Spoznajte 10 najbohatších ľudí finančného priemyslu

9. 10. 2018

Časopis Forbes iba nedávno zverejnil svoj výročný zoznam najúspešnejších miliardárov Spojených štátov.

Tento zoznam sme zredukovali na rebríček desiatich najbohatších ľudí finančného sektora a vo výslednej podobe tak zahŕňa popredných investorov, obchodníkov, správcov hedžových a investičných fondov.

Zoznámte sa s 10 najbohatšími jedincami amerického finančného trhu.

10. Philip Anschutz

Čistá hodnota majetku: $11,3 miliardy

Vek: 78

Krajina: USA

Sektor: Diverzifikované investície

Zdroj bohatstva: Zhromaždené vlastnými silami

Utiahnutý miliardár Philip Anschutz vybudoval svoj pozoruhodný majetok prostredníctvom podnikania na trhoch s ropou, železnicami, nehnuteľnosťami a v rámci zábavného priemyslu.

Anschutz okrem toho vlastní hokejový tím Los Angeles Kings a časť basketbalového tímu Los Angeles Lakers.

Za zmienku tiež stojí skutočnosť, že tento miliardár sa v súčasnosti snaží o výstavbu najväčšej veternej elektrárne na svete, ktorá bude situovaná v americkom štáte Wyoming.

9. David Tepper

Čistá hodnota majetku: $11,6 miliardy

Vek: 61

Krajina: USA

Sektor: Hedžové fondy

Zdroj bohatstva: Zhromaždené vlastnými silami; Appaloosa Management

Tepper založil svoj hedžový fond s názvom Appaloosa Management v roku 1993. V súčasnosti prostredníctvom neho spravuje aktíva o celkovej hodnote takmer 15 miliárd dolárov.

Tepper v priebehu tohto roka kúpil americký futbalový tím Carolina Panthers za 2,3 miliardy dolárov.

V septembri sa tiež vyjadril, že jeho spoločnosť výrazne znížila svoje vystavenie voči americkému akciovému trhu. Čo sa týka aktuálneho mimoriadne dlho trvajúceho býčieho (narastajúceho) trhu, ktorý zaznamenávame už po dobu deviatich rokov, pre agentúru CNBC povedal: „Myslím si, že sa nachádzame v záverečných štádiách hry.“

Spoločnosť Appaloosa Management v priebehu mája uviedla, že predala celý svoj podiel v technologickej spoločnosti Apple. Táto skutočnosť je zarážajúca najmä z dôvodu, že akcie spoločnosti Apple dovtedy tvorili až 7% portfólia Tepperovej spoločnosti.

Spoločnosť Appaloosa Management sa okrem toho vo veľkej miere angažuje do plánovaných zmien v rámci prestížnej farmakologickej spoločnosti Allergan.

8. Steve Cohen

Čistá hodnota majetku: $13 miliárd

Vek: 62

Krajina: USA

Sektor: Hedžové fondy

Zdroj bohatstva: Zhromaždené vlastnými silami; Point72 Asset Management

Steve Cohen po dlhé roky pôsobil vo vedení spoločnosti SAC Capital, ktorá bola jedným z najúspešnejších hedžových fondov v histórii. Nakoniec však bola obvinená z obchodovania na základe nelegálnych informácií a Cohen bol nútený zastaviť jej činnosť. Spoločnosť Point72 Asset Management spočiatku založil ako rodinnú kanceláriu, avšak od roka 2018 prostredníctvom nej začal spravovať aj externý kapitál. V súčasnosti má pod kontrolou kapitál o hodnote 13 miliárd dolárov.

Spoločnosť Point72 Asset Management upútala pozornosť médií v prvej polovici tohto roka, keď ju zamestnankyňa Lauren Bonnetová žalovala z dôvodu údajnej rodovej diskriminácie na pracovisku, čo malo zahŕňať rozdielnu výšku mzdy medzi ženskými a mužskými zamestnancami za rovnakú vykonanú prácu. Doug Haynes, ktorý je bývalým prezidentom tohto hedžového fondu a bývalým výkonným riaditeľom spoločnosti McKinsey, odišiel zo spoločnosti Point72 Asset Management krátko po tom, čo bolo jeho meno spomenuté v spojení s obvineniami zamestnankyne. Žaloba bola začiatkom októbra zamietnutá federálnym súdom a pravdepodobne sa bude riešiť mimosúdnou cestou.

7. Steve Schwartzman

Čistá hodnota majetku: $13,8 miliardy

Vek: 71

Krajina: USA

Sektor: Investície

Zdroj bohatstva: Zhromaždené vlastnými silami; Blackstone Group

Steve Schwartzman a Pete Peterson v roku 1985 založili spoločnosť Blackstone. Tá je v súčasnosti najväčšou súkromnou investičnou spoločnosťou na svete a spravuje aktíva vo výške 439 miliárd dolárov.

