Sú dividendové akcie vhodnou investíciou?

29. 6. 2017

Mnohí investori si myslia, že dividendové akcie sú vhodné len pre nezaujímavé portfóliá. Prípadne ľudí, ktorí sa chystajú do dôchodku. Z akcií, ktoré vyplácajú dividendy, však investori získavajú štvrťročné alebo celoročné príjmy. Či už ste investičným začiatočníkom, alebo máte iba pár dní do dôchodku. Navyše môžete zarábať aj na potenciálnych kapitálových výnosoch. To znamená, že vysoko výnosné dividendové akcie Vám môžu zaručiť ako slušný príjem, tak aj rast Vášho portfólia. Hotovosť nikdy nie je na škodu. Hlavne v časoch, keď akciový trh čelí mnohým rizikám. Pozrime sa na niekoľko výhod, ktoré prináša práve nákup dividendových akcií.

Dva odlišné pohľady na dividendové akcie

Zástancovia dividendového investovania tvrdia, že vysoko výnosné akcie sú z dlhodobého hľadiska výkonnejšie, ako akcie s nízkou alebo žiadnou výnosnosťou. Jeremy Siegel, ktorý je profesorom na Whartonskej škole podnikania, je horlivým zástancom investovania do dividendových akcií. Tvrdí, že vyššia výnosnosť dividend dovoľuje investorom nakúpiť oveľa viac akcií (prostredníctvom re-investovania dividend) a návratnosť investícií sa takto exponenciálne zvyšuje. Siegel ďalej uvádza: „Na dividendách záleží. Re-investovanie dividend je kľúčovým faktorom, ktorý z dlhodobého hľadiska väčšine úspešných akcií poskytuje výhodu.“

Podobné: Rozvíjajúce sa trhy by mali byť súčasťou každého portfólia

Dividendy môžu odpútať Vašu pozornosť od väčších ziskov

Výnosnosť dividend predstavuje peniaze, ktoré sú Vám vyplácané z každej vlastnenej akcie. Suma, ktorú získate, je vyjadrená istým ročným percentom. Odporcovia dividend veria, že ak sa sústredíte výlučne na investíciu do dividendových akcií, veľmi ľahko môžete prehliadnuť akcie s veľkým rastovým potenciálom, ktoré sú v skorom štádiu svojho vývoja. Spoločnosti s takýmito akciami využívajú zarobené peniaze na financovanie svojho rýchleho rozvoja. Nemôžu si teda dovoliť vyplácať ich svojim investorom, vo forme dividend.

Každý investor by sa rád chválil tým, že včas spozoroval vychádzajúcu hviezdu na investičnom trhu. Jednou takou bola aj spoločnosť Lululemon, ktorá sa venovala predaju športového príslušenstva. Hviezdny status jej patrí preto, lebo jej cena sa za jeden rok až zdvojnásobila. Lululemon v súčasnosti už nefiguruje na torontskej burze, kde bola v minulosti verejne obchodovanou. Pri odchode z burzy, však štedro odmenila všetkých investorov, ktorí s ňou od začiatku vydržali.

Povedzme si pravdu. Koľko takýchto hviezdnych spoločností sa nám podarí zahrnúť do svojho portfólia? Pri snahe o získanie tých najlepších akcií je potrebné dávať si pozor na rôzne nástrahy. Investori často platia za akcie privysoké sumy a očakávajú, že spoločnosť do ktorej investujú, vykáže nadpriemerný výkon. Nie vždy sa to však oplatí. Vopred zvážte pomer medzi cenou a výnosnosťou daných akcií. Ak je príliš vysoký, možno je vhodné mať sa na pozore.

Princípy investovania do dividendových akcií, ktoré sa oplatí poznať

Keď plánujete budúcnosť svojho portfólia, mali by ste vziať do úvahy nasledujúce princípy.

* Americkí ekonómovia Gordon a Lintner zformulovali takzvanú teóriu „vrabca v hrsti“. Táto teória hovorí o tom, že investori uprednostňujú istotu dividend, pred neistotou kapitálových ziskov.

* Daňoví poplatníci v rôznych krajinách, si môžu z daní odpísať príjmy z kanadských dividendových akcií.

* Na re-investíciu Vašich dividend sa môžete pozerať ako na priemerovanie nákladov pri investíciách. Vďaka vysokej výnosnosti si môžete kúpiť viac akcií, ktoré Vám poskytnú istú ochranu v čase, keď sa situácia na trhu zhorší (nastane tzv. medvedí trh). Naopak, keď sa trhu darí (tzv. býčí trh), nakúpené akcie budú rýchlo získavať na cene. Jeremy Siegel vraví, že dividendové investovanie predstavuje „ochranu pred medvedím trhom a zároveň predstavuje tzv. urýchľovač rastúcej návratnosti.“

Výnimočné situácie pre investora

Existujú dve špecifické situácie, ktoré podnecujú nárast ceny akcií:

1. Spoločnosť, ktorá sa chystá zvyšovať svoje dividendy. Tento krok naznačuje, že vedenie firmy je optimistické ohľadom fungovania do budúcnosti.

2. Spoločnosť, ktorá sa pripravuje na vyplatenie dividend. Niektorí investori si tento krok vykladajú tak, že rast akcií v budúcnosti už nebude taký atraktívny, ako bol pred vyplácaním dividend. Treba si však uvedomiť, že keď spoločnosť začne s vyplácaním dividend, vznikne úplne nová skupina investorov, ktorí budú zvyšovať dopyt po spomínaných akciách. Napríklad fondy a indexy, ktoré sú zamerané na príjmy, nemôžu investovať do akcií, z ktorých neboli vyplatené dividendy.

Podobné: 3 dôvody prečo investovať v dlhopisoch, počas zvyšovania sadzieb

Tvorba portfólia s dividendovými akciami

Diverzifikácia je kľúčom k úspechu. Exituje mnoho protichodných názorov na to, koľko rôznych akcií by malo obsahovať vhodne diverzifikované portfólio. Ich počet sa pohybuje v rozpätí 15 až 60. Pre priemerného investora môže byť náročné, súčasne sledovať toľko akcií. Nehovoriac o tom, že by si o každej z nich mal vyhľadať potrebné informácie a štatistiky. Práve z tohto dôvodu sú atraktívne dividendové ETF fondy. Zameriavajú sa totiž na akcie, ktoré už v minulosti dividendy vyplácali, či zvyšovali.

Vo väčšine prípadov sú akcie s vysokými dividendami sústredené vo finančnom a energetickom sektore, niekoľko ich však nájdete aj v spotrebiteľských a priemyselných odvetviach.

Zdroj: The Street, MSN Moeny

Vstúpte s nami do finančného sveta

Chcete investovať alebo obchodovať s cennými papiermi? Alebo sa chcete iba ponoriť hlbšie do tajov finančného sveta? Nechajte nám váš kontakt a my sa s vami spojíme.

×

Kontaktujte nás

×
×