Technologickí magnáti, ktorí podporujú základný príjem

31. augusta 2017

Podnikatelia v oblasti technologického priemyslu sa zaujímajú o problematiku distribúcie príjmov. Niekomu to môže pripadať zvláštne. Skutočnosť je však taká, že mnohí úspešní podnikatelia zo Silicon Valley podporujú myšlienku nepodmieneného základného príjmu (NZP). NZP predstavuje mesačné vyplácanie určitého množstva peňazí každému jednotlivcovi, bez ohľadu na to, či je zamestnaný alebo nie.

Najnovším zástancom tejto radikálnej myšlienky je generálny riaditeľ spoločnosti Virgin Group – Richard Branson. Vo svojom príspevku na blogu vyhlásil, že „väčšina krajín si môže dovoliť zabezpečiť základné potreby všetkým svojim občanom“.

Podobné: S príchodom robotov na trh, Európania zvažujú základný príjem pre všetkých

Základný príjem je pravdepodobne najlepším nástrojom v boji proti chudobe. Technologickí magnáti ho však považujú za riešenie situácie, ktorá nastane pri pretrvávajúcom zavádzaní automatizovaných technológií do priemyselnej praxe. Koniec koncov, práve títo ľudia sú zodpovední za vývoj inteligentných strojov a sú tvorcami situácie, ktorej budú musieť čeliť zamestnávatelia.

Uvádzame niekoľkých najvplyvnejších podnikateľov, ktorí sa vyjadrili v prospech nepodmieneného základného príjmu.

Stewart Butterfield

Zástancovia NZP argumentujú tým, že istota nepodmieneného príjmu by ľuďom dodala odvahu investovať svoje peniaze a vystavovať sa investičnému riziku. Butterfield je generálnym riaditeľom spoločnosti, ktorá prevádzkuje aplikáciu na odosielanie správ – Slack. K uvedenému argumentu sa priklonil začiatkom augusta, keď vo svojom príspevku na sociálnej sieti Twitteri napísal: „Bezpečnostná sieť v podobe základného príjmu by otvorila obrovské možnosti pre novú podnikateľskú činnosť.“

Pierre Omidyar

Omidyar je zakladateľom internetového predajného portálu eBay a majiteľom filantropickej organizácie Omidyar Network. Vo februári tohto roku prostredníctvom nej daroval 493 000 dolárov na účely experimentu, ktorý sa snaží zaviesť NZP v Keni.

Tento sociálny experiment prebieha pod taktovkou charitatívnej organizácie GiveDirectly, ktorá poskytuje finančnú pomoc obyvateľom východnej Afriky a pomáha im dostať sa z chudoby.

Organizácia vo februári vyhlásila, že experiment prinesie výsledky, „ktoré doteraz neodhalila žiadna iná štúdia. Poskytne dôkazy a argumenty, na ktorých môžu byť postavené budúce opatrenia pri riešení otázky chudoby v týchto a ďalších krajinách.“

Andrew Ng

Andrew Ng je spoluzakladateľom vzdelávacej organizácie Coursera a vedúcim výskumným pracovníkom v internetovej spoločnosti Baidu. Keď sa americkým prezidentom stal Donald Trump, Ng na Twitteri napísal: „Práve v dnešnej dobe potrebujeme základný príjem, ktorý ľuďom pomôže odlepiť sa od dna. Ďalej potrebujeme dobrý vzdelávací systém, ktorý im rozšíri obzory.“

Ng už voči základnému príjmu viackrát vyjadril svoje stanovisko. Na januárovej konferencii s názvom Deep Learning Summit povedal, že NZP je princípom, ktorý je potrebné dobre zvážiť. Poznamenal, že vláda by mala prispievať na celoživotné vzdelávanie, ktoré by zlepšilo výkon pracujúcich občanov.

Sam Altman

Altman je prezidentom spoločnosti Y Combinator, ktorá je najväčším akcelerátorom startupov v Silicon Valley. Opakovane sa vyjadril v prospech základného príjmu. Jeho argumentom je, že ekonomika založená na práci robotov sa takmer určite, už v tomto storočí stane skutočnosťou.

Spoločnosť Y Combinator spustila experiment zameraný na NZP v meste Oakland, štáte Kalifornia. Chcela zistiť, ako tento systém funguje v praxi. Zhruba 100 ľudí od nej mesačne dostáva 2 000 dolárov – bez akýchkoľvek podmienok.

Elon Musk

Generálny riaditeľ spoločností Tesla a SpaceX nedávno povedal: „Automatizácia priemyslu spôsobí, že skôr či neskôr sa dožijeme nepodmieneného základného príjmu. Prípadne iného podobného systému.“

Dodal, že roboti postupne obsadia väčšinu pracovných pozícií a práve preto nevidí iné riešenie. Automatizácia bude mať za následok zásadné zvýšenie nezamestnanosti a hospodárskeho rastu. Spoločnosť nebude mať na výber. Časť nadobudnutých peňazí bude musieť rozdeliť spravodlivo medzi všetkých svojich členov.

Podobné: 9 technologických vizionárov predpovedá, že o 20 rokov bude ľudská práca nahradená robotmi

Bill Gross

Bill Gross je spoluzakladateľom spoločnosti Pacific Investment Management, ktorá sa venuje investičnému poradenstvu. V máji roku 2016 vyhlásil, že NZP považuje za revolučnú myšlienku, do ktorej by Spojené štáty mali bez váhania investovať.

Princíp NZP sa po prvýkrát objavil už v 60. rokoch 20. storočia, táto myšlienka sa teda nedá považovať za novú. Gross si však uvedomuje, že mnohí sa na ňu ešte stále pozerajú ako na radikálne riešenie. Povedal: „Keď bude čoraz viac zamestnancov nahradených robotmi, títo ľudia predsa budú potrebovať nejaký príjem. Keď Vám to pripadá ako nejaká forma socializmu, navrhujem, aby sme si na to zvykli.“

Ray Kurzweil

Futurista a spoluzakladateľ vzdelávacej organizácie Singularity University podporuje myšlienku nepodmieneného príjmu, ktorý by pokryl základné životné potreby občanov.

V nedávnej diskusii sa vyjadril, že ľudia, ktorí by každým mesiacom nemuseli drieť na svoju mesačnú výplatnú pásku, by sa miesto toho mohli venovať svojim záujmom.

Kurzweil povedal: „Budete sa venovať tomu, čo Vás baví. Niečomu, čo Vás napĺňa. Prečo by toto nemohla byť Vaša práca?“

Albert Wenger

Wenger založil niekoľko rôznych spoločností a v súčasnosti pôsobí v spoločnosti rizikového kapitálu – Union Square Ventures. Na svojom blogu sa vo veľkom rozsahu venuje nepodmienenému základnému príjmu.

V máji napísal: „Väčšina ľudí sa zmierila so skutočnosťou, že sa nikdy nebudú venovať tomu, o čom kedysi snívali.“ Myslí si, že za to môže ekonomická nerovnosť. Základný príjem by ľuďom mohol poskytnúť príležitosti, ktoré sa im doteraz vyhýbali.

Tim O’Reilly

Generálny riaditeľ spoločnosti O’Reilly Media vyjadril nedôveru ohľadom toho, že automatizácia priemyslu by ohrozila zamestnanosť v rámci Spojených štátov. Na druhej strane tvrdí, že NZP považuje za dobrý nápad a že ide iba o „začiatok rozsiahlej diskusie“.

O’Reilly si myslí, že práca dáva ľuďom účel a pocit identity. Tvrdí, že práve toto by mohlo byť prínosom základného príjmu. Pomocou tohto systému by sa zmenila definícia zamestnania a ľudia by sa mohli venovať činnostiam, ktoré ich bytostne napĺňajú.

Chris Hughes

Hughes je spoluzakladateľom portálu Facebook a aktívnym zástancom NZP. V septembri minulého roka povedal, že mnoho ľudí považuje ekonomický systém USA za nefunkčný. Základný príjem by podľa neho napravil súčasnú situáciu a ľudia by znovu začali dôverovať americkej ekonomike.

Hughes povedal: „Nemali by sme sa snažiť meniť našu ekonomiku podľa vzoru päťdesiatych rokov. Namiesto toho by sme si mali pripustiť, v akej situácii sa skutočne nachádzame.“

V súčasnosti výrazne ubúda počet voľných pracovných miest. Hughes tvrdí, že potrebujeme zaviesť systém, ktorý by ľuďom pomohol v prípade, že to takto bude pokračovať aj naďalej.

Zdroj: NYTimes, YahooFinance

Vstúpte s nami do finančného sveta

Chcete investovať alebo obchodovať s cennými papiermi? Alebo sa chcete iba ponoriť hlbšie do tajov finančného sveta? Nechajte nám váš kontakt a my sa s vami spojíme.

×

Kontaktujte nás

×
×