Vladimír Potanin zbohatne nezávisle na úspechu či zlyhaní elektromobilov

21. 11. 2017

Miliardár Vladimír Potanin môže v tomto roku znovu dosiahnuť titul najbohatšieho ruského podnikateľa. A to hneď z dvoch dôvodov.

Prvým dôvodom je vyššia cena niklu, ktorý sa používa pri výrobe elektrických automobilov. Predstavitelia ťažobného a kovospracujúceho priemyslu totiž považujú túto technológiu za budúcnosť dopravy. Druhým dôvodom je nárast ceny paládia. To je na druhej strane významnou zložkou vozidiel s benzínovým motorom, o ktorých si mnohí myslia, že sa tiež zdržia na scéne ešte pomerne dlho.

Potanin vlastní 30% v spoločnosti MMC Norilsk Nickel PJSC, ktorá je najvýznamnejším producentom oboch spomenutých kovov. Celková hodnota jeho majetku sa v priebehu tohto roku zvýšila o 12% a dosiahla úroveň 19 miliárd dolárov. Táto skutočnosť naznačuje, že spoločnosť známa aj ako Nornickel bude prosperovať aj v prípade, ak sa nadšenie z elektrických automobilov nakoniec ukáže ako prehnané.

Paládium sa využíva pri znižovaní emisií vo vozidlách s benzínovým ale aj hybridným elektrickým motorom. Jeho hodnota sa počas tohto roka zvýšila o úctyhodných 47% a dosahuje tak najlepší výkon zo všetkých priemyselne významných kovov. Dôvodom tohto vývoja je predovšetkým fakt, že po škandále s emisnými kontrolami, drvivá väčšina spotrebiteľov zanevrela na „špinavšie“ dieselové automobily. Hodnota niklu sa v rovnakom období navýšila o 16%.

Vladimír Potanin.

Potanin v rozhovore realizovanom 20. novembra povedal: „Vývoj v sektore elektrických automobilov povedie k narastajúcemu dopytu po nikli a kobalte, no nebude sa jednať o prehnane rýchly vývoj. Dopyt po paládiu zatiaľ výrazne neklesne, pretože na svete sa ešte stále bude nachádzať veľký počet vozidiel s benzínovým motorom. A regulačné opatrenia týkajúce sa emisií sú čoraz prísnejšie.“

Potanin vyhlásil, že by uprednostnil, keby ceny paládia ostali na rovnakej úrovni ako hodnota platiny. Tiež potvrdil, že spoločnosť Nornickel sa bude snažiť udržiavať stabilnú produkciu aj napriek zvyšujúcemu sa dopytu. Z toho dôvodu sa spoločnosť „rozhodla pozastaviť plánovanú marketingovú kampaň, v rámci ktorej si zaumienila propagovať paládium na trhu so šperkami. Chce totiž dať jasne najavo, že vyprodukované paládium je určené výhradne pre automobilový priemysel.“

Šťastný muž. Ceny paládia a niklu prispeli k nárastu celkovej hodnoty majetku Vladimíra Potanina. Graf zobrazuje vývoj hodnoty majetku ruského miliardára, v rokoch 2012 až 2017.

Spoločnosť Nornickel ovláda 40% svetového trhu s paládiom. To sa dnes v drvivej väčšine prípadov využíva v katalyzátoroch benzínových automobilov, ktoré zodpovedajú za znižovanie miery znečistenia prostredia z dôvodu výfukových plynov. Hodnota akcií spoločnosti Nornickel sa za posledných šesť mesiacov zvýšila o 27%. Hodnota majetku Vladimíra Potanina je vďaka tomu iba o 100 miliónov dolárov nižšia ako bohatstvo železiarskeho magnáta Alexeja Mordašova. Rebríček miliardárov Bloomberg Billionaires Index uvádza, že Mordašov je tak v súčasnosti ešte stále najbohatším mužom Ruska.

Zmluva so spoločnosťou BASF

Nornickel dominuje aj v produkcii niklu a je najväčším producentom medi v Rusku. Oba kovy sú kľúčovou súčasťou narastajúceho počtu elektrických automobilov, ktoré sa na trh v súčasnosti dostávajú. Spoločnosť tvrdí, že dopyt po nikli zo strany podnikov, zaoberajúcich sa výrobou elektromobilov môže do roku 2025 zo súčasných 20 000 ton narásť až na pozoruhodných 400 000 ton. Nemožno tiež zabudnúť na existujúci dopyt po nikli zo strany výrobcov nerezovej ocele, ktorí sú aktuálne najväčšími spotrebiteľmi tohto kovu.

