Saudskoarabský minister rokoval s predstaviteľmi hedžových fondov

8. 8. 2017

Khalid Al-Falih je saudskoarabským ministrom pre ropný priemysel. V júli sa na súkromnom stretnutí zhováral s manažérmi popredných komoditných hedžových fondov. Jedná sa o nezvyčajný krok, prostredníctvom ktorého sa osobne snažil získať názor investorov na súčasnú situáciu v rámci svetového trhu.

Predstavitelia saudskoarabskej vlády v minulosti považovali hedžové fondy za neprospešných špekulantov, ktorí bránia OPECu v úsilí o stabilizáciu ropného trhu. Zdroje informované o nedávnych rokovaniach tvrdia, že najväčší vývozca ropy na svete mení svoj názor na finančných investorov, ktorí sú do svetového trhu s ropou zapojení.

Al-Falih sa s investormi a obchodníkmi z oblasti ropného priemyslu stretol v Londýne. Bolo to iba niekoľko dní pred tým, ako zamieril do Petrohradu. Tam mala prebiehať diskusia ministrov členských aj nečlenských štátov organizácie OPEC o vývoji situácie na ropnom trhu. Zdroje, ktoré informovali o londýnskom stretnutí si nepriali byť menované, keďže išlo o súkromnú schôdzku. Členovia saudskoarabskej vlády sa už aj v minulosti stretli s predstaviteľmi hedžových fondov. Toto je však prvá príležitosť, pri ktorej sa takéhoto stretnutia zúčastnil samotný minister.

Podobné: Najväčšiu rafinériu ropy v USA vlastní Saudská Arábia

Podľa dostupných informácií sa Al-Falih stretol s Pierrom Andurandom, ktorý je zakladateľom rovnomenného hedžového fondu s aktívami o hodnote viac než 1 miliardy dolárov. Ďalším účastníkom stretnutia bol Jonatham Goldberg, ktorý je bývalým členom spoločnosti Goldman Sachs Group a zakladateľom spoločnosti BBL Commodities LP. Pozvaní boli aj viacerí obchodníci. Medzi nimi bol Alex Beard, ktorý stojí na čele ropnej divízie v spoločnosti Glencore Plc. Jedná sa o najväčšiu medzinárodnú spoločnosť na svete, ktorá sa zaoberá obchodom s komoditami.

Nie je prekvapením, že na súkromnom stretnutí bol prítomný aj Michael Klein. Ten je bývalým členom investičnej divízie v Citigroup a v súčasnosti vedie vlastnú poradenskú firmu. Svoje poradenstvo poskytuje aj pri obchodovaní s akciami saudskoarabskej štátnej ropnej spoločnosti – Saudi Aramco.

Saudskoarabské ministerstvo pre energetiku vo svojom vyhlásení uviedlo: „Minister často cestuje. Počas svojich ciest absolvuje viacero stretnutí. Nezverejňujeme menný zoznam účastníkov týchto stretnutí a ani ich náplň.“ Spoločnosti Andurand, BBL a Glencore sa odmietli vyjadriť. Nepodarilo sa získať ani vyjadrenie Michaela Kleina.

Al-Falih sa obchodníkov s ropou pýtal, prečo sa OPECu iba čiastočne darí oživovať trh. Zaujímalo ho, aké ďalšie kroky by mohla organizácia podniknúť vo svojej snahe pri zvyšovaní cien ropy. S účastníkmi na stretnutí taktiež rokoval o vyjadreniach niektorých bánk z Wall Street, ktoré navrhujú, aby sa Saudská Arábia zamerala na forwardové kontrakty a ukončila súčasné „contango“.

Contangom sa nazýva situácia, keď cena futures kontraktu smerom do budúcnosti narastá. To znamená, že ľudia dnes za ropu platia menej, ako budú za vyprodukované barely platiť v budúcnosti.

Contango umožnilo americkým producentom bridlicovej ropy zaistiť si budúcu produkciu a zaručiť svoje zisky. Ide o tzv. „hedžovanie“. Z dôvodu takejto situácie bude mať OPEC ťažkosti, s opätovným získaním kontroly nad ropným trhom.

Spoločnosť Goldman Sachs sa v posledných mesiacoch pripojila k bankám, ktoré tvrdia že ukončenie contanga a usmernenie ropného trhu k „backwardácii“ obmedzí činnosť producentov bridlicovej ropy. (Trh je v backwardácii vtedy, pokiaľ cena nasledujúceho kontraktu je nižšia ako cena predchádzajúceho futures kontraktu.)

Toto by sa dalo dosiahnuť, keby Saudská Arábia na svoju nespracovanú ropu začala uzatvárať forwardové kontrakty. To znamená, že by ju predávala za aktuálnu cenu a kupujúcim ju dodala v konkrétnom budúcom termíne. Napodobnila by tak systém, ktorý v rámci predaja ropy uplatňuje aj mexická vláda. Je pravda, že Al-Falih sa zaujímal o názory ohľadom tejto problematiky. Nemenované zdroje však nedokázali potvrdiť, či plánuje uvedené riešenia aplikovať v praxi, alebo sa s nimi pohrával iba v teoretickej rovine.

Manažéri hedžových fondov však ministra varovali, že takáto stratégia by sa pravdepodobne obrátila proti nemu a ceny ropy by sa znížili naprieč celou budúcou krivkou.

Al-Falih krátko po schôdzke v Londýne cestoval do Petrohradu, kde sa stretol s predstaviteľmi ďalších krajín produkujúcich ropu. Ostatných účastníkov stretnutia oboznámil o výsledkoch svojich rozhovorov s predstaviteľmi hedžových fondov a obchodných spoločností.

Minister poukázal predovšetkým na názory predstaviteľov finančných organizácií, ktorí si myslia, že OPEC by sa okrem obmedzovania produkcie mal zamerať aj na reguláciu vývozu ropy.

Podobné: Aké náklady na produkciu ropy dosahuje Saudská Arábia či USA?

Keď ide o efektivitu obmedzovania produkcie ropy v rámci snahy o zlepšenie situácie na trhu, Saudská Arábia sa na verejnosti prezentuje sebavedomo. Krajina v decembri oslovila 24 krajín, ktoré vyzvala, aby znížili svoju produkciu o 1,8 miliónov barelov na deň. Výsledkom mal byť nárast ceny ropy na trhu.

Táto stratégia sa zo začiatku zdala byť úspešnou. Ropa typu Brent, ktorá sa používa ako referenčný typ pre oceňovanie ropy, vo februári v New Yorku stúpla na 54 dolárov za barel. Americkí producenti bridlicovej ropy však na zvýšenú cenu reagovali zvýšením produkcie a ceny následne znovu spadli.

Al-Falih vyzval svojich kolegov v organizácii OPEC, aby nepodkopávali opatrenia o regulácii produkcie ropy. Kritizoval hlavne to, že v rámci obmedzovania neustále prekračujú svoje ciele a plánujú budúci rozvoj svojho podnikania.

Zdroj: Bloomberg, WSJ, Reuters

Vstúpte s nami do finančného sveta

Chcete investovať alebo obchodovať s cennými papiermi? Alebo sa chcete iba ponoriť hlbšie do tajov finančného sveta? Nechajte nám váš kontakt a my sa s vami spojíme.

×

Kontaktujte nás

×
×