Tajomstvo najúspešnejších start-upov sveta

7. 8. 2018

Rozbehnutie vlastného podnikania nie je jednoduchou výzvou. A založenie naozaj úspešnej spoločnosti je ešte náročnejšie.

Ale kde začať? Jedným z vhodných spôsobov je počúvať tých, ktorí túto výzvu pokorili. Oslovili sme niekoľko z najúspešnejších start-upových spoločností súčasnosti a dozvedeli sme sa, že na ceste za úspechom pravdepodobne zlyháte hneď na začiatku. Dlhá púť premeny skvelého nápadu na životaschopný podnikateľský plán je iba zriedka rozprávkovou cestou. Ak nie ste pripravení pracovať tvrdšie ako kedykoľvek predtým, mali by ste radšej vyhľadať vhodnejšie životné poslanie.

Podnikatelia, ktorí sa s nami podelili o svoje nápady, boli finalistami v hľadaní najlepšej start-upovej spoločnosti roka a uchádzali sa o finančnú odmenu v hodnote jedného milióna dolárov. Cenu vyhrala londýnska kaviarenská spoločnosť Change Please, ktorá školí bezdomovcov do pozície čašníkov a poskytuje im zamestnanie, aby tak mohli opustiť ulice. Spoločnosť Change Please zároveň získala neočakávanú možnosť spolupracovať s hudobníkom a technologickým podnikateľom menom Will.i.am, ktorý v priebehu budúceho roka tomuto start-upu pomôže presadiť sa v Spojených štátoch.

Pozrite si príbehy najúspešnejších start-upových spoločností súčasnosti:

Eyal Yassky, Izrael – Hilico

Spoločnosť premieňa dážď na pitnú vodu.

Podnikanie: Prenosné zariadenie využíva ten najdostupnejší prírodný zdroj na svete – dážď. Zhromažďuje dažďovú vodu pomocou plachty podobnej listom s mimoriadne veľkou plochou čepele, filtruje ju v dvojstupňovom procese a nakoniec ju uskladňuje v elastických nádobách.

Podnikateľ: Spoluzakladateľ start-upu Yassky poskytoval pomoc v oblastiach zasiahnutých prírodnými katastrofami, čo ho priviedlo k revolučnému nápadu. Nikdy nemal v úmysle rozbehnúť vlastné podnikanie – jednoducho iba vytvoril produkt, ktorý potreboval. Keď spojil sily s inžinierom zo svojho rodiska v Izraeli, okamžite si uvedomil, že ich projekt sa stretáva s dopytom na trhu. Yassky uviedol: „Veľmi rýchlo sme si uvedomili, že s ohľadom na súčasný vývoj sveta by mala na trhu pôsobiť spoločnosť, ktorá bude schopná dodať podobný produkt. Jednou z alternatív bolo založiť mimovládnu organizáciu, ale v takom prípade by sme nemali možnosť osloviť dostatočne veľký trh a ani potrebný vplyv na skutočné vyriešenie problému. Nakoniec sme sa preto rozhodli rozbehnúť spoločnosť.“

Podobné: Start-up Lime od popredných investorov získal $355 miliónov

Diana Yousefová, Spojené štáty – Change: Water Labs

Nízkonákladové toalety fungujú bez vody či potrubia a sú navrhnuté tak, aby sprístupnili základnú hygienu miliónom ľudí, ktorí v súčasnosti žijú bez nej.

Podnikanie: Toaleta s názvom iThrone, ktorej prevádzka si nevyžaduje vodu ani vodovodné potrubie, je určená na to, aby poskytla prístup k hygienickým zariadeniam pre každého človeka na planéte.

Podnikateľ: Yousefová, ktorá je bývalou konzultantkou pre agentúru NASA, skúmala, ako sa môže ľudský odpad vrátiť v cirkulácii kozmickej stanice naspäť do použiteľnej vody. Bola inšpirovaná myšlienkou používania priedušných materiálov, ktoré mali byť zodpovedné za pasívne čistenie odpadovej vody. Jej cieľom však nebol vesmír. Podnikanie rozbehla po príchode svojej prvej dcéry. Yousefová v rámci svojich vyjadrení poznamenala: „Som matkou dvoch mladých dievčat a s realizáciou tohto projektu som začala s cieľom obnoviť svoju kariéru po materskej dovolenke. Skutočnosť je totiž taká, že mnoho mladých a inteligentných dievčat sa v dôsledku materstva vzdiali od svojich kariérnych ambícií. Keď som sa dostala do tejto situácie, chcela som dokázať, že sa dokážem znovu rozbehnúť.