Spoločnosť Nornickel v tomto roku podpísala zmluvu s nemeckou chemickou firmou BASF. Experimentuje tak s novými spôsobmi, pomocou ktorých by mohla zvýšiť svoje predaje kovov u výrobcov batérií. Potanin poznamenal: „Jedná sa o skúšobný projekt. Ak sa ukáže byť úspešným, už v roku 2020 by sme mohli začať produkovať priemyselne významné objemy. Najprv však chceme počkať, ako si vyvinie situácia na trhu.“

Technológia vo vývoji

Čo sa týka veľkých investícií do výroby elektrických vozidiel, spoločnosť Nornickel bude zatiaľ zdržanlivou. Technológia je ešte stále vo vývoji a spoločnosť je pripravená prehodnotiť svoj prístup, v súlade s meniacimi sa trendmi. Potanin tvrdí: „Nemáme v úmysle investovať rizikový kapitál. Sme priemyselnou spoločnosťou a potrebujeme investovať do technológií so zaručeným úspechom.“

Sergej Donskoj, ktorý je analytikom londýnskej divízie v spoločnosti Societe Generale tvrdí, že narastajúca popularita elektrických vozidiel nepochybne ovplyvní trh s niklom. Odhady ohľadom budúceho dopytu sú však v takomto skorom štádiu vývoja relatívne neisté. Poznamenáva: „Technológia je ešte stále na začiatku svojho vývoja. Odhady ohľadom budúcnosti trhu s elektromobilmi a spotreby kovov sú založené na technológií, ktorá je v súčasnosti dostupná a na špekulácií v rámci toho, ako sa bude vyvíjať nákupné správanie spotrebiteľov.“

Donskoj ďalej dodáva, že aby spoločnosť Nornickel uspokojila rapídny nárast dopytu, bude potreba realizácie významných investícií. Obzvlášť s ohľadom na prirodzený pokles kvality rudy a špecifické požiadavky výrobcov elektrických automobilov.

Filozofické rozhodnutie

Takýto vývoj vedie k nátlaku na vedenie spoločnosti. To sa musí rozhodnúť, či sa bude spoločnosť naďalej zameriavať na ťažbu kovov, ktorá bola doteraz jej primárnou oblasťou podnikania, alebo využije nové príležitosti prameniace zo vzostupu elektromobilov či ďalších pokrokov v oblasti informačných technológií.

Potanin vraví: „Nejedná sa iba o technické rozhodnutie. Ide o potenciálnu zmenu filozofie našej spoločnosti.“ V každom prípade sa však spoločnosť Nornickel môže aj naďalej spoliehať na jedny z najnižších prevádzkových nákladov v odvetví. To z nej robí jeden z najziskovejších ťažobných podnikov na svete.

Nornickel dodnes využíva rozsiahle ložiská kovov v oblasti zamrznutej tundry, v blízkosti severného Polárneho kruhu. História ťažby v tejto lokalite siaha až do čias druhej svetovej vojny a je úzko spätá s pracovnými tábormi sovietskeho vodcu – Jozefa Stalina. Spoločnosť prevádzkuje ďalšie ťažobné zariadenia, ako napríklad na polostrove Kola – neďaleko Nórska.

Analytici agentúry Bloomberg odhadujú, že zisková marža spoločnosti Nornickel pred zdanením, odpismi a amortizáciou dosiahne v tomto roku viac než 48%. Pre investorov to znamená, že v rámci tohto priemyslu im budú vyplatené jedny z najvyšších dividend. Podľa predbežných údajov by mali dosiahnuť výnosy vo výške takmer 10%. To predstavuje približne dvojnásobok hodnoty dividend, ktoré svojim akcionárom vyplatí ťažobný gigant BHP Billiton.

Kirill Chuyko, ktorý je analytikom moskovskej spoločnosti BCS Global Markets, dodal: „Nornickel disponuje unikátnymi ložiskami, ktoré sú bohaté na rôzne kovy. Zároveň sa vyznačuje nízkymi nákladmi na ťažbu a preto v súčasnosti nemá takmer žiadnu konkurenciu. Očakávaný vzostup sektora s elektrickými vozidlami iba ďalej posilní postavenie tejto spoločnosti.“

Zdroj: Bloomberg, WSJ, Reuters

Vstúpte s nami do finančného sveta

Chcete investovať alebo obchodovať s cennými papiermi? Alebo sa chcete iba ponoriť hlbšie do tajov finančného sveta? Nechajte nám váš kontakt a my sa s vami spojíme.

×

Kontaktujte nás

×
×