Tieto tri veci prispievajú k nárastu akciového trhu v Číne

28. 2. 2019

Každý triezvo uvažujúci účastník čínskeho trhu s cennými papiermi si uvedomuje, že nadmerný výkon akcií v pevninskej Číne (známych ako akcie triedy A) je dlhodobo neudržateľným fenoménom. Je iba otázkou času, kedy sa dostaví korekcia.

Americký prezident Trump 24. februára na sociálnej sieti Twitter odkázal, že predĺženie obchodného prímeria je schválené. Pripísal to pokrokom v nedávnych rokovaniach a obchodníkom s čínskymi akciami tak dal dôvod na radosť. Je zrejmé, že finančný svet na Wall Street v tomto roku zaujal voči Číne to správne stanovisko. Tarify sa totiž od 1. marca nakoniec nebudú zvyšovať z 10% na 25%, ako pôvodne hrozili niektorí členovia Trumpovho kabinetu.

Okrem 60-dňového obchodného prímeria však existujú ďalšie tri veci, ktoré spôsobili, že čínske akcie triedy A sa stali najobchodovanejšími aktívami na rozvíjajúcich sa trhoch.

Silnejšia čínska mena

Index relatívnej sily (RSI) naznačuje, že akcie triedy A v Číne po náraste o viac ako 6% očakávajú korekciu.

Súčasťou nedávnych rokovaní medzi Washingtonom a Pekingom bol aj nejaký druh devízovej dohody. Čína na základe tejto dohody prisľúbila, že nedovolí prehnané oslabenie svojej meny voči doláru.

Je však zrejmé, že ide o účelovú zmluvu. Washington totiž nechce, aby Čína využila jednu zo svojich najväčších zbraní proti dodatočným nákladom spojeným s colnými tarifami, ktorou je manipulácia s devízovými kurzmi. Slabšie renminbi by mohlo viesť k negácii taríf, keďže čínske produkty by sa stali lacnejšími v dôsledku dostupnejšej meny.

Podobné: Prečo má komunistická Čína toľko miliardárov?

Ak však Čína naplní svoje sľuby a renminbi skutočne posilní, bude to veľkou ranou pre predajcov nakrátko (zarábajúcim na poklese), ktorí viac ako rok čakali na výmenný kurz sedem k jednej. Najbližšie k tomuto cieľu sa dostali 1. októbra minulého roku, keď sa čínska mena vyrovnala hodnote 6,97 za dolár. V súčasnosti je na úrovni 6,68.

Hans Redeker, ktorý je riaditeľom stratégie na globálnom forexovom trhu v spoločnosti Morgan Stanley, uviedol: „Investori sa často domnievajú, že vyšší kurz čínskeho juanu by bol obetou alebo problémom pre čínskych politických činiteľov, ktorí by sa takýmto spôsobom snažili dopracovať k obchodnej dohode so Spojenými štátmi.“

Redeker si myslí, že silnejšie renminbi je pre Čínu výhodou, pretože miestnym obyvateľom poskytuje väčšiu kúpnu silu, zvyšuje objem importu a pomáha Číne dosiahnuť rast trhu založený na spotrebiteľoch – a to je v konečnom dôsledku všetko, čo sa od tejto krajiny očakáva.

Silnejšie renminbi by ďalej mohlo znamenať slabší dolár v porovnaní so skupinou ostatných hlavných mien. Trumpovi sa však slabší dolár pozdáva, pretože ten by znamenal, že vývozcovia z USA budú môcť konkurovať zahraničným krajinám v oblasti cien.

Viac akcií triedy A v indexe MSCI

Globálna investičná spoločnosť MSCI oznámila, že čoskoro uvedie na trh nové akcie spoločností z pevninskej Číny, ktoré budú zaradené do indexu MSCI China A Inclusion Index s aktuálnou trhovou kapitalizáciou akcií na úrovni 745 miliárd dolárov. Niektorí pozorovatelia trhu odhadujú, že v tomto roku poputuje do akcií spoločností vedených na burzách v Šanghaji a Šen-čene približne 70 až 125 miliárd dolárov.

Predpokladá sa, že až 10% z celkového objemu čínskych akcií triedy A bude v konečnom dôsledku vlastnených zahraničnými investormi, čo je zásadným zvýšením v porovnaní so súčasnou hodnotou približne 2,5%. MSCI postupom času plánuje do indexu pridať ďalších 235 čínskych spoločností.

Istý maklér z pevninskej Číny potvrdil, že zotavenie akcií môže byť umocnené návratom malých retailových investorov, ktorí sa počas roku 2018 vyhýbali obchodovaniu. Okrem toho by sa pre túto triedu aktív mohli rozhodnúť aj obchodníci, ktorí sa doteraz v Hongkongu snažili predávať renminbi nakrátko a svoje prostriedky tak môžu použiť na nákup akcií v Šanghaji alebo Šen-čene.

Krátkodobé vyhliadky čínskych akcií triedy A sú jednoznačne pozitívne. Prístup celosvetových investorov k akciám z Číny je však prinajlepšom neutrálny.

Richard Turnill, ktorý je investičným stratégom spoločnosti BlackRock, si myslí, že pridanie nových akcií čínskych spoločností do indexu MSCI by mohlo mať za následok „štvornásobné zvýšenie podielu akcií triedy A na indexe rozvíjajúcich sa trhov z hodnoty 0,7% až na úroveň 3%“.

Treba však poznamenať, že podobné zotavovanie akcií v dôsledku pridávania nových spoločností do indexu MSCI sa objavilo aj v minulosti a zakaždým bolo relatívne krátkodobým trendom.

Viac stimulov pre Čínu

Čína neustále stimuluje svoju ekonomiku a úvery sú na vzostupe.

Asociácie obchodníkov s cennými papiermi v Číne požiadali svojich členov o znižovanie poplatkov a daní, čo viedlo k významnému posilneniu akcií spoločností poskytujúcich finančné služby, ktoré sú vedené na burzách v Číne. Ľudová banka Číny v polovici februára vydala svoju štvrťročnú správu, v ktorej sa uvádza, že čoskoro sa na scéne objaví ďalšie zníženie hodnoty povinných bankových rezerv, čo umožní realizovať cielený stimul naproti všeobecnému znižovaniu úrokových sadzieb.

V súčasnosti sa zdá, že podobné stimuly čínskej vlády konečne dosahujú svoj predpokladaný účinok. Inštitúcie na Wall Street už dlho čakali na to, aby sa výdavky Čínskych spoločností opätovne začali navyšovať a momentálne sa im to plní. Veľké banky znovu nachádzajú podniky, ktorým môžu požičiavať svoje peniaze.

Aktuálna situácia

Čína dostala svoje obchodné prímerie. Aby sa tak stalo, sľúbila minúť 30 miliárd dolárov na americký poľnohospodársky import. To je však približne až o 40% viac, ako krajina minula na poľnohospodárske produkty z USA v priebehu minulého roka. A tento sľub by mohol byť nereálnym.

Na základe dohody Čína tiež súhlasila s tým, že svoju menu nebude oslabovať.

Zároveň je nepravdepodobné, že Čína bude podnikať ďalšie kroky v sporoch o duševné vlastníctvo, keďže už pristúpila k zmene zákonov na ochranu týchto práv. Zatiaľ nie je jasné, aký zámer má v tomto smere USA, ale Čína pravdepodobne nebude súhlasiť s riešením minulých problémov na čínskych súdoch.

Historické údaje dokladujú, že inklúzia nových spoločností na indexe MSCI vždy v krátkodobom horizonte vyústila do zotavovania akcií triedy A, ako aj nárastu všeobecného záujmu o čínske akcie.

Podobné: Ako Ázia zmenila názor na Iniciatívu „Jedno pásmo a jedna cesta“

Washington je však skeptickým ohľadom toho, ako si bude Čína plniť kľúčové záväzky. Na prisľúbených cieľoch musí pracovať obzvlášť v prípade, ak sa chce vyhnúť hrozbe zvyšovania colných taríf na úroveň 25%.

A ak nenastane žiadny ďalší revolučný posun v politike prezidenta Donalda Trumpa, toto zvyšovanie by po novom malo byť platné už od 1. mája. Ďalší vývoj trhov však bude závisieť od toho, akým smerom sa pohnú rokovania zúčastnených lídrov. Investori budú preto pozorne sledovať stretnutie Trumpa a Xi Jinpinga, ktoré sa odohrá v marci na Floride.

Aj keby sa však tarify zdvojnásobili, investori by prinajmenšom mali možnosť posúdiť, kto sa stane víťazom a porazeným súčasnej situácie. Trhy by síce na chvíľu padli na dno, ale určite by sa časom spamätali.

Stav, v ktorom sa trhy ocitli v dôsledku obchodnej vojny, sa čoskoro môže skončiť. Vývoj cien čínskych akcií triedy A je neklamným signálom.

Zdroj: Bloomberg, Fortune

Vstúpte s nami do finančného sveta

Chcete investovať alebo obchodovať s cennými papiermi? Alebo sa chcete iba ponoriť hlbšie do tajov finančného sveta? Nechajte nám váš kontakt a my sa s vami spojíme.

×

Kontaktujte nás

×
×