Výročné diskusie s Warrenom Buffettom sa stali povinnými udalosťami pre akcionárov spoločnosti Berkshire Hathaway po celom svete

1. 5. 2018

V priebehu prvého májového týždňa sa v americkom meste Omaha zídu tisícky ľudí z celého sveta, len aby si mohli vypočuť Warrena Buffetta, ako počas viac než siedmych hodín odpovedá na otázky publika a pýši sa najrôznejšími produktmi svojej spoločnosti Berkshire Hathaway.

Výročné stretnutie akcionárov spoločnosti Berkshire Hathaway však nemalo vždy charakter medzinárodného festivalu.

Prvá takáto schôdza sa konala v roku 1973. Buffett a ďalší akcionári spoločnosti sedeli v preplnenej zamestnaneckej jedálni poisťovacej spoločnosti National Indemnity, ktorú Buffett zaradil do svojho podnikateľského portfólia v roku 1967. Aby sa účastníci stretnutia vyhli vpádom ľudí, ktorí si prišli vyzdvihnúť svoju dennú dávku kávy, na dvere zariadenia jednoducho vyvesili oznam s nápisom „Firemné rokovanie, nerušiť“.

Steve Jordon je už viac ako 50 rokov reportérom denníka Omaha World-Herald a autorom knihy „The Warren Buffett Shareholder: Stories from inside the Berkshire Hathaway Annual Meeting“. Vo svojom diele píše o tom, ako sa z uzavretého stretnutia zasvätených ľudí stala každoročná púť s tisíckami účastníkov.

Podobné: Warren Buffett a 8 najvýhodnejších investícií jeho kariéry

Nie je žiadnym tajomstvom, že investičné portfólio Warrena Buffetta sa rozrastalo mimoriadne intenzívnym tempom a jeho úspech pútal čoraz väčšiu pozornosť médií. Jordon vo svojej knihe spomína na to, ako sa výročné stretnutia akcionárov postupne presunuli do hotela Red Lion Inn v meste Omaha. V roku 1985 sa však ešte stále jednalo o približne 250 ľudí, ktorí sa zišli v malej miestnosti a Buffettovi kládli svoje otázky.

Vývoj investícií spoločnosti Berkshire Hathaway v porovnaní s indexom S&P 500.

Spoločnosť Berkshire Hathaway práve v roku 1985 pomohla financovať akvizíciu v hodnote 3,5 miliardy dolárov, v rámci ktorej mediálna spoločnosť Capital Cities Communications odkúpila televíznu a rozhlasovú spoločnosť American Broadcasting Company (ABC).

Ale ani reportéri amerických médií nemali záujem zúčastniť sa na stretnutí Buffetta s akcionármi jeho spoločnosti. Jordon napísal: „Ktorý žurnalista so štipkou sebaúcty by sa podujal na cestu až do Omahy iba preto, aby sa zúčastnil firemného stretnutia akcionárov nejakého podniku?“

Jordon však tiež uviedol, že spoločnosť Berkshire Hathaway sa v tomto období začala čoraz viac zapisovať do povedomia verejnosti, čo bolo spôsobené predovšetkým jej pozoruhodnými akvizíciami.

Účasť na stretnutiach akcionárov spoločnosti Berkshire Hathaway narastala podobne ako cena jej akcií. V roku 1989 bolo prítomných 1 000 ľudí, v roku 1990 už 1 400 ľudí, v roku 1995 sa zúčastnilo 4 100 hostí, v roku 1997 to bolo 7 700 účastníkov, v roku 2000 prišlo 13 000 ľudí, v roku 2001 sa stretnutia zúčastnilo 17 000 ľudí, v roku 2004 zavítalo do Omahy 19 500 ľudí, v roku 2009 až 35 000 účastníkov a vrcholom bol rok 2015, v ktorom publikum v rámci stretnutia akcionárov predstavovalo až 40 000 účastníkov. Rovnakým tempom sa zväčšovali aj priestory, v ktorých Buffett diskutoval s akcionármi svojej spoločnosti. Stretnutie sa konalo v čoraz prestížnejších objektoch, medzi ktoré sa zaradili budovy ako galéria Joslyn Art Museum, divadlo Orpheum Theater, luxusný hotel Holiday Inn Convention Center, komplex Aksarben’s Coliseum, konferenčné centrum Civic Auditorium a v roku 2004 padol rad na komplex Qwest Center, ktorý v súčasnosti nesie názov CenturyLink.

Keď sa stretnutia začali organizovať v centre Omahy, Buffett ich presunul na sobotu, aby účastníci podujatia neblokovali parkovacie miesta zamestnancom miestnych podnikov. Komplex CenturyLink síce disponuje dostatočnými parkovacími kapacitami a Buffett chcel stretnutie opätovne presunúť na pondelok, ale samotní akcionári mu povedali, že víkendy im v tomto smere dokonale vyhovujú. Výročné stretnutia akcionárov spoločnosti Berkshire Hathaway sa tak dodnes konajú v sobotu.