Pawel Soluch, Poľsko – Neuro Device

Headset, ktorý pomáha ľuďom s poruchami reči, môže byť k dispozícii už v priebehu budúceho roka.

Podnikanie: Headset, ktorý využíva elektrickú stimuláciou na zlepšenie rehabilitácie ľudí s poruchami reči. Produkt sa nachádza v záverečnej fáze klinického testovania a Soluch dúfa, že sa dostane na trh už v priebehu nasledujúceho roka.

Podnikateľ: Soluch absolvoval sedemročnú kariéru na neurochirurgickom oddelení univerzitnej nemocnice. O svojom projekte povedal: „Stretol som veľa pacientov so zdravotným postihnutím týkajúcim sa pohybu, zmyslového vnímania a rečových vád a uvedomil som si, že tento sektor zaznamenáva veľký problém. Afázia je ochorenie, ktoré síce ponecháva nedotknutú mentálnu kapacitu, ale pacient je aj napriek plnému vedomiu a inteligencii neschopný vyjadriť svoje myšlienky.“

Francesco Pezzuoli, Taliansko – LiMiX

Zariadenie pripomínajúce rukavicu prekladá znakovú reč do hovoreného slova.

Podnikanie: Vlajkovou loďou projektu LiMiX je zariadenie s názvom Talking Hands. Jedná sa o nástroj pripomínajúci rukavicu, ktorý prekladá LIS (taliansku znakovú reč) do podoby hovoreného slova. Nepočujúcim ľuďom daruje hlas tým, že preloží ich vyjadrovanie v znakovej reči do zvukovej podoby prostredníctvom hlasového syntetizátora nainštalovanom na smartfóne.

Podnikateľ: Francesco Pezzuoli a jeho spolužiak Dario Corona navrhli koncept Talking Hands na start-upovom workshope v októbri roku 2014. Ich profesori povzbudili mladých inovátorov k tomu, aby posunuli svoj nápad na vyššiu úroveň. Po doladení prototypu zariadenia a zhromaždení podpory investorov založili spoločnosť LiMiX.

Podobné: Dva startupy spojili sily a mohli by spôsobiť revolúciu na Wall Street

Cemal Ezel, Veľká Británia – Change Please

Spoločnosť Change Please pomáha bezdomovcom dostať sa z chudoby prostredníctvom predaja kávy.

Podnikanie: Start-upová spoločnosť Change Please školí ľudí bez domova za čašníkov v kaviarni a zamestnáva ich v rámci prevádzky mobilných a trvalých kaviarní. Bezdomovcom je už po 10 dňoch spolupráce s touto spoločnosťou nachádzané ubytovanie, je im zriadený bankový účet a spoločnosť im vypláca minimálnu mzdu. Start-up Change Please vyhral súťaž Chivas Venture a získal cenu o hodnote 1 milióna dolárov. Spoločnosť navyše uzavrela spoluprácu so správnym orgánom londýnskej samosprávy Transport for London (TfL), v rámci ktorej bude môcť poskytovať svoje služby na železničných staniciach.

Podnikateľ: Cemal Ezel, ktorého spoločnosť Lloyds Bank vyhlásila za mladého podnikateľa roka 2017, založil spoločnosť Change Please po svojej skúsenosti v sektore finančníctva a najmä po tom, ako sa každý deň stretával s ľuďmi bez domova. Ezel v rozhovore uviedol: „Pravidelne som vídaval ľudí, ktorí v rukách zvierali prázdny plastový pohár od kávy a žobrali o pár drobných. Položil som si otázku, akým spôsobom by som mohol obrátiť túto situáciu na hlavu. Takto sa zrodila idea spoločnosti Change Please. Prestal som sa vyhýbať bezdomovcom a namiesto toho som im umožnil ponúkať produkt, po ktorom ľudia vykazujú neutíchajúci dopyt. A ak bude káva chutiť rovnako dobre za rovnakú cenu, ale navyše pomôže dostať sa ľuďom z chudoby, čo by ste si vybrali? Nás alebo nejakú luxusnú značku?“

Zdroj: Bloomberg

Vstúpte s nami do finančného sveta

Chcete investovať alebo obchodovať s cennými papiermi? Alebo sa chcete iba ponoriť hlbšie do tajov finančného sveta? Nechajte nám váš kontakt a my sa s vami spojíme.

×

Kontaktujte nás

×
×