Vplyv rastúceho dolára na USA a zvyšok sveta

4. 1. 2017

Rastúci americký dolár bol na Wall Street jedným z najviditeľnejších signálov zvyšujúceho sa optimizmu ohľadom ekonomiky USA, avšak pre mnoho iných krajín, to predstavuje problémy.

Väčšina analytikov očakáva, že americká mena aj počas tohto roka posilní, čo povedie k rozšíreniu ziskov, ktoré mali za následok rast hodnoty dolára o viac ako jednu tretinu, odkedy bolo počas roka 2011 vykonané zníženie amerického úverového ratingu.

Tieto očakávania prichádzajú hlavne preto, že silnejší stav ekonomiky poukazuje na pravdepodobné prijatie plánov, okolo ďalších zvyšovaní úrokových sadzieb od Federálneho rezervného systému, zrealizovaných v roku 2017. Vyššie úrokové sadzby vedú k zatraktívneniu držania dolárových aktív, čo do USA priťahuje objemy finančných prostriedkov.

Christopher Stanton – investičný riaditeľom spoločnosti Sunrise Capital LP, ktorá spravuje aktíva o rozsahu 700 miliónov amerických dolárov poznamenal:“Práve v súčasnosti existuje neuveriteľne silný tlaku na odpredaj (takmer) každej meny a kúpe amerického dolára.“

Pán Stanton nedávno zverejnil svoje očakávania, kde poznamenal, že americká mena v najbližších niekoľkých mesiacoch porastie aj voči austrálskemu doláru, japonského jenu a euru.

Silnejší dolár zvyšuje kúpnu silu spotrebiteľov a podnikov v USA tým, že dovážané produkty sa stávajú lacnejšími a prichádza k znižovaniu nákladov na zahraničné cestovanie. Z rovnakého dôvodu, však americkí vývozcovia trpia tým, že ich výrobky sú v zámorí menej konkurencieschopné, čo má vplyv na firemné zisky a potenciálnu hodnotu ceny akcií.

Silou amerického dolára sú negatívne ovplyvnené aj rozvíjajúce sa trhy, čo by mohlo viesť k podkopaniu cien ropy a ďalších komodít, ktoré sú práve v dolároch denominované. Zároveň to má aj vplyv na rozvojové ekonomiky, ktoré tieto exportné suroviny dovážajú. Spoločnosti a vlády rozvíjajúcich sa trhov taktiež čelia vyšším nákladom na pôžičky, keďže práve tie sú taktiež ohodnotené v amerických dolároch.

Rastúci dolár pre Čínu zhoršuje situáciu okolo odlivu kapitálu a uťahovania likvidity, čo má zasa rozsiahly vplyv na trhy, ktoré si pre väčšinu roka 2016 užili obdobie relatívnej stability. Čínske dlhopisové trhy však na konci roka čelili poklesu a to všetko, v reakcii na decembrové zasadnutie Fedu, na ktorom americká centrálna banka sa rozhodla vykonať zvýšenie úrokových sadzieb a naznačila realizáciu niekoľkých ďalších zvýšení. Čínski regulátory tak museli vykonať injekciu peňazí, aby vedeli zmierniť prípadné obmedzenie úverov, čo malo vplyv aj na ich akciové trhy, ktoré taktiež poklesli.

Čínska centrálna banka v prvých troch štvrťrokoch musela zo svojich rezerv vypustiť viac ako 300 miliárd dolárov (viac ako v celom roku 2015), pretože sa snažila spomaliť pokles čínskeho juanu voči doláru. Čínska mena sa voči doláru od októbra nachádza v strate 4,3%, čím klesla na rekordné minimum. Ostatné meny rozvíjajúcich sa trhov boli zasiahnuté v oveľa horšej miere: turecká líra v posledných troch mesiacoch roka prepadla o takmer 15%.

Alan Ruskin, ktorý je vedúcim analytikom devízových stratégii pre G10, v Deutsche Bank poznamenal: „Očakávania okolo fiškálneho stimulu od novo-zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa, pre dolár predstavujú úplne novú energiu,“ … „Ide o zásadný posun v dynamike politiky.“

Wall Street Journal Dollar Index, ktorý meria hodnotu amerického dolára voči košu 16 mien za rok 2016 získal 3,1%. Najmä z dôvodu koncoročného nárastu voči euru, jenu a mien rozvíjajúcich sa trhov.

Približne 60% opýtaných klientov z banky Citigroup verí, že dolár bude počas budúceho roka voči iným menám rozvinutým a rozvíjajúcim sa trhov, buď v „miernych ziskoch“ alebo „razantných ziskoch.“

Niektorí sa však obávajú, že Trumpove návrhy okolo výdavkov do infraštruktúry a zníženia daní sa nakoniec neuskutočnia. Dokonca aj posledné fiškálne expanzie mali na americkú menu zmiešané účinky.

ICE Dollar Index v rokoch 1981 až 1985 získal viac ako 80%. V tomto období bol realizovaný mix fiškálnych stimulov, ktoré presadil vtedajší prezident Ronald Reagan a na konci 70. rokov bol realizovaný rozsiahly rast úrokových sadzieb zo strany Federálneho rezervného systému.

Ale daňovým škrtom za prezidenta Georgea W. Busha, po roku 2000 sa nepodarilo navýšiť hodnotu dolára, keďže boli podľa správy Deutsche Bank sprevádzané holubičím postojom Fedu a neistým vývojom na kapitálových trhoch.

Investori taktiež očakávajú, že Fed bude pozorne sledovať rast meny a v prípade ak nárast amerického dolára spôsobí ekonomike USA „modriny“, môže prísť s pomalším tempom zvyšovania sadzieb.

Thanos Bardas – portfóliový manažér pre Neuberger Berman, ktorá dohliada na 255 miliárd dolárov, povedal, že pred konco-ročnými ziskami doláru voči japonskému jenu by bol ostražitý, keďže sa jedná o príliš rýchli rast v krátkom časovom období.

„Trhy mávajú až extrémne ružové očakávania,“ … „Inteligentným postojom je nastavenie – Dôveruj, ale preveruj.“

Zdroj: Bloomberg, The Wall Street Journal

Vstúpte s nami do finančného sveta

Chcete investovať alebo obchodovať s cennými papiermi? Alebo sa chcete iba ponoriť hlbšie do tajov finančného sveta? Nechajte nám váš kontakt a my sa s vami spojíme.

×

Kontaktujte nás

×
×