Schwartzman si v priebehu minulého roka pripísal na osobný účet mzdu až vo výške 786 miliónov dolárov, čo z neho spravilo vôbec najlepšie zarábajúceho riaditeľa v sektore súkromného investovania.

Schwartzman sa síce v posledných rokoch stiahol z každodenného fungovania investičnej spoločnosti, ale naďalej ostáva prominentnou osobnosťou v rámci zhromažďovania jej kapitálu.

Spoločnosť Blackstone v januári tohto roka odkúpila divíziu Financial & Risk (F&R) od kanadskej spravodajskej agentúry Thomson Reuters Corp za úžasných 20 miliárd dolárov. Jednalo sa o najväčší obchod investičnej spoločnosti od čias finančnej krízy.

6. Carl Icahn

Čistá hodnota majetku: $16,3 miliardy

Vek: 82

Krajina: USA

Sektor: Investície

Zdroj bohatstva: Zhromaždené vlastnými silami; Icahn Enterprises

Celoživotný zvyk a lukratívna kariéra Carla Icahna je vybudovaná na tom, že vyhľadáva podhodnotené a nevhodne spravované spoločnosti a nabáda ich k tomu, aby zmenili svoj prístup k podnikaniu. Svoju vlastnú investičnú spoločnosť založil v roku 1968 a odvtedy sa stal jedným z najvplyvnejších ľudí finančného priemyslu. Investuje do prestížnych spoločností, medzi ktoré patria mená ako RJR Nabisco, Philips Petroleum, Viacom, Marvel, Time Warner, Netflix a Herbalife.

Spoločnosť Icahn Enterprises v súčasnosti spravuje aktíva o hodnote 8 miliárd dolárov. Samotný Icahn uviedol, že nemá v pláne prestať dohovárať riaditeľom neúspešných spoločností. Tento podnikateľ bol poradcom prezidenta Donalda Trumpa v oblasti regulačnej politiky, ale v priebehu augusta roku 2017 z tejto pozície odstúpil.

5. Abigail Johnsonová

Čistá hodnota majetku: $17,3 miliardy

Vek: 65

Krajina: USA

Sektor: Finančný manažment

Zdroj bohatstva: Dedičstvo; Fidelity Investments

Abigail Johnsonová stojí na čele finančnej spoločnosti Fidelity Investments od roku 2014, v ktorom prebrala podnik po svojom otcovi Nedovi Johnsonovi III.. Spoločnosť založil jej starý otec v roku 1946.

Johnsonová vlastní približne 24,5% podiel v spoločnosti, ktorá aktuálne spravuje kapitál vo výške 2,5 bilióna dolárov.

Johnsonová je prvou ženou na čele tejto spoločnosti a je známa tým, že vo veľkej miere chráni svoje súkromie. V priebehu tohto roka vystúpila na verejnosti s príhovorom týkajúcim sa nevhodného a diskriminujúceho správania sa na pracovisku v rámci spoločnosti Fidelity.

4. Ray Dalio

Čistá hodnota majetku: $18,1 miliardy

Vek: 69

Krajina: USA

Sektor: Hedžové fondy

Zdroj bohatstva: Zhromaždené vlastnými silami; Bridgewater Associates

Ray Dalio je riaditeľom spoločnosti Bridgewater Associates, ktorá je momentálne najväčším hedžovým fondom na svete. Spravuje medzinárodné investície o celkovej hodnote 160 miliárd dolárov.

Dalio sa prepracoval na vrchol finančného priemyslu a zhromaždil obrovský majetok, v dôsledku čoho sa v poslednej dobe zameriava na charitatívnu činnosť. Zapojil sa do dobročinnej iniciatívy Giving Pledge, v rámci ktorej sa zaviazal usmerniť väčšinu svojho majetku na charitatívne účely. Okrem toho sa so svetom podelil o svoje hodnotné investičné rady, a to pomerne netradičným spôsobom pre človeka v jeho postavení – prostredníctvom 30-minútového videa na portáli YouTube. Uverejnil tiež 123-stranový manuál, v ktorom zhŕňa princípy úspešného spravovania majetku a vykonávania vodcovskej pozície. Táto publikácia sa stala akousi bibliou investičného sveta.

3. James Simons

Čistá hodnota majetku: $20 miliárd

Vek: 80

Krajina: USA

Sektor: Hedžové fondy

Zdroj bohatstva: Zhromaždené vlastnými silami; Renaissance Technologies

James Simons zaviedol do sveta hedžových fondov prístup založený na matematickej analýze, čím podnietil revolúciu tohto priemyslu. Počas vojny vo Vietname sa zaoberal lámaním kódovaných šifier v rámci amerického ministerstva obrany, avšak túto pozíciu opustil hneď potom, ako v médiách otvorene kritizoval vojnové ťaženie USA. Následne takmer po dobu desiatich rokov viedol oddelenie matematiky na newyorskej univerzite Stony Brook a v roku 1978 založil spoločnosť sústredenú na kvantitatívne obchodovanie.

Spoločnosť Renaissance Technologies v súčasnosti spravuje aktíva v hodnote 57 miliárd dolárov. Simons v priebehu svojej kariéry usmernil na charitatívne účely viac než 2,7 miliardy dolárov.

2. Thomas Peterffy

Čistá hodnota majetku: $20,2 miliardy

Vek: 74

Krajina: USA

Sektor: Maklérske a investičné služby

Zdroj bohatstva: Zhromaždené vlastnými silami; Interactive Brokers

Thomas Peterffy je často považovaný za otca moderného obchodovania. V roku 1993 založil maklérsku a investičnú spoločnosť Interactive Brokers, ktorá sa v priebehu roka 2007 stala verejne obchodovaným podnikom, avšak Peterffy v nej dodnes vlastní väčšinový podiel.

Peterffy v roku 1965 emigroval z Maďarska do Spojených štátov, pričom nedisponoval žiadnymi peniazmi a neovládal miestny jazyk. Spočiatku pracoval ako softvérový dizajnér a v priebehu 70. rokov obchodoval s opciami na americkej burze cenných papierov. Zostavil si vlastný príručný počítač a pomocou neho obchodoval priamo v budove burzy – bol vôbec prvým človekom, ktorý zvolil takýto prístup.

Peterffy sa preslávil svojimi názormi zameranými proti socializmu, počas prezidentskej kampane v roku 2012 varoval verejnosť pred nebezpečenstvom nerovnomerného rozdelenia bohatstva a v súčasnosti je podporovateľom prezidenta Trumpa.

1. Warren Buffett

Čistá hodnota majetku: $88,3 miliardy

Vek: 88

Krajina: USA

Sektor: Diverzifikované investície

Zdroj bohatstva: Zhromaždené vlastnými silami; Berkshire Hathaway

Warrena Buffetta, ktorý je generálnym riaditeľom spoločnosti Berkshire Hathaway, snáď nikomu netreba predstavovať. Svoju geniálnu investičnú kariéru začal už v ranom veku. Ako mladý chlapec rozvážal noviny svojim susedom, podnikal s hracími automatmi a už ako 11-ročný kúpil akcie spoločnosti Cities Service Preferred v hodnote 38 dolárov, ktoré neskôr predal so ziskom piatich dolárov. Keď sa nedostal na Harvardovu univerzitu, nastúpil na podnikateľskú fakultu na Kolumbijskej univerzite, kde sa jeho mentorom stal uznávaný inteligentný investor Benjamin Graham. Buffett v 50. rokoch pôsobil ako finančný analytik a nakoniec si založil vlastnú investičnú spoločnosť. V roku 1969 odkúpil textilný podnik Berkshire Hathaway a pretvoril ho na holdingovú spoločnosť, ktorá dodnes zastrešuje jeho bohaté investičné portfólio a vyslúžila mu prezývku „Veštec z Omahy“.

Na prvý pohľad sa môže zdať, že Buffettove investičné portfólio zahŕňa zdanlivo náhodne zvolené spoločnosti. Radia sa medzi ne mená ako Coca-Cola, American Express, Geico, Fruit of the Loom, Dairy Queen a General Motors. Každá z týchto spoločností je však výkonným strojom na generovanie peňazí a ponúka dlhodobé hodnoty.

Buffett je šporovlivým mužom, ktorý obľubuje nezdravé jedlo. Pozoruhodnou je tiež skutočnosť, že tento legendárny investor už venoval na charitatívne účely viac než 31,5 miliardy dolárov. Je dobrým priateľom Billa Gatesa, s ktorým spolupracoval na vytvorení dobročinnej inštitúcie Giving Pledge. Buffett uviedol, že na charitu má v pláne usmerniť až 99% svojho bohatstva.

Zdroj: Yahoo, MarketWatch

Vstúpte s nami do finančného sveta

Chcete investovať alebo obchodovať s cennými papiermi? Alebo sa chcete iba ponoriť hlbšie do tajov finančného sveta? Nechajte nám váš kontakt a my sa s vami spojíme.

×

Kontaktujte nás

×
×