosiahla viac ako dvojnásobný priemerný ročný rast, voči firmám patriacim pod americký akciový index S&P 500, ktorý v tom istom období dosiahol úroveň 9,9%. Táto 20,9% anualizovaná miera rastu trhovej kapitalizácie spoločnosti Berkshire sa premietla do celkovej výnosnosti 2 404 748%, čo je omnoho viac než v rovnakom časovom horizonte dosiahol akciový index S&P 500 – 15 508%.

Konkrétne, tento výkon bol dosiahnutý v dôsledku početných búrlivých finančných období, krachu burzy v rokoch 1973 – 1994, Čierneho pondelka, prasknutia technologickej bubliny, prudkého prepadu po útokoch z 11. septembra a nedávnej veľkej recesie medzi decembrom 2007 a júnom 2009.

Je bezpečné tvrdiť, že Buffett toho teda vie o pádoch na akciovom trhu naozaj veľa. Takže bez ďalšieho zdržovania si radšej prezrite rady od „Veštca z Omahy“ týkajúce sa nevyhnutných prepadov trhu.

Podobné: Buffett a Dimon sa postavili proti kvartálnym prognózam ziskov

1. Akcie padajú hlboko – a veľmi rýchlo

Keď investujete do akcií, vždy sa vystavujete riziku, že za každým rohom čaká obrovský prepad. Ako by nestačilo, že pokles akcií nastáva často, je navyše úplne nepredvídateľný. Buffett vo svojom najnovšom liste akcionárom napísal: „Jednoducho nie je možné predpovedať, ako hlboko sa akcie za veľmi krátky časový interval prepadnú.“

Za zmienku stoja výsledky prieskumu spoločnosti Capital Research and Management Company, ktorá posudzovala frekvenciu obrovských prepadov akciového indexu Dow Jones Industrial Average v období od roku 1948 do decembra roku 2017.

Podobná štúdia zameraná na roky 1945 až júl 2016 ukázala, že akciový index S&P 500 klesol o 5% až 9,9% 56-krát, o 10% až 19,9% 21-krát, o 20% až 39,9% deväťkrát a o 40% alebo viac až trikrát.

Poklesy sú na akciovom trhu nevyhnutné – a objavia sa v rôznych veľkostiach a tvaroch.

2. Vyhýbajte sa dlhu a rozhodovanie bude ľahšie

Keď sa chce investor počas pádu trhu rozhodovať správne, musí si zachovať pokoj a chladnú hlavu. Buffett povedal: „Investovanie nie je hrou, kde niekto s IQ 160 porazí niekoho iného s IQ 130. Inteligencia vám stačí aj priemerná, ale potrebujete temperament na ovládanie pokušenia, ktoré ostatných vedie do investičných problémov.“

Nie je možné zaručiť, že investori sa budú schopní vyhnúť iracionálnym a emotívnym rozhodnutiam. Masívny pokles akciového trhu je kritickou záležitosťou. Existuje však záležitosť, ktorá Vás k nesprávnym rozhodnutiam privedie takmer s istotou. Jedná sa o obchodovanie na dlh. Keď sa vystavíte akémukoľvek dlhu, Vaše rozhodnutia počas obchodovania s akciami budú pod tlakom. A to obzvlášť pri veľkom prepade trhu.

Buffett sa tejto téme venuje aj v poslednom liste akcionárom:

„Aj keď váš dlh nie je veľký a vaša pozícia nie je ohrozená postupným poklesom akcií, vaša myseľ môže ostať zaskočená šokujúcimi titulkami v médiách a dych vyrážajúcimi vyjadreniami odborníkov. A znepokojená myseľ nebude robiť dobré rozhodnutia.“

3. Nesnažte sa načasovať trh

Nesnažte sa odhadnúť, v ktorom momente sa akciový trh začne prepadať. Buďte iba pripravený na to, že sa to stane.

Buffett v liste akcionárom spoločnosti Berkshire z roku 2017 uvádza štyri prípady, v ktorých sa akcie jeho spoločnosti prepadli o 37% a viac. Práve tieto situácie nazval „skutočne veľkými poklesmi“. Najväčší pokles sa objavil v období od marca roku 1973 do januára 1975, keď sa akcie spoločnosti Berkshire Hathaway prepadli o neuveriteľných 59%.

