Rusko a Saudská Arábia podpísali tri obrovské ropné zmluvy

20. 2. 2018

Nedávno uzavreté zmluvy prispejú k utuženiu vzťahov Ruska a Saudskej Arábie a symbolizujú ich spoločné geopolitické smerovanie. Ruskí investori by mohli získať 5% podiel v saudskoarabskej ropnej spoločnosti Saudi Aramco. Tá dostala možnosť investovať do projektu Arctic LNG-2. Tento vývoj situácie by mohol Rusku poskytnúť prístup na ropné trhy v Perzskom zálive, čím by krajina podkopala úspech Spojených štátov v tejto oblasti.

Situáciu na svetovom ropnom trhu zastiera zvýšená volatilita tohto sektoru a turecké ťaženie v Sýrii. Saudská Arábia, ktorá je najvýznamnejším členom organizácie OPEC, si na pozadí tohto prostredia už v priebehu niekoľkých rokov nenápadne upevňovala svoju geopolitickú pozíciu. V polovici februára sa v Rijáde uskutočnili rokovania medzi predstaviteľmi Ruska a Saudskej Arábie, kde boli spečatené významné obchodné dohody. Tie budú mať za následok zásadnú zmenu povahy regionálnych synergií na ropnej scéne. Súčasne sa staneme svedkami dôsledkov, ktoré budú prameniť z najväčších geopolitických zmien tohto storočia.

Podobné: Arktická hrozba pre zvyšovanie cien ropy

Rusko sa priamo ponúklo, že investuje do nadchádzajúcej počiatočnej verejnej ponuky akcií (IPO) spoločnosti Saudi Aramco a takto podporí snahu saudskoarabského korunného princa Mohammeda bin Salmana, ohľadom diverzifikácie ekonomiky svojho kráľovstva. Počas nedávnych stretnutí boli uzavreté nové dohody, týkajúce sa investícií Saudskej Arábie smerujúcich do Ruska, ale aj záväzky niekoľkých ruských investičných strán ohľadom ponuky IPO v ťažobnej spoločnosti Saudi Aramco.

Newyorská burza NYSE a londýnska burza LSE v priebehu posledných týždňov čelili výraznej kritike svetových médií. Niektorí analytici dokonca predpokladali, že táto situácia bude pretrvávať aj z dlhodobého hľadiska. Obe burzy sa však nedávno zotavili a podľa očakávaní sa na verejnosti objavili pozitívne správy aj zo strany ruských inštitúcií.

Kirill Dmitriev je generálnym riaditeľom fondu s názvom Russian Direct Investment Fund (RDIF), ktorý predstavuje hlavný, štátny investičný fond Ruska. Na stretnutí v Rijáde uviedol, že ponuky pre IPO spoločnosti Aramco by sa mal zúčastniť spoločný investičný fond Ruska a Číny, ktorý bude spolupracovať s niekoľkými významnými ruskými bankami. Navyše naznačil, že aj ďalšie ruské finančné inštitúcie a investori majú veľký záujem o investovanie do 5% podielu spoločnosti Aramco, ktorý je predmetom IPO.

Tieto vyhlásenia predstavujú významný impulz pre Mohammeda bin Salmana a jeho poradcov v rámci ponuky IPO, pretože účasť rusko-čínskeho investičného fondu v tomto obchode poukazuje na zvýšený záujem čínskych strán. Očakáva sa, že čínske strany investujú do IPO desiatky miliárd dolárov. Dmitrievove vyjadrenia sú však náznakom nastávajúcich transakcií, omnoho väčších rozmerov. Ruské a čínske strany budú totiž nepochybne zahŕňať očakávané ropné a plynárenské spoločnosti, ale v súčasnosti sa zdá, že do hry sa zapoja aj ďalšie významné inštitúcie.

Vrúcne vzťahy medzi Moskvou a Rijádom sa okrem spomenutej ponuky IPO odzrkadľujú aj v rámci súčasnej dohody o znižovaní produkcie ropy, medzi členskými a nečlenskými krajinami organizácie OPEC. Aktuálne je však zrejmé, že spolupráca medzi týmito dvoma krajinami konečne dosiahla úroveň, na ktorej sa Putin a bin Salman dohodli v priebehu minulého roka. Jedná sa o plnohodnotný investičný vzťah zameraný na ruský ropný a plynárenský sektor, vrátane priemyslu spojeného so skvapalneným zemným plynom (LNG). Vznik spoločného plynárenského kartelu sa začal črtať už v polovici roka 2017.

Ruské zdroje blízke Kremľu potvrdili, že spoločnosť Saudi Aramco už minulosti bola pozvaná zúčastniť sa v projektoch zameraných na ťažbu a distribúciu LNG v Rusku. V súčasnosti je však potvrdené, že vstúpi do veľkej investičnej schémy v rámci projektu Arctic LNG-2. Khalid al-Falih, ktorý je saudskoarabským ministrom pre energetiku, v priebehu minulého roka povedal, že spoločnosť Aramco bola vyzvaná, aby investovala do tohto projektu v správe podniku Novatek. Mohlo sa jednať o prerieknutie, no al-Falih zároveň uviedol, že táto investičná dohoda by sa mala stať súčasťou stratégie spoločnosti Aramco na scéne plynárenského priemyslu. Cieľová produkčná kapacita projektu Arctic LNG-2S predstavuje 18 miliónov ton ročne a očakáva sa, že bude uvedený do plnej prevádzky už v roku 2023.

Správy o IPO a Artic LNG-2 čiastočne zatienili skutočnosť, že zároveň s nimi sa uskutočnili aj ďalšie veľké energetické dohody. Dmitriev médiám potvrdil, že RDIF, saudskoarabský štátny investičný fond s názvom Public Investment Fund (PIF) a spoločnosť Saudi Aramco čoskoro pristúpia k uzatvoreniu ďalších investičných zmlúv.

Jedným z týchto ohlásených obchodov je investícia do ruskej spoločnosti Eurasia Drilling, ktorá je významným nezávislým poskytovateľom služieb v ropnom sektore. Jedná sa o splnený sen ruských magnátov, ktorí sa už celé roky bez úspechu snažia získať napojenie na vrtné projekty okolo pobrežia a vo vnútrozemí Saudskej Arábie. Dokonca ani spoločnosti Gazprom Drilling, ktorá je priamo napojená na ruského prezidenta Putina, sa až doteraz nepodarilo úspešne vstúpiť na saudskoarabský trh.

Investičné toky však v tomto prípade nie sú iba jednosmerné. Ruské strany sa netaja plánmi na vstup do saudskoarabského ropného sektoru. Spoločnosť Sibur, ktorá je najväčším petrochemickým gigantom v Rusku, už s kráľovstvom uzavrela zmluvu o hodnote 1 miliardy dolárov. Rijád a Moskva v októbri roku 2017 založili spoločný $1 miliardový energetický investičný fond.

Je potrebné nepretržite a dôsledne monitorovať pomalú, no prekvapivo stabilnú spoluprácu týchto dvoch bývalých súperov. Niektorí ruskí ropný oligarchovia tvrdia, že Rusko by mohlo čoskoro vystúpiť z dohody uzavretej s organizáciou OPEC. Súčasné investičné diskusie však bránia akýmkoľvek unáhleným rozhodnutiam.

Podobné: Najväčšiu rafinériu ropy v USA vlastní Saudská Arábia

Treba tiež poznamenať, že Rusko a Rijád majú okrem ropného priemyslu aj ďalšie spoločné záujmy. Tie vidno najmä v súvislosti s regionálnymi záležitosťami v Perzskom zálive, ktoré sú sústredené okolo Sýrie, Iránu a Iraku. Putin oceňuje otvorenosť mladého saudskoarabského korunného princa Mohammeda bin Salmana, pretože otvára Moskve priamu cestu k tvorcom cien na trhu s ropou a plynom a zároveň podkopáva historickú dominanciu Spojených štátov v tomto regióne.

Keďže ropa a plyn úzko súvisia s geopolitickou stabilitou alebo vojnou, súčasná rusko-saudská spolupráca je tiež založená na týchto protichodných princípoch. Energetická spolupráca bude prepojená s budúcimi bezpečnostnými opatreniami a zmluvami v oblasti národnej obrany. Počiatočná verejná ponuka akcií spoločnosti Saudi Aramco, trh s LNG a situácia v rámci organizácie OPEC vytvárajú cestu k možnému obmedzeniu ropného sektora, ktoré saudskoarabské kráľovstvo už dlhší čas plánuje.

Zdroj: WSJ, TheGuardian

Vstúpte s nami do finančného sveta

Chcete investovať alebo obchodovať s cennými papiermi? Alebo sa chcete iba ponoriť hlbšie do tajov finančného sveta? Nechajte nám váš kontakt a my sa s vami spojíme.

×

Kontaktujte nás

×
×