Uspejú títo miliardári v kolonizácii vesmíru?

27. 6. 2019

Čo majú spoločné Elon Musk, Jeff Bezos, James Richman a Richard Branson? Okrem toho, že sú mimoriadne bohatými ľuďmi, títo miliardárski vizionári sú zanietenými priaznivcami vesmírneho cestovania.

Cestovanie vesmírom nás už dlho fascinuje vo vedecko-fantastických knihách a filmoch, ale vďaka spoločnostiam ako SpaceX a Blue Origin dosiahlo nepredvídané pokroky aj v reálnom svete. Vďaka investíciám týchto miliardárov sme tak v súčasnosti o niekoľko krokov bližšie k ľudskej kolónii na Marse.

Musk či Branson v tomto smere možno nie sú žiadnym prekvapením, ale v poslednej dobe sme zaznamenali, že aj miliardár a súkromný investor James Richman má v pláne zdvojnásobiť svoje investície do výskumu a vývoja kozmického cestovného ruchu.

Neobmedzený potenciál

Vedecký výskum už potvrdil, že za hranicami Zeme existuje nekonečne veľký priestor. A s týmto neobmedzeným priestorom prichádzajú ruka v ruke aj potenciálne nekonečné zásoby veľmi vzácnych zdrojov. Za hranicami poznaného na nás okrem toho nepochybne čakajú aj nové objavy, ktoré môžu pomôcť v rozvoji rôznych sektorov, medzi ktoré s najväčšou pravdepodobnosťou patrí zbrojenie, medicína, infraštruktúra, doprava a výroba energie.

Podobné: Miliardári sa pretekajú v objavovaní čistej energie

Avšak jedným z počiatočných problémov pri akomkoľvek objavovaní vesmíru sú veľmi vysoké náklady na prvý krok v rámci tejto cesty. Jedná sa o samotné opustenie našej vlastnej planéty.

Vesmír na dosah

Štyria vyššie uvedení vynaliezaví miliardári usmernili do tohto sektora už skutočne obrovské investície, vďaka ktorým boli vyvinuté viaceré technológie s potenciálom ušetriť stovky miliónov dolárov pri každom štarte rakety zo zemského povrchu.

Spoločnosť SpaceX už dokonca zdokonalila svoj projekt Falcon 9, ktorý svetu predstavil opätovne využiteľný raketový pohonný systém. Vesmírna spoločnosť tak s využitím tohto systému dokáže ušetriť milióny dolárov pri vypustení každej rakety na obežnú dráhu Zeme. Pozoruhodný míľnik dosiahla už v roku 2015, keď jeden z jej raketových článkov úspešne pristál naspäť na zemskom povrchu. Takmer bezprostredne po tom začala spoločnosť pracovať na svojich projektoch Heavy Rocket a Starship, ktoré predstavujú kľúčové komponenty budúceho systému dopravy v rámci ohláseného budovania prvej ľudskej kolónie na Marse.

Jeff Bezos so svojou spoločnosťou Blue Origin medzitým hľadá spôsoby, ako by zdokonalil štart a pristávanie rakety New Shepard. Cieľom tohto projektu je priniesť cestujúcim jedinečný zážitok z cestovania vesmírom tak, že počas letu pod úrovňou obežnej dráhy Zeme im poskytne 5 minút beztiažového stavu. Táto spoločnosť má okrem toho v pláne stať sa komerčným partnerom vesmírnej agentúry NASA a pomôcť jej podniknúť opätovnú cestu na Mesiac.

Obe tieto spoločnosti už vo veľkej miere zvýšili cenovú efektivitu vesmírnej dopravy. Spoločnosť SpaceX dokonca predpovedala hodnotu spiatočného lístka na Mars, ktorý by mal dosahovať cenu v rozpätí od 100 000 do 500 000 dolárov. Vyspelé ekonomiky sveta by týmto spôsobom nadobudli možnosť presťahovať sa do budúcich kolónií na Marse.

Naša doprava na Mars

V súčasnosti sa zdá, že projekt Starship je budúcou vlajkovou loďou v rámci konceptu vesmírnej dopravy spoločnosti SpaceX. Cieľom spoločnosti je dosiahnuť, aby bola celá táto raketa opätovne použiteľná. Elon Musk v podstate každý rok oznamuje verejnosti nové a dokonalejšie návrhy vesmírnej lode Starship. Mnohí sa už teraz nevedia dočkať jeho najnovšieho oznamu, ktorý by sa mal dostaviť v priebehu tohto leta.

Musk si totiž myslí, že raketa Starship by mala byť prostriedkom, ktorý dopraví ľudí zo Zeme na Mars. Spoločnosť SpaceX momentálne plánuje vyslať Starship spolu s ľudskou posádkou na obežnú dráhu Zeme. Tejto vesmírnej lodi by na orbite následne malo byť doplnené palivo ďalším modelom rakety Starship, pričom pôvodná raketa by mala po dotankovaní zamieriť na svoju cestu smerom k Marsu.

