Výzva firmy Revolut, byť Amazonom bankového sektora

30. 7. 2019

“Už to —– dokonči.” To sú slová pod neónovým logom značky Revolut, nachádzajúcom sa v londýnskom sídle spoločnosti.

Tretie slovo ale nie je vysvietené a tak svieti len nápis “Už to dokonči.” Samozrejme, je to tak trochu zábavné, ale aj to je náznakom mentality spoločnosti, ktorá chce otriasť bankovníctvom rovnakým spôsobom, akým Amazon otriasol maloobchodom. Revolut chce uspieť tým, že bude celosvetovým hráčom a neúspech nie je možnosťou.

Spoločnosť Revolut bola založená v júli 2015, dvoma bývalými zamestnancami banky, ktorí mali jasnú víziu a to eliminovať poplatky, spojené s devízovými transakciami. Tak vznikla služba, ktorá ponúka zákazníkom využívať reálny výmenný kurz bez ďalších poplatkov.

Nik Storonsky, výkonný riaditeľ spoločnosti Revolut v nedávnom rozhovore poznamenal: “Keď sme túto spoločnosť zakladali, nevedeli sme skoro nič o platbách,” … “Mali sme myšlienku, že chceme aby, to bolo hlavne zadarmo. Tak sme sa do toho pustili.”

Nik Storonsky.

Storonsky, ktorý predtým pracoval ako obchodník s akciovými derivátmi v bankách Lehman Brothers a Credit Suisse, povedal, že jedna z prvých lekcií, ktorú sa naučil pri zakladaní spoločnosti bolo to, koľko sprostredkovateľov je v oblasti financií. Riešenie? Vytvorenie vnútropodnikovej infraštruktúry.

Vedúci predstaviteľ spoločnosti Revolut poznamenal: “Keď prevádzkujete celú infraštruktúru vo vnútri firmy, môžete reálne zarobiť a biznis ktorý tak robíte, môže byť ziskovým.”

Revolut však ešte nie je ziskovým podnikom. Posledné ročné výsledky za rok 2017 ukázali dosiahnutie straty vo výške 15,1 milióna libier (19 miliónov dolárov). Storonsky však určil stratégiu, ktorá privedie podnik k ziskom.

Ďalej uviedol: “Celou myšlienkou bolo, že budeme poskytovať produkt zadarmo a následne budeme pridávať ďalšie služby. Takže teraz potrebujeme len veľký počet zákazníkov.” Spoločnosť v posledných rokoch do aplikácie pridala množstvo nových funkcií, vrátane obchodovania s kryptomenami, ale aj ďalšie účty. Predstavitelia firmy Revolut aktuálne uvádzajú, že v súčasnosti nie je ich prioritou byť ziskovými, ale hlavným cieľom spoločnosti je celosvetové rozširovanie.

Spoločnosť je jednou z niekoľkých nových internetových bánk, ktoré sa snažia priniesť do finančného sektora niečo viac, ako len aplikáciu a bankovú kartu. Tento fenomén pomohol podnietiť etablovaných veriteľov k vytváraniu nových platforiem retailového bankovníctva, s cieľom pomôcť používateľom lepšie spravovať svoje peniaze.

Revolut od júna minulého roka viac než zdvojnásobila počet užívateľov prihlásených na svojej platforme, k úrovni 5 miliónov. Taktiež získala približne 336 miliónov dolárov v oblasti financovania rizikovým kapitálom a bola ohodnotenou investormi na 1,7 miliardy dolárov, čo z nej robí takzvaného “jednorožca.” Cesta tam, kde sa spoločnosť nachádza dnes, však nebola jednoduchá.

Čo sa stalo?

Médiá sa tento rok o spoločnosti Revolut vyjadrovali zväčša negatívne. Správa magazínu Wired poukazovala na nevhodné správanie na pracovisku, vysokú fluktuáciu zamestnancov a informácie z novín The Telegraph naznačili, že systém kontroly spoločnosti by mohol viesť k nelegálnym transakciám.

Storonsky zamestnancom cez aplikáciu Slack, v priebehu minulého roka odkázal, že “zamestnanci s výkonom, ktorý výrazne nespĺňa očakávania, budú po preskúmaní prepustení bez ďalšieho vyjednávania,” … “Niektoré okolnosti boli v článku z časopisu Wired pravdivé, iné nie,” a to vyhlásil bez toho aby upresnil, ktoré tvrdenia to boli.

Dodáva však, že väčšina udalostí o ktorých sa