Trumpov rast: Riaditelia firiem indexu Dow Jones zarobili $ 400 mil.

2. 3. 2017

Niet divu, že toľko riaditeľov, ktorí sa v týchto dňoch stretnú s prezidentom Trumpom, opúšťajú Biely dom s úsmevom.

Generálni riaditelia (CEO) spoločností z amerického akciového indexu Dow Jones Industrial Average sa od Trumpovho zvolenia, podľa štúdie spoločnosti Equilar tešia z kolektívnemu nárastu v hodnote svojich akciových podielov, o rozsahu 402 miliónov dolárov. Tým sa jedná o nárast v hodnote 18,4%, v porovnaní s celkovým ziskom indexu Dow Jones, počas tohto obdobia o 11%.

Značná časť týchto ziskov patrí k vodcom veľkých bánk ako je Goldman Sachs a JPMorgan Chase. To preto, že Trump prišiel so sľubom okolo zmiernenia finančnej regulácie a snáh o zrýchlenie americkej ekonomiky, čo poslalo veľké bankové akcie do raketového zisku.

Akcie banky Goldman Sachs sa po voľbách zvýšili o viac ako 30%, čo podľa odhadov firmy Equilar od 8. novembra viedlo k navýšeniu hodnoty akcií generálneho riaditeľa (CEO) Lloyda Blankfeina o neuveriteľných 146 miliónov dolárov. Blankfein asi nevedel čo prichádza, keď na konci roka 2015 mal z Trumpovej kandidatúry veľké obavy.

Trumpov rast na akciovom trhu bol taktiež veľmi láskavý aj pre Jamieho Dimona. Vedúci predstaviteľ banky JPMorgan získal na svojich akciových podieloch výnos v hodnote 116 miliónov amerických dolárov.

A aj keď sa ľudia z firmy Apple ukázali ako hlasní kritici Donalda Trump, ich akcie sa od jeho víťazstva vyšplhali o 23%. Výrobca iPhonov má presne opačné názory na kontroverzný zákaz cestovania administratívy a jeho zrušenie Obamovej smernice o transrodových toaletách. Ale hodnota akcií v držbe generálneho riaditeľa (CEO) Tima Cooka sa od volieb navýšila o 23 miliónov dolárov.

Medzi ostatných riaditeľov, ktorí majú veľkú radosť z Trumpovej rally, patrí Kenneth Chenault z American Express a Dennis Muilenburg zo spoločnosti Boeing.

Equilar merala podiely generálnych riaditeľov v 30 spoločnostiach amerického akciového indexu Dow Jones, od volebného dňa po 10. február. Pre túto chvíľu sa jedná o zisky len na papieri a mohli by sa vypariť, pokiaľ by Trumpova rally vybledla. Štúdia nebrala do úvahy generálnych riaditeľov, ktorí po voľbách svoje pozície opustili, vrátane ministra zahraničia Rexa Tillersona.

Ak chcel vstúpiť do administratívy Trumpa, Tillerson musel súhlasiť s predajom akcií jeho spoločnosti Exxon Mobil, v hodnote viac ako 54 miliónov dolárov a opcií v hodnote 181 miliónov dolárov. Tillerson však pravdepodobne odstúpil, ako CEO spoločnosti Exxon v pravý čas: akcie ropného gigantu sa v roku 2017 nachádzajú v strate 10%.

Mnoho riaditeľov firiem z indexu Dow Jones už Trumpa v Bielom dome navštívili, aby diskutovali nad jeho programom. Dimon, CEO IBM – Ginny Rometta, CEO Wal Mart – Doug McMillon a CEO spoločnosti Disney – Robert Iger, tí všetci sa stretli s Donaldom Trumpom a sú súčasťou jeho poradného výboru generálnych riaditeľov.

Ďalší CEO z indexu Dow Jones, ako vodca spoločnosti Intel – Brian Krzan sa objavil v Oválnej pracovni na začiatku minulého mesiaca, kde oznámil novú továreň v USA za 7 miliárd dolárov.

Dimon

Wall Street od volieb čelil navýšeniu cien, pretože investori vsádzali na Trumpove sľuby pre zníženie daní, uvoľnenie výdavkov na infraštruktúru a zníženie byrokracie, čo by malo viesť k stimulovaniu ekonomiky a zvýšeniu firemných ziskov. Tomuto nárastu taktiež pomáha fakt, že americká ekonomika vyzerá zdravo a úrokové sadzby zostávajú na historicky nízkej úrovni.

Akciový index Dow Jones sa rýchlo približuje úrovni 21 000 bodov a je uprostred svojej najdlhšej série rekordných záznamov, od roku 1987.

Tým sa niektorí obávajú, že index Dow Jones narástol príliš vysoko a príliš rýchlo. Masívny nárast taktiež ignoruje Trumpovu, menej priaznivú podnikateľskú rétoriku počas kampane, vrátane diskusie o zrušení dohody NAFTA, rozbití bánk a kritike Federálneho rezervného systému.

Zdroj: Bloomberg, Fortune

Vstúpte s nami do finančného sveta

Chcete investovať alebo obchodovať s cennými papiermi? Alebo sa chcete iba ponoriť hlbšie do tajov finančného sveta? Nechajte nám váš kontakt a my sa s vami spojíme.

×

Kontaktujte nás

×
×