Spoločnosť aktuálne pokračuje v budovaní, testovaní a zdokonaľovaní štartu prototypov lode Starship vo vesmírnom zariadení v Južnom Texase. Môžeme iba dúfať, že celý systém bude plne funkčný do roku 2020 alebo 2021. Plán spoločnosti zahŕňa výlet okolo Mesiaca v roku 2023, ktorý by mal potvrdiť bezpečnosť cestovania v tomto prostriedku v otvorenom vesmíre. Do roku 2024 by potom malo nasledovať umiestnenie zásob paliva priamo na Marse.

V roku 2026 by sme sa mali dočkať prvého letu posádky smerom k Červenej planéte. Celý tento ambiciózny plán by mal byť nakoniec zavŕšený budovaním miest na Marse už do roku 2030.

Návrat na Mesiac

Bezos medzitým pracuje na svojej platforme s názvom New Glenn, ktorá by mu mala otvoriť cestu do vesmíru. Tiež sa spolieha na opakovane použiteľné rakety ako Falcon 9. Rovnako aj cieľom jeho projektu je zdokonaliť proces štartu a pristávania, pričom zatiaľ sa však zameriava predovšetkým na vypúšťanie rakiet tesne pod obežnú dráhu Zeme.

Cieľom projektu New Shepard je zase v blízkej budúcnosti dopraviť do vesmíru turistov. Táto vesmírna loď je však relatívne menšia ako jej konkurenti a je určená na to, aby dosahovala výšku pod orbitou našej planéty. Mala by byť schopná letieť balistickým oblúkom do blízkeho vesmíru, v dôsledku čoho budú jej cestujúci vystavení beztiažovému stavu po dobu 5 minút. Bezosova spoločnosť by tak získala skúsenosti s dopravou ľudskej posádky do vesmíru predtým, ako by sa jej cieľ posunul mimo obežnej dráhy Zeme so zapojením rakety New Glenn.

Spoločnosť Blue Origin v snahe stať sa oficiálnym partnerom agentúry NASA a asistovať jej pri opätovnom dopravení astronautov na Mesiac v máji predstavila projekt s názvom Blue Moon Lander. Bezos považuje Mesiac za nevyhnutné medzipristátie na ceste do vzdialeného vesmíru. V tejto iniciatíve zároveň vidí potenciál pre nachádzanie nových zdrojov, ktoré by v budúcnosti mohli zabezpečiť prísun efektívneho raketového paliva.

Richard Branson, ktorý je zakladateľom a generálnym riaditeľom vesmírnej spoločnosti Virgin Group, sa medzitým preslávil svojimi odvážnymi investíciami prostredníctvom spoločnosti Virgin Galactic. Tento britský obchodný magnát investuje do vesmírnej dopravy už od roku 2004 a v značnej miere sa snaží o demokratizáciu vesmírnej turistiky.

Rozširovanie existencie ľudstva

Zdokladovaný vývoj je neklamným náznakom skutočnosti, že objavovanie vesmíru v súčasnosti dosahuje nové míľniky a moderná technológia umožňuje vznik čoraz väčšieho počtu prelomových projektov. Potenciál nachádzania nových zdrojov surovín vo vesmíre je lákavou vyhliadkou, pričom kúsky mesačných kameňov sa v súčasnosti predávajúc za stovky tisíc dolárov. Predstavte si ťažbu realizovanú na asteroide, o ktorom je známe, že obsahuje ložiská vzácnych kovov ako zlato či platina.

Podobné: Jeff Bezos plánuje poskytnúť internet pre 4 miliardy nových zákazníkov

James Richman – podobne ako ďalší miliardárski vizionári, si dokonale uvedomuje potenciál vesmírneho prieskumu. Z toho dôvodu v značnej miere investuje do rôznych spoločností, inžinierov a projektov, ktoré realizujú výskum a vývoj v oblasti vesmírnej dopravy.

Technológia odvodená z podobných iniciatív s najväčšou pravdepodobnosťou zlepší spôsob, akým budú ľudia žiť v budúcnosti. Nepochybne tiež prispeje k predlžovaniu ľudského života a rozširovaniu perspektívy ľudskej rasy, keďže konkurencia sústredená okolo prírodných zdrojov sa bude zmierňovať s prílevom nových ložísk týchto zdrojov.

Zdroj: NYTimes, WSJ

Vstúpte s nami do finančného sveta

Chcete investovať alebo obchodovať s cennými papiermi? Alebo sa chcete iba ponoriť hlbšie do tajov finančného sveta? Nechajte nám váš kontakt a my sa s vami spojíme.

×

Kontaktujte nás

×
×