Táto čínska provincia produkuje takmer najviac miliardárov

15. 12. 2016

Počet super-bohatých jednotlivcov sa v Číne rýchlo rozširuje a nikde ich nie je viac, ako práve v provincii Če-ťiang.

Podľa exkluzívnych informácii od výskumnej skupiny Hurun Report, Če-ťiang vyprodukoval až 72 miliardárov, čo ho radí na druhé miesto v rebríčku, ihneď za Kaliforniou (92).

V rámci provincie Če-ťiang žije 32 miliardárov v jej hlavnom meste Chang-čou, kde sa nedávno konal summit G20. Týmito číslami Chang-čou predbehol aj mestá ako Paríž (30), či San Francisco (28).

Vďaka čomu je toto mesto magnetom a zdrojom bohatstva?

Ako rodáčka z Chang-čou som sa opýtala Jacka Ma, ktorý je najbohatším a najuznávanejším podnikateľom v meste.

Zakladateľ spoločnosti Alibaba v rozhovore, v hlavnom sídle firmy poznamenal: „Je to okolím mesta Chang-čou, jeho kultúrou, jeho históriou.“

Ma založil Alibabu v meste Chang-čou v roku 1999 a odvtedy je stále jeho sídlom.

Mesto, ktoré sa nachádza zhruba 160 kilometrov juhozápadne od Šanghaja, bolo oddávna významnou historickou základňou pre obchod a dôležitou metropolou tejto oblasti.

Chang-čou slúžilo aj ako hlavné mesto počas vlády južnej dynastie Song (v rokoch 1127 až 1276) a práve v tomto období zaznamenalo obrovský ekonomický, politický a kultúrny rozvoj.

Vďaka svojej bujnej vegetácii a malebnému prostrediu, ako je napríklad Západné jazero (Si-chu), Chang-čou zároveň priťahoval študentov, umelcov, básnikov a filozofov. Kvôli polohe na delte rieky Jang-c‘-ťiang sa stal najjužnejším bodom na Veľkom čínskom kanáli, čo umožňovalo vnútroštátny i medzinárodný obchod.

No aj súčasné dejiny Chang-čou hrali dôležitú úlohu pri rozvoji Číny. Richard Nixon bol v roku 1972 prvým americkým prezidentom, ktorý navštívil Čínu a Chang-čou bolo jedno z mála miest, ktoré navštívil.

Ma, ktorý sa narodil v roku 1964 poznamenal: „Toto mesto zároveň stálo na začiatkoch, pri otváraní čínskych hraníc,“ … „A pretože sa Chang-čou stalo otvoreným mestom, mohol ho navštevovať aj veľký počet zahraničných návštevníkov – hlavne amerických návštevníkov … a najmä ja som z tejto otvorenosti voči cudzincom mohol profitovať.“

Ma, ako mladý zvykol chodievať na bicykli k Západnému jazeru, aby sa zdokonalil v angličtine. Vďaka tomu si získal veľa dlhotrvajúcich priateľstiev a dostatočne skoro mu to pomohlo pri spoznávaní západných kultúr.

Ako tvrdí Chen Zongnian – predseda Hikvision, ktorá bola taktiež založenou v meste Chang-čou a je jedným z najväčších svetových dodávateľov bezpečnostných kamier, prelomovým rokom, bol práve rok 1980. Keď v tomto roku zachvátili Čínu prvé ekonomické reformy; Chang-čou a iné mestá v provincii Če-ťiang, ako napríklad Ningbo alebo Wenzhou sa chopili príležitosti a začali vytvárať prvé súkromné podniky.

„Prvá generácia“ podnikateľov bola v tom čase závislou na výrobe, od nízko kvalifikovaných pracovníkov a zameriavala sa na produkciu predmetov každodennej spotreby, ako topánky a oblečenie. Chen o nich hovorí ako o „odvážlivcoch“ s mentalitou „uspeješ, ak sa budeš dostatočne snažiť“, ktorá nadchádzajúcu generáciu podnikateľov veľmi ovplyvnila.

Druhá generácia, ktorá prišla koncom 90. rokov a začiatkom nového tisícročia, už s modernými technológiami mala viac zručností.

V súčasnosti sme svedkami tretej vlny, ktorá ponúka najmä internetové služby, ako sú napríklad platformy pre inteligentné domácnosti, alebo umelú inteligenciu.

Ďalej poznamenal: „Môžu tu zostať a všetko budovať aj tu, pretože majú možnosť inšpirovať sa predchádzajúcimi obchodnými modelmi a majú prístup k miestnemu kapitálu.“

Títo jednotlivci patria medzi miliardárov z regiónu Če-ťiang:

  1. Neil Shen je obchodníkom z oblasti rizikového kapitálu a zakladateľom investičnej spoločnosti Sequoia Capital China, so sídlom v Pekingu
  2. Ding Lei je zakladateľom firmy NetEasy, taktiež so sídlom v Pekingu
  3. Frank Wang je zakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti na výrobu dronov DJI, so sídlom v Šen-čene
  4. Li Shufu je zakladateľom skupiny Geely Auto Group, ktorá vlastní Volvo a má sídlo v Chang-čou

Rupert Hoogewerf, ktorý je predsedom skupiny Hurun Report poznamenal: „Ľudia z provincie Če-ťiang sú o veľký krok pred ostatnými čínskymi podnikateľmi,“ … „Nemajú problém so spoluprácou a sú všestranní.“

Hoogewerf vraví, že aj keď obyvatelia Če-ťiang tvoria iba 5% čínskej populácie, v tomto regióne vzniká až 15% najbohatších ľudí v krajine.

Taktiež verí, že táto provincia bude aj naďalej produkovať nových milionárov a miliardárov, najmä vďaka Jackovi Ma.

Hoogewerf ďalej uviedol: „Ma v Číne spolupracoval s veľkým množstvom partnerov,“ a poukazuje na široký investičný záber tohto miliardára. Za posledných šesť rokov firma Alibaba investovala 30 až 40 miliárd, do viac ako 100 investícií a akvizícií.

Ant Financial, ktorá bola kedysi známou pod menom AliPay a akousi „odnožou“ Alibaby, by mohla vykonať prvú verejnú ponuku akcií (IPO) a predstaviť svetu novú miliardárku – Lucy Lei Penga, ktorá je jej generálnou riaditeľkou a Hurun už teraz odhaduje jej majetok na 940 miliónov dolárov.

Hoogewerf dodáva: „Alibaba a Ant Financial len nedávno pridali na zoznam boháčov viac mien, ako hociktorá iná firma v Číne,“ … „Sú skvelým príkladom toho, koľko dokáže spolupráca vynášať.“

Ma je vo svojich vyjadreniach skromnejší: „Nepovedal by som, že Alibaba je až takou úspešnou,“ … “Chang-čou mi veľmi pomohlo. Vždy budem vďačný za toto mesto.“

Zdroj: Yahoo, Bloomberg

Vstúpte s nami do finančného sveta

Chcete investovať alebo obchodovať s cennými papiermi? Alebo sa chcete iba ponoriť hlbšie do tajov finančného sveta? Nechajte nám váš kontakt a my sa s vami spojíme.

×

Kontaktujte nás

×
×