Buffett o týchto štyroch veľkých poklesoch povedal: „Nepochybujem o tom, že v priebehu nadchádzajúcich 53 rokov sa naše akcie (a akcie ďalších podnikov) stretnú s poklesmi porovnateľnými s týmito historickými prípadmi. Nikto vám však nedokáže povedať, kedy nastanú. Kontrolka môže kedykoľvek preskočiť zo zelenej na červenú bez toho, aby ste sa mohli pripraviť na oranžovej.

Všetky skutočne veľké poklesy sú sprevádzané prepadom širšieho akciového trhu a pre investorov sú nepochybne bolestivé. Akokoľvek by ste sa im chceli vyhnúť, snaha načasovať správanie sa trhu by bola hodná blázna.

4. Nepovažujte akcie za tikajúce bomby

Investori by si počas každej havárie akciového trhu mali zachovať triezvy pohľad na situáciu a uvedomiť si, že sú vlastníkmi podnikov – nie majiteľmi blikajúcich poplašných svetielok. Zatiaľ čo ceny akcií sa môžu výrazne prepadnúť, väčšina spoločností s dobrými podnikateľskými modelmi a silnými konkurenčnými výhodami pravdepodobne zaznamená omnoho menej závažné dopady poklesu cien. Dbajte na to, aby ste si vývoj cien akcií nemýlili s výkonom samotnej spoločnosti.

Buffett sa k tomuto konceptu vyjadril v najnovšom liste akcionárom spoločnosti Berkshire:

„Charlie a ja sa na obchodovateľné kmeňové akcie v portfóliu Berkshire Hathaway pozeráme ako na vlastnícke podiely v spoločnostiach, nie ako na subjekty na burze, ktoré je potrebné kupovať alebo predávať na základe ich grafov, predpovedí analytikov či názorov odborníkov z médií. Namiesto toho sme jednoducho presvedčení o tom, že ak budú podniky v našom portfóliu úspešné – a veríme, že väčšina z nich bude – našim investíciám sa bude dariť rovnako dobre.“

5. Nepredávaje

Nedá sa pochybovať o tom, že skutočne veľké prepady na akciových trhoch sa v priebehu histórie zopakovali už niekoľkokrát. Avšak ešte prominentnejším trendom sa ukázali byť vysoké výnosy a možnosť budovania dlhodobého bohatstva v rámci akciového trhu. Index Dow Jones Industrial Average v priebehu posledných 100 rokov vykazoval priemerný ročný nárast o hodnote 10,3% – ak samozrejme zohľadníme reinvestované dividendy.

Nestaňte sa tým investorom, ktorý počas recesie panicky rozpredáva svoje portfólio. Namiesto toho buďte inteligentným investorom, ktorý sa drží väčšiny – ak nie celého svojho portfólia.

Buffett písal o dôležitosti zdržanlivosti pri odpredaji akcií vo svojom liste akcionárom spoločnosti Berkshire Hathaway v roku 2012:

„Investovanie je samo o sebe výhodnou hrou, kvôli čomu sme Charlie a ja presvedčení, že je strašnou chybou, keď sa niekto snaží tancovať a odchádzať z trhu na základe výsledkov tarotových kariet, predpovedí takzvaných odborníkov alebo poklesu v obchodnej činnosti. Riziká pri vystúpení z hry sú obrovské v porovnaní s rizikom, že v nej ostanete.“

Podobné: 9 rád Warrena Buffetta, ako zbohatnúť

6. Choďte nakupovať

Už viete, že počas recesie trhu by ste svoje akcie nemali predávať. Buffett však dokonca odporúča, že práve v takýchto prípadoch by ste mali rozširovať svoje portfólio. Investori majú síce aj pri narastajúcom trhu možnosť naraziť na výhodne ocenené akcie, ale iba zriedkavo si môžu dovoliť nakupovať akcie najkvalitnejších spoločností. Práve prepad trhu je momentom, v ktorom môžete investovať aj do popredných podnikov takmer za zľavové ceny.

Buffett vo svojom slávnom výroku radí: „Buďte opatrný, keď sú ostatní chamtiví a buďte chamtivý, keď všetci panikária.“

Zdroj: MSN, Yahoo

Vstúpte s nami do finančného sveta

Chcete investovať alebo obchodovať s cennými papiermi? Alebo sa chcete iba ponoriť hlbšie do tajov finančného sveta? Nechajte nám váš kontakt a my sa s vami spojíme.

×

Kontaktujte nás

×
×