Trumpovo víťazstvo posunulo Buffetta späť na miesto druhého najbohatšieho muža sveta

18. 11. 2016

Warren Buffett je opäť druhý najbohatší človek na tejto planéte vďaka novozvolenému prezidentovi Donaldovi Trumpovi.

Buffett pridal tento týždeň k svojmu majetku 6,2 miliardy dolárov, čím tak navýšil zisky spomedzi najbohatších ľudí sveta, keď preskočil Španiela Amancia Ortegu a zakladateľa Amazon.com Inc. Jeffa Bezosa a získal späť druhé miesto podľa indexu miliardárov od agentúry Bloomberg.

Buffett, ktorý vo voľbách podporoval demokratku Hillary Clintonovú a naháňal voličov k urnám v jeho rodnom meste v Nebraske, benefitoval z pohybov, keď sa akcie Wells Fargo & Co. počas dvoch dní po voľbách (8. novembra) vyšplhali o 13 percent po špekuláciách, že republikánska administratíva by priniesla menšiu reguláciu a vyradila niekoľko z najostrejších kritikov priemyslu. Jeho Berkshire Hathaway Inc. je držiteľom 10 % podielu v tejto banke zo San Francisca.

Podľa indexu Bloomberg stratili najbohatší ľudia sveta tento týždeň 6 miliárd dolárov.

b-1

Najbohatší Mexičan Carlos Slim videl ako sa jeho bohatstvo zmenšilo o 5,8 miliardy dolárov, pretože mexické peso kleslo na rekordných 20,78 za dolár. Ortega, zakladateľ predajní oblečenia Zara stratil 2,7 miliardy dolárov a spadol na miesto číslo 3, hneď po Buffettovi.

Počas dvoch dní po voľbách bol najväčším stredobodom obáv, práve prepad akcií v technologickom odvetví, pretože Trumpova politika by mohla zasiahnuť medzinárodný obchod a poškodila majetok 56 najbohatších magnátov v tomto odvetví, ktorý prišli o 5,2 miliardy dolárov. Generálny riaditeľ spoločnosti Facebook – Mark Zuckerberg počas tohto týždňa stratil 785 miliónov dolárov, zatiaľ čo riaditeľ Amazon – Bezos v rovnakom období stratil 1,3 miliardy dolárov.

b-2

Miliardár daroval peniaze do dvoch kampaní, ktoré v drvivej väčšine favorizovali Clintonovú, keď 17 členov indexu agentúry Bloomberg poskytlo 21,1 milióna dolárov práve na jej kampaň a podporné politické akčné výbory počas 20. septembra a 12 členov darovalo 1,02 milióna dolárov na podporu Trumpovho volebného úsilia.

Vstúpte s nami do finančného sveta

Chcete investovať alebo obchodovať s cennými papiermi? Alebo sa chcete iba ponoriť hlbšie do tajov finančného sveta? Nechajte nám váš kontakt a my sa s vami spojíme.

×

Kontaktujte nás

×
×