Spoznajte 6 najdôležitejších programátorov Facebooku

16. 8. 2018

Facebook je pre softvérových inžinierov vysneným rajom.

Technologický gigant zo Silicon Valley poskytuje príležitosť pracovať na niektorých najnáročnejších a najnaliehavejších projektoch v oblasti modernej výpočtovej techniky a pestuje kultúru, ktorá si nadovšetko cení technologický talent. Tento talent na druhej strane dáva vznik aplikáciám a službám, ktoré spravili zo spoločnosti Facebook a jej dcérskych podnikov neoddeliteľnú súčasť našich digitálnych životov.

Facebook zamestnáva obrovský počet inžinierov a výpočtových odborníkov, ale kto patrí medzi mená, ktoré skutočne potrebujete poznať?

Prinášame Vám zoznam 6 najvýznamnejších inžinierov tejto spoločnosti, medzi ktorých sa radia osobnosti zodpovedné za vývoj najvýznamnejších produktov súčasnosti, ako aj dizajnéri zaoberajúci sa najambicióznejšími projektmi giganta do budúcnosti.

Jedná sa o ľudí, ktorí sú zapojení priamo do inžinierskej realizácie v rámci konkrétnych produktov a oblastí. S veľkou pravdepodobnosťou síce neriadia produktovú stratégiu alebo celkové smerovanie spoločnosti, ale ide o osoby, ktoré zodpovedajú za inžinierske iniciatívy Facebooku a udržujú tohto svetového hráča v hre.

Podobné: 5 spoločností, ktoré chcú zmeniť svet pomocou rozpoznávania tváre

Cieľom tohto zoznamu je sústrediť sa na skutočných ľudí „pri zemi“ a preto nespomína vedúce postavy, akou je napríklad Mark Zuckerberg, ktoré síce majú technologické zázemie, ale už sa nezapájajú do každodennej činnosti rádového výpočtového inžiniera. Na zozname rovnako nenájdete ani špičkových riadiacich pracovníkov akými sú Jay Parikh či Mike Schroepfer, ktorí síce dohliadajú na technologické aspekty podnikania spoločnosti, ale vo všeobecnosti majú omnoho širšie zameranie.

1. Yael Maguire chce zabezpečiť prístup k internetu (a Facebooku) miliardám nových užívateľov.

Yael Maguire, viceprezident pre výpočtové inžinierstvo so zameraním na konektivitu.

Spoločnosť Facebook v minulosti plánovala zavádzanie automatizovaných dronov, ktorí by sprostredkovali pripojenie k internetu na miestach bez tradičného signálu. V priebehu júna roku 2018 však od tohto úsilia upustila, čo bolo spôsobené najmä nezrovnalosťami v rámci realizácie projektu. Sen o sprístupňovaní internetu zatiaľ nepripojeným masám je však stále nažive.

Facebook s cieľom poskytnúť pripojenie na internet miliardám ľuďom, ktorí na to doteraz nemali možnosť, skúma viaceré potenciálne riešenia tohto problému. V niektorých prípadoch sa snaží vyvíjať hardvér, ktorý by sprostredkoval bezdrôtové pripojenie v mestskom prostredí, na iných miestach zase spolupracuje so spoločnosťami tretích strán na vývoji vysielačov internetového signálu, ktoré by mali byť inštalované na lietajúcich dopravných prostriedkoch.

Vývojársku prácu za celou touto iniciatívou riadi Yael Maguire, ktorý absolvoval Massachusettskú technickú univerzitu (MIT) a vysokú školu Queen‘s University. V spoločnosti Facebook začal pôsobiť v priebehu roka 2012 a predtým vykonával funkciu hlavného technického riaditeľa v start-upovej spoločnosti ThingMagic, ktorá sa zaoberá vývojom čipov RFID.

Publikácia univerzity MIT ho raz opísala ako „technologického všežravca, ktorý sa bez problémov pohybuje medzi oblasťami ako fyzika, inžinierstvo, biológia a softvérový dizajn“.

2. Lars Backstrom sa stará o zobrazovanie noviniek a spravodajstva.

Lars Backstrom, viceprezident pre výpočtové inžinierstvo so zameraním na spravodajské kanály.

Lars Backstrom vedie programátorské tímy zodpovedné za jeden z najväčších – a často najkontroverznejších – produktov Facebooku. Jedná sa o spravodajské kanály. Spoločnosť Facebook sa v priebehu posledného roka dostala do značných problémov, keď bola obvinená z toho, že na svojom portáli šíri rôzne dezinformácie a falošné správy. Či už bola reč o ruskej propagande alebo domácich amerických konšpiračných teóriách Alexa Jonesa.

Na portáli LinkedIn nájdete informáciu o tom, že Backstrom je „zodpovedný za fungovanie infraštruktúry spojenej s uverejňovaním noviniek“ na stránkach sociálnej siete. Inak povedané, má na starosti to, aby spravodajské kanály Facebooku fungovali, ako majú.

Backstrom je viceprezidentom pre výpočtové inžinierstvo od roku 2013, ale v spoločnosti Facebook pôsobí už od roku 2009. Predtým mal na starosti dizajn funkcie „Ľudia, ktorých môžete poznať“, ako aj ranking zverejňovaných „Noviniek“ a reklám. Štúdium ukončil na prestížnej Cornellovej univerzite.

3. Maher Saba programuje veľké projekty Facebooku.

Maher Saba, viceprezident pre výpočtové inžinierstvo so zameraním na video.

Facebook v posledných rokoch zasvätil obrovské množstvo úsilia a kapitálu v snahe o rozvoj svojich služieb spojených s videom. Od platformy sprostredkujúcej priamy prenos, ktorá konkuruje službám ako Periscope od Twitteru či platforme Twitch od Amazonu, až po spoluprácu s poprednými mediálnymi partnermi pri produkcii obsahu pre špičkovú video platformu Facebook Watch.

Programátorský potenciál investovaný do tohto smeru riadi Maher Saba, ktorý je absolventom Univerzity Purdue v meste Austin a predtým, ako v roku 2013 nastúpil do Facebooku, viac než desať rokov pôsobil v spoločnostiach IBM a Microsoft.

Saba je viceprezidentom výpočtového inžinierstva, ktorý sa zaoberá videami a streamovaným obsahom na portáli Facebook. Sám seba opisuje ako „technologického vodcu, ktorý nachádza elegantné riešenia na komplexné softvérové problémy“.

4. Raymond Endres je veteránom z Microsoftu, ktorý sa stará o jednu z najväčších aplikácií Facebooku.

Raymond Endres, viceprezident pre výpočtové inžinierstvo so zameraním na aplikáciu Messenger.

Raymond Endres je súčasťou Facebooku od roku 2011, pričom predtým už od roku 1991 pracoval pre spoločnosť Microsoft. V priebehu svojej dvadsaťročnej kariéry v technologickom gigantu zo Seattlu zastával niekoľko rôznych funkcii, od dizajnéra softvéru pre operačný systém Windows 3.1 až po manažéra vývoja produktov Windows Live.

Endres je v rámci spoločnosti Facebook technologickým viceprezidentom zodpovedným za vývoj aplikácie Messenger.

Messenger bol spočiatku iba službou na odosielanie správ, integrovanou do základnej sociálnej siete Facebooku. Obrovskú popularitu nadobudol až v posledných rokoch a stal sa tak mimoriadne vyhľadávanou plnohodnotnou aplikáciou. Aplikáciu Messenger v súčasnosti aktívne využíva viac než 1,3 miliardy užívateľov.

5. Spoluzakladateľ Instagramu Mike Krieger má v programovaní ešte stále hlavné slovo.

Mike Krieger, hlavný technologický riaditeľ a spoluzakladateľ sociálnej siete Instagram.

Mike Krieger je jedným z dvoch zakladateľov mimoriadne populárnej sociálnej siete Instagram, ktorú spoločnosť Facebook odkúpila v roku 2012 za pozoruhodnú jednu miliardu dolárov. Tento podnikateľ s pôvodom z Brazílie v súčasnosti pôsobí na pozícií hlavného technologického riaditeľa.

V rozhovore pre časopis The Independent v roku 2017 povedal, že ostatným potenciálnym zakladateľom spoločností radí, aby sa nesnažili „stať sa príliš veľkými príliš rýchlo“. Ďalej tiež poznamenal, že je „veľmi dôležité, aby užívatelia cítili spojenie s ľuďmi ktorý stoja za samotným produktom“.

Ako je možné predpokladať, Krieger má na sociálnej sieti Instagram úžasné 3 milióny nasledovateľov. Na platforme je menšou celebritou dokonca aj jeho pes Juno, ktorý sa teší viac než 10 000 priaznivcom.

Predtým, ako sa v roku 2010 rozbehla jeho kariéra na Instagrame, Krieger bol zodpovedný za dizajn užívateľského zážitku v dnes už nefunkčnej komunikačnej službe Meebo, pôsobil ako komunikačný tútor na Stanfordovej univerzite a ako stážista v spoločnosti Microsoft.

Súvisiace: Prečo si reklamný priemysel myslí, že Facebook je nezničiteľný

6. Jason Taylor dohliada na infraštruktúru umelej inteligencie Facebooku

Jason Taylor, viceprezident pre infraštruktúru so zameraním na umelú inteligenciu.

Umelá inteligencia je v posledných rokoch hlboko zakorenená do viacerých produktov spoločnosti Facebook. Na jednej strane zodpovedá za automatizované spravovanie obsahu spojeného s teroristickými skupinami, na druhej strane skenuje a hlasovo opisuje fotografie užívateľom s postihnutiami zraku.

Jason Taylor, ktorý je viceprezidentom pre infraštruktúru Facebooku, pomáha udržiavať infraštruktúru potrebnú na to, aby mohli inžinieri technologickej spoločnosti využívať operácie umelej inteligencie. Do roku 2009 bol hlavným technologickým riaditeľom spoločnosti ink2, ktorá sa zaoberala tlačou pohľadníc a pozdravov. Predtým založil a budoval certifikačnú platformu Lucidity.

Taylor disponuje doktorským titulom vo výpočtovom inžinierstve z univerzity MIT a na Vanderbiltovej univerzite študoval elektrické inžinierstvo, fyziku a matematiku.

Zdroj: Bloomberg, Fortune

Vstúpte s nami do finančného sveta

Chcete investovať alebo obchodovať s cennými papiermi? Alebo sa chcete iba ponoriť hlbšie do tajov finančného sveta? Nechajte nám váš kontakt a my sa s vami spojíme.

×

Kontaktujte nás

×
×