Rozvíjajúce sa trhy by mali byť súčasťou každého portfólia

14. 3. 2017

Nezáleží na Vašom limite tolerancie rizika či časovom horizonte, stále by ste však mali investovať v rozvojových krajinách a naplno tak využiť rastový potenciál.

Mnoho investorov pri myšlienke vložiť svoje peniaze do rozvíjajúcich sa trhov okamžite znervóznie.

Takisto mnohí poradcovia.

Takmer každá investícia prináša vlastné riziká, avšak zameranie do fondov v rozvíjajúcich sa trhoch môže byť kľukatejšie ako tie ostatné. Volatilita je neustálou súčasťou investovania v krajinách, ktoré rastú a menia sa v nepredvídateľných impulzoch.

Pokiaľ pochybujete, či by ste takéto investície mali zahrnúť do svojho portfólia, odpoveď pre väčšinu investorov je áno. Pre vytvorenie rozumného portfólia, ktoré je prispôsobené na dosahovanie rastu v časoch dobrých i zlých (ktoré by bolo naozaj rôznorodé), mali by ste venovať isté percento práve rozvíjajúcim sa trhom.

Pri raste Vašich peňazí nejde o vyberanie si najhorúcejších akcií, či ideálnej snahy pre načasovanie burzových obchodov. Všetko je to o alokácii aktív a vytvorení rôznorodého portfólia.

Ako by malo portfólio vyzerať? Záleží na investorovi. Záleží na riziku, ktoré ste ochotní podstúpiť. Pozrime sa na to takto: Na ktorú húsenkovú dráhu chcete nastúpiť?

Sadnete si do vozíka, v ktorom budete zatínať zuby a bielymi hánkami stískať sedadlá zo strachu o holý život? Alebo si vyberiete uváženú jazdu, ktorá Vám síce zdvihne adrenalín ale nie žalúdok. A možno Vám najviac vyhovuje detská dráha, iba s jedným stúpaním a klesaním; stále je to zábava ale hlava sa Vám nezatočí.

Pre všetky tri možnosti existuje vhodné portfólio – a rozvíjajúce sa trhy je možné zahrnúť do každého.

Ak sa divíte, prečo by ste vôbec chceli investovať do niečoho (potenciálne) tak nervy drásajúceho – hlavne, ak sa blížite do dôchodku a každý Vám radí vyhýbať sa volatilite – pozrime sa na minuloročnú situáciu. K 30. septembru, index rozvíjajúcich sa trhov, s označením MSCI Emerging Markets zarobil investorom 16,6%. Jednalo sa o vôbec najvyšší rast v roku 2016. Popredný americký index Standard and Poor 500, ktorý sa považuje za štandardný priemer výkonnosti amerického akciového trhu, v rovnakom období dosiahol výnos iba 7,8%.

Áno, dalo by sa namietať, že rok predtým boli rozvíjajúce sa indexy stratové o 14,6%. To je pravdou. V roku 2014 boli prakticky na nule. Ale v roku 2012 zaznamenali rast o 19,2%. Ba čo viac, v roku 2009, pri spamätávaní sa z finančného Armagedonu a najhoršej situácii na burze v histórii, tieto indexy dosahovali výnos na úrovni 78,5%.

Samozrejme, mali by ste byť veľmi, veľmi selektívnymi, najmä v závislosti od Vášho veku; časového horizontu, teda predtým než budete svoje peniaze potrebovať (to je smerodajné); a nakoniec aj rizikovej tolerancie. Koľko toho vydržíte v ringu predtým, ako Vás vyradia?

Ak máte radi rastové portfólio a ste investor, ktorý sa cíti pohodlnejšie, keď na trh akcií posiela 75% svojich peňazí, je vhodné doň zahrnúť aj rozvíjajúce sa trhy, avšak iba o rozsahu okolo 5%. A ako v iných prípadoch, rozdeľte ich medzi rôzne veľké spoločnosti.

Ak ste umierneným investorom s vyrovnaným portfóliom, do rozvíjajúcich sa trhov by ste mali zvážiť investovať kapitál iba o rozsahu 3%.

Pamätajte však, že nezáleží na ktorú dráhu nastúpite. Keď sa jazda začne, musíte ju dokončiť. Nehovoríme o stratégii nakúpiť a držať, ale nakúpiť a rebalancovať. Nesmiete panicky predávať.

Keď sa Vaše výnosy znižujú, nezabúdajte, rozvíjajúce sa trhy ste do svojho portfólia zahrnuli kvôli príležitostiam rastu v dlhodobom horizonte.

O tom je predsa príprava na dôchodok, o behu na dlhú trať. Nejedná sa o budúci týždeň, mesiac, kvartál ani o budúci rok. Bavíme sa o nasledujúcich 10, 15, 20 či 30 rokoch.

Zdroj: Time, Blackrock

Vstúpte s nami do finančného sveta

Chcete investovať alebo obchodovať s cennými papiermi? Alebo sa chcete iba ponoriť hlbšie do tajov finančného sveta? Nechajte nám váš kontakt a my sa s vami spojíme.

×

Kontaktujte nás

×
×