Saudská Arábia znižuje dodávky ropy do USA

27. 7. 2017

Spojené štáty americké disponujú nezvyčajne vysokými zásobami ropy. Saudská Arábia robí všetko preto, aby sa to zmenilo.

Načasovanie tejto snahy je však nešťastné, keďže súčasne sa vo svete stále v menšej miere dodržiavajú regulačné opatrenia organizácie OPEC. Predstavitelia organizácie o ďalšom vývoji situácie rokovali počas tohto týždňa v Petrohrade.

Obmedzenie dodávok

Týždenné dodávky saudskoarabskej ropy do USA už od júna výrazne klesajú.

Počet barelov saudskoarabskej ropy, ktoré sa dostanú do Spojených štátov.

Americká Energetická informačná agentúra (EIA) publikovala údaje, podľa ktorých dovoz ropy zo Saudskej Arábie v týždni pred 14. júlom klesol na historicky najnižšiu úroveň, za posledných 7 rokov. Jedná sa iba o 524 000 barelov na deň. Údaje z jedného týždňa sami o sebe nič neznamenajú. Obzvlášť v prípade, keď jeden veľký tanker by toto číslo mohol zvýšiť (alebo znížiť) až o polovicu.

Súčasný stav však dokladujú aj ďalšie údaje. EIA dokumentuje badateľný pokles v dodávkach saudskoarabskej ropy, realizovaný od začiatku júna. Priemerný rozsah dovozu ropy do Spojených štátov za posledných 6 týždňov poklesol až o 450 000 barel za deň. To je o 34% menej, ako v porovnaní s prvými 6 týždňami tohto roku.

Podobné: Najväčšiu rafinériu ropy v USA vlastní Saudská Arábia

Než sa ropný tanker dostane z Perzského zálivu na americký kontinent, jeho dodanie trvá približne 6 týždňov. To znamená, že súčasný pokles v dovoze ropy značí obmedzenie dodávok, ktoré začalo už v mesiaci apríl. Svedčia o tom aj údaje o sledovaní tankerov, ktoré poskytuje agentúra Bloomberg. Saudská Arábia teda nepochybne pristúpila k obmedzeniu vývozu ropy do Spojených štátov. Vývoz do iných krajín, ktorých zásoby ropy sa s USA nedajú ani porovnať, je naďalej nenarušený. V niektorých prípadoch sa dokonca zvyšuje.

Dôležité je to najmä preto, lebo nadmerné zásoby ropy v Spojených štátoch boli prekážkou pri zvyšovaní celosvetovej ceny tejto energetickej suroviny. Saudskoarabský minister ropného priemyslu Khalid al-Falih vyhlásil: „Do Spojených štátov chystáme viditeľné obmedzenie dodávok ropy.“ Zdá sa, že púštne kráľovstvo je svoje slovo pripravené aj dodržať.

Na údaje získané sledovaním tankerov by sa malo prihliadať s rezervou. Viaceré lode zatiaľ neudali svoju cieľovú destináciu a nedá sa vylúčiť, že nakoniec zakotvia v USA. Saudskoarabská ropa sa po mori preváža v objemoch, ktoré dosahujú 1 až 2 milióny barelov. Z toho vyplýva, že do konca júla sa môže situácia ešte veľmi výrazne zmeniť.

Je otázne, či snaha Saudskej Arábie neprichádza neskoro. Členské štáty organizácie OPEC sa totiž dohodli, že každým dňom budú znižovať svetovú produkciu ropy o 1,8 miliónov barelov. Táto dohoda sa však zďaleka nedodržiava poctivo. V júni kleslo dodržiavanie schválených obmedzení od členov OPECu na najnižšiu úroveň od nadobudnutia účinnosti spomínanej dohody (aj keď 95% je stále vhodná úroveň).

Obmedzenia produkcie

Obmedzená produkcia ropy v štátoch, ktoré sú mimo organizácie OPEC, vynahradzuje neúspešné obmedzenie produkcie, pochádzajúce v rámci členských štátov.

Dodržiavanie dohody o obmedzení produkcie ropy. Svetlomodrá farba zobrazuje produkciu ropy členských štátov, tmavomodrá farba predstavuje štáty mimo organizácie OPEC.

Ekvádor sa stal prvou členskou krajinou OPEC-u, ktorá otvorene vyhlásila, že si nemôže dovoliť znížiť produkciu ropy. Je takmer isté, že nie je poslednou.

Irak bol do dohody o regulácii produkcie dotlačený v čase, kedy sa musel vyrovnať s nákladnou vojnou proti fundamentalistickým povstaleckým silám. Bol nútený akceptovať ju, ale s uplatňovaním jej podmienok, za svojimi susedmi zaostával. Podľa zdroja blízkeho organizácii OPEC, Irak v júni dodržal svoje sľuby o znižovaní produkcie ropy iba na 28%.

Podobné: Aké náklady na produkciu ropy dosahuje Saudská Arábia či USA?

Ropný priemysel medzitým prekvitá v dvoch krajinách, ktoré od regulačných opatrení boli oslobodené. Produkcia Líbye v tomto mesiaci pravdepodobne prekoná hodnotu 1 milión barelov za deň, čo je takmer dvojnásobok aprílových hodnôt. Nigéria zatiaľ vykazuje pomalší pokrok, ale jej produkcia je tiež na vzostupe. Ani jedna z týchto krajín nepristúpi na dohodu o celkovej regulácii produkcie, ale je na nich vyvíjaný nátlak, aby aspoň mierne pristúpili k obmedzeniu svojej produkcie. Podobný kompromis si minulý rok vydobyl aj Irán.

Saudská Arábia si s oneskorením uvedomila, ako ropný trh reaguje na Spojené štáty, ktoré oplývajú nadmerne bohatými zásobami nespracovanej ropy. Danú situáciu však nedokáže vyriešiť, kým sa nevyrovná so svojimi mocenským konfliktmi na africkom kontinente.

Zdroj: Bloomberg, U.S. Energy Information Administration

Vstúpte s nami do finančného sveta

Chcete investovať alebo obchodovať s cennými papiermi? Alebo sa chcete iba ponoriť hlbšie do tajov finančného sveta? Nechajte nám váš kontakt a my sa s vami spojíme.

×

Kontaktujte nás

×
×