Vysvetlenie nedávneho poklesu amerického dolára

6. 6. 2017

V prípade, že by posledná polovica roka 2016 bola zrkadlovým obrazom prvého polčasu, potom by sa vývoj v roku 2017 mal nachádzať niekde medzi tým. Akciové a úverové trhy sa aj naďalej dostávajú na vyššie úrovne, ale zloženie tohto rastu sa zmenilo. Hodnotové a malé spoločnosti (v trhovej kapitalizácií) zaostávajú, zatiaľ čo rastové akcie a spoločnosti s výnosom sa vracajú späť do módy.

Mimo akcií, situácia na trhoch vyzerá taktiež inak. Výnosy u dlhopisov s dlhším trvaním klesajú na nižšie úrovne, zatiaľ čo americký dolár vzdal všetky svoje povolebné zisky. Ako je vidno aj v grafe.

Keďže hodnota amerického dolára už ustúpila, jej tradičné hlavné forexové alternatívy – euro, japonský jen, ako aj menej tradičné meny získavajú. Zlato zo svojich decembrových miním sa nachádza v 12% zisku a exotickejšie dolárové alternatívy taktiež rastú na svojej hodnote.

Len počas minulého týždňa, virtuálna mena Bitcoin dosiahla svoje historické maximá na úrovni 2 800 dolárov, čím je dvakrát tak drahšou ako unca zlata. Ostatným kryptomenám sa taktiež veľmi dobre darilo. Veľa investorov zaujímalo, či sa jedná o začiatok dlhodobého poklesu dolára. Voči tomu sú však niektorí skeptickí. Namiesto toho sú presvedčení, že sa deje niečo prozaickejšie: jedná sa o prehodnotenie povolebnej komunikácie.

Zmeny v „Trumpových vyjadreniach“

Veľká časť z po-volebného nárastu bola založená na konkrétnom príbehu: Nová vláda poskytne ekonomickú podporu vo forme zníženia daní a fiškálnych stimulov.

Vzhľadom k tomu, že je vidno „súboj“ v priechode reformy okolo zdravotníctva a prebiehajúceho vyšetrovania, investori prehodnocujú do akej miery sa to môže administratíve naozaj podariť. Zníženie daní a podnet môže prísť aj neskoro, alebo v menšom balení, alebo nemusí nastať vôbec. To spôsobuje že investori prehodnocujú ich očakávania rastu a tempa, čo samozrejme má vplyv aj na americký dolár.

Klesajúce očakávania rastu v USA

Povolebné vyjadrenia neboli len o Trumpovi. Taktiež bolo vidno rastúce názory, že USA sa konečne môže striasť svojej tzv. po-krízovej malátnosti. Nedávne dôkazy sú však zmiešané. Tzv. Economic Surprise Index od banky Citigroup, s ohľadom na USA počas tohtoročnej jari klesol do záporných hodnôt.

Ostatné ukazovatele, ako je HDP Tracker od Atlantského FEDu, nazývaný aj „GDPNow“ naznačuje robustné oživenie v druhom štvrťroku, ale nie je jasné, či sa ekonomika posunie do režimu vyššieho rastu. Zároveň väčšina opatrení inflácie spomaľuje, takže cez zrýchľovanie neprechádza.

Zlepšovanie situácie vo zvyšku sveta

Potom, čo po väčšinu po-krízového obdobia boli vo vedení, iné časti sveta začínajú prechádzať tzv. fázou svojich doskokov. Reálne HDP USA v prvom štvrťroku rástlo o 1,2%; v eurozóne sa jednalo o úroveň rastu vo výške 1,7%. Kým očakávania pre ekonomický rast USA, pre rok 2017 už od marca klesli o 0,15%, očakávania pre európsky rast, sa stále navyšujú.

Nič z toho nie je pre Spojené štáty obzvlášť negatívnou správou. Rast je stále slušný a slabšia hodnota amerického dolára, de facto predstavuje menové uvoľňovanie. Zvrat vo vývoji dolár taktiež predstavuje podporu pre zlepšenie podmienok na rozvíjajúcich sa trhoch, z ktorých mnohé počas povolebného nárastu amerického dolára čelili zhoršovaniu podmienok.

Jednoducho to znamená, že Spojené štáty nevyzerá byť až tak silnými, alebo zvyšok sveta tak slabým, ako niektorí na konci minulého roka predpokladali.

Zdroj: Bloomberg, The Wall Street Journal

Vstúpte s nami do finančného sveta

Chcete investovať alebo obchodovať s cennými papiermi? Alebo sa chcete iba ponoriť hlbšie do tajov finančného sveta? Nechajte nám váš kontakt a my sa s vami spojíme.

×

Kontaktujte nás

×
×