Warren Buffett si postupne vybudoval celosvetovú reputáciu a ešte aj v súčasnosti je nepochybne najväčším lákadlom pre všetkých účastníkov, ktorí si prichádzajú vypočuť jeho názory a analýzy. Mnohí ho nazývajú najúspešnejším investorom na svete, ktorého podporuje pravdepodobne najúspešnejší asistent na planéte. Tým je Charlie Munger, ktorý pôsobí vo funkcii podpredsedu spoločnosti Berkshire Hathaway. Na stretnutí akcionárov ich môžete vidieť bok po boku, porozprávať svojim priateľom o ich vyjadreniach a možno založiť svoje investičné rozhodnutia na Buffettových názoroch na podnikanie. Ak budete mať šťastie a dostatok vytrvalosti, možno sa Vám dokonca podarí odfotografovať sa so samotným Warrenom Buffettom.

Buffettove diskusie s akcionármi sa niekedy označujú ako kmeňové stretnutia či púte.

Majiteľ jedného baru v meste Omaha raz povedal: „Muhammad Ali a Babe Ruth sú športovcami a obľúbenými osobnosťami, ktorým chce každý aspoň podať ruku. Ale keď sa jedná o podnikanie, Warren Buffett zatieni ktoréhokoľvek z nich. Je skrátka najlepší.“

V súčasnosti by ste už márne hľadali zamestnaneckú jedáleň, v ktorej sa konali prvé z rokovaní akcionárov spoločnosti Berkshire Hathaway. Spoločnosť National Indemnity sa totiž z danej budovy dávno vysťahovala a nehnuteľnosť bola zmenená na bytový komplex.

Táto jedáleň má však aj napriek tomu čestné miesto v histórii Buffettovej spoločnosti. Akcionárom sa symbolicky pripomenula v roku 2015, keď sa stretnutie konalo v zariadení CenturyLink Center. Jordon uviedol, že účastníci sa mohli medzi jednotlivými prezentáciami osviežiť pri stoloch, na ktorých sa nachádzali pochrómované držiaky na obrúsky práve z ikonickej jedálne.

Ako sledovať priamy prenos zo stretnutia?

Či už ste akcionárom spoločnosti Berkshire Hathaway, ambicióznym investorom, alebo jednoducho fanúšikom Warrena Buffetta, už druhým rokom budete mať možnosť sledovať prejav Veštca z Omahy prostredníctvom živého prenosu na internete. Stretnutie akcionárov je naplánované na 6. mája a očakáva sa, že osobne sa ho zúčastní viac než 40 000 ľudí. Ak však neplánujete vycestovať priamo do rodiska najúspešnejšieho investora na svete, celé podujatie môžete sledovať prostredníctvom portálu Yahoo na tejto adrese.

Živý prenos by mal začať približne o 9:00 miestneho času v Omahe, čo znamená, že v našich zemepisných šírkach by ste si k nemu mali sadnúť asi o 16:00. Skutočná zábava pravdepodobne začne okolo 16:30, keď Warren Buffett a Charlie Munger začnú odpovedať na otázky zúčastnených.

Podobné: Warren Buffett – inšpirácia každého investora

Warren Buffett vo svojom poslednom liste akcionárom napísal, že minuloročný živý prenos rokovania spoločnosti Berkshire Hathaway upútal pozornosť 1,1 milióna divákov a ďalších 11,5 milióna užívateľov internetu si pozrelo podujatie zo záznamu. Buffett uviedol: „Produkcia živého prenosu sa stretla s úspechom vo všetkých smeroch.“ Napriek tomu však poznamenal, že vysielanie stretnutia v online prostredí znížilo fyzickú účasť približne o 10%.

Buffett ďalej napísal: „Vysielanie živého prenosu zo stretnutia vyústilo v ďakovný list, v ktorom sa prezentovali predovšetkým tri skupiny ľudí. Jednalo sa o starších občanov, ktorí už považovali cestovanie za náročné; šetrných jednotlivcov, ktorí považovali cestu do Omahy za príliš nákladnú a veriacich ľudí, ktorí sa sobotňajšieho podujatia nemohli zúčastniť z náboženských dôvodov.

Zdroj: Bloomberg, Fortune

Vstúpte s nami do finančného sveta

Chcete investovať alebo obchodovať s cennými papiermi? Alebo sa chcete iba ponoriť hlbšie do tajov finančného sveta? Nechajte nám váš kontakt a my sa s vami spojíme.

×

Kontaktujte nás

Osobné údaje v rozsahu meno, priezvisko a kontaktné údaje spracúvané na základe tohto kontaktného formuláru spracúva prevádzkovateľ Wealth Effect Management, o.c.p., a.s. a sú spracúvané v len za účelom spätného kontaktovania. Údaje vo vyššie uvedenom rozsahu spracúvame po dobu 5 rokov odo dňa ich získania. Bližšie informácie o spracúvaní osobných údajov sú uvedené pod kontaktným formulárom v Informácii o spracúvaní osobných údajov.

×
×