Spravovanie investičného portfólia pre ľudí do 30 rokov

13. 4. 2017

Povedzme si to narovinu. Ak máte menej ako 30 rokov, nespadáte do kategórie typických investorov. A budovať portfólio podľa vzoru svojich rodičov nemusí byť ten najlepší nápad. V skutočnosti tak môžete prísť o dôležité skúsenosti, ktoré by Vás mnohému naučili. Z dlhodobého hľadiska by Vás to dokonca mohlo stáť aj nemalé peniaze. Ak zo svojej investorskej kariéry chcete vyťažiť čo najviac, každé rozhodnutie vo Vašom portfóliu sa počíta. Tento článok pojednáva o výzvach, ktorým pri spravovaní investičného portfólia mladí investori najčastejšie čelia. Poskytneme Vám niekoľko rád, ktoré Vám pomôžu na ceste za úspechom.

Výber akcií

Výber akcií, do ktorých sa oplatí investovať je najdôležitejším rozhodnutím inteligentného investovania. Ako mladému investorovi, Vám však odpadá hneď niekoľko starostí – konkrétne investovanie do dôchodku a udržiavanie majetku. Vašou prioritou je vytvorenie si peňažnej rezervy na pohodlný život. Môžete si teda dovoliť podstupovať oveľa väčšie riziko, ako by bolo prípustné pre Vašich rodičov.

Pojem vysoké riziko sa používa takmer výlučne v negatívnom zmysle slova. Obzvlášť v súvislosti s Vašimi peniazmi. Napriek tomu má investovanie do rizikových akcií mnoho výhod. Rizikové investície síce predstavujú väčšiu šancu straty, ale rovnako predstavujú aj väčšiu šancu zisku. Inými slovami, pri takýchto akciách je potrebné zvážiť ich volatilitu. Výrazne kontrastujú s tzv. „blue chip“ investíciami, pod ktorými rozumieme akcie prvotriednych spoľahlivých spoločností. Tie sa vyznačujú pomalším rastom, no ich akcie neprinášajú tak vysoké riziko.

Trhy s cennými papiermi ponúkajú mnoho rizikových investícií. Patria medzi ne malé podniky s vysokým potenciálom rozvoja a spoločnosti, ktoré sa po dlhom období neúspechu vracajú na trh. Investovanie do tohto typu spoločností Vám môže zabezpečiť nevídanú návratnosť Vašich investícií. Nezabúdajte však, že rizikové investície dostali svoje pomenovanie z konkrétnych dôvodov a o svoje peniaze môžete aj veľmi ľahko prísť. Keď k tomu dôjde, nerobte si z toho ťažkú hlavu. Každý investor počas svojej kariéry okúsi horkosť stratenej investície. Poučte sa a skúšajte znovu.

Podobné: Rozvíjajúce sa trhy by mali byť súčasťou každého portfólia

Áno, vysoko rizikové investície majú potenciál vysokej návratnosti. Je však podstatný rozdiel medzi rizikovými akciami a nesprávne zvolenými akciami. Majte na pamäti, že investovať do rizikových akcií nemusí byť to isté ako investovať do centových akcií (ang. penny stock). Keď ako mladý investor vrazíte peniaze do centových akcií, nie je to iba riskantné, ale aj veľmi neuvážené. Najlepšie spravíte, ak túto oblasť trhu prenecháte ľuďom, ktorí vedia, čo robia.

Výučba

Vaše portfólio nie je iba nástrojom na získavanie peňazí. V tejto fáze Vášho života taktiež slúži ako vzdelávacia pomôcka. Verte či nie, škola nie je inštitúciou, ktorá Vás naučí skutočné princípy investovania. Inteligentným investorom sa stanete jedine metódou pokusu a omylu. Pri každom rozhodnutí ohľadom Vášho portfólia sa najprv zamyslite nad tým, čo sa snažíte dosiahnuť. Pri hodnotení Vašich výsledkov sa snažte svoje rozhodnutia spätne analyzovať. K pozitívnym výsledkom sa dopracujete iba ak sa naučíte hľadať spojitosti medzi Vašimi prvotnými rozhodnutiami a konečnou návratnosťou Vašich investícií.

Vstup do sveta investícií nie je jednoduchý. Získanie potrebných zručností si vyžaduje čas. Niektorým investorom to trvá dlhšie než ostatným. Ak sa za začiatku stretávate s problémami, pamätajte, nikto netvrdil, že to bude prechádzka ružovou záhradou. Práve preto sa veľké ryby z Wall Street pýšia obrovským majetkom. Dostupné sú však mnohé zdroje informácií, ktoré Vám pomôžu. Či už online alebo priamo vo Vašom okolí. Ak sa naozaj dostanete do úzkych, skúste sa obrátiť na svojho makléra. Je jeho prácou vysvetliť Vám, čo sa deje s Vašimi peniazmi.

Chvíľu Vám to môže trvať. Byť mladým investorom má však nesporné výhody. Dnešná generácia sa vo finančných záležitostiach dokáže orientovať oveľa lepšie, ako tá predchádzajúca. Mladí investori môžu svoju kariéru založiť na tom, že z prvého radu sledovali vývoj svetovej ekonomickej situácie a striedaniu sa trendov. Nehovoriac o finančnom vzdelaní, ktoré poskytuje internet, knihy, časopisy a televízia.

Začiatky

Skôr či neskôr sa musíte odhodlať na svoj veľký krok a kúpiť si podiel v nejakej spoločnosti. Jedná sa o dôležitú investíciu, ktorú by ste si mali poriadne premyslieť. V žiadnom prípade neimprovizujte. Zvažujte cieľové hodnoty akcií (rozhodovanie bude jednoduchšie, keď nadobudnete isté skúsenosti) a vplyv Vášho investičného rozpočtu na konečnú návratnosť investícií.

Keď očakávate 10% návratnosť, ale nakúpite priveľa akcií, môže sa stať, že takmer všetky zisky utratíte na vyplatenie sprostredkovateľských provízií. Nie je príjemné zvoliť si výkonné akcie a v konečnom dôsledku nič nezarobiť, lebo ste si nepremysleli, koľko miniete (na sprostredkovateľské provízie a poplatky). To znamená, že v závislosti od Vášho rozpočtu je výhodnejšie investovať do akcií jednej spoločnosti ako skupovať všetko, čo Vám príde pod ruku.

Povedzme, že vlastníte akcie, ktoré sa vyvíjajú presne podľa Vašich predstáv. Snáď najťažšou vecou je zbaviť sa ich. Predaj narastajúcich akcií sa zdá byť kontraproduktívny. Koniec koncov, prečo ich predávať, keď rastú? Keď však dosiahnete očakávanú cieľovú hodnotu, ja načase naozaj zvažovať predaj. Ak je cieľová hodnota primeraná, primeranou reakciou je akcie okamžite predať. Davová psychológia Vám možno napovedá, aby ste ešte chvíľu počkali. Možno získate ďalších 20 centov za akciu. Investujte však rozumom, nie na základe pocitu. Čím viac sa ceny umelo navýšia, tým tvrdší bude pád nadol. Dôverujte svojej analýze.

Podobné: Generácia milénia sa cez akcie firmy Snap učí investovaniu

Je ťažké odhadnúť, ako sa Vám darí, keď si vopred neurčíte konkrétne kritériá úspechu. Keď sa rozhodnete, že Vašou snahou je dosiahnuť celkové zisky o výške 15%, je vhodné sa na chvíľu pozastaviť a svoj výkon dôsledne zhodnotiť. Keď máte k svojim cieľom ďaleko, mali by ste si klásť otázku, prečo. Spravili ste chybu pri výbere akcií? Správal sa trh nepredvídateľne? Boli Vaše ciele prehnané? Ak sa svojim investíciám nebudete venovať po jednom a aj ako celku, ľahko o svojom výkone nadobudnete skreslené predstavy.

Zhrnutie

Cesta mladého investora prináša špecifické výzvy. Ak o svojich investíciách uvažujete ako o príležitosti naučiť sa ako plávať vo svete financií, aj neúspechy sa stanú investíciou do Vášho finančného vzdelávania. Pre začiatok je dôležitejšie naučiť sa peniaze zarábať ako ich naozaj zarobiť. Ako sa vraví, naučte človeka loviť ryby a nakŕmi sa na celý život. Naučte sa loviť tie správne akcie a nakŕmite svoj bankový účet na celý život.

Zdroj: Yahoo, MarketWatch

Vstúpte s nami do finančného sveta

Chcete investovať alebo obchodovať s cennými papiermi? Alebo sa chcete iba ponoriť hlbšie do tajov finančného sveta? Nechajte nám váš kontakt a my sa s vami spojíme.

×

Kontaktujte nás

Osobné údaje v rozsahu meno, priezvisko a kontaktné údaje spracúvané na základe tohto kontaktného formuláru spracúva prevádzkovateľ Wealth Effect Management, o.c.p., a.s. a sú spracúvané v len za účelom spätného kontaktovania. Údaje vo vyššie uvedenom rozsahu spracúvame po dobu 5 rokov odo dňa ich získania. Bližšie informácie o spracúvaní osobných údajov sú uvedené pod kontaktným formulárom v Informácii o spracúvaní osobných údajov.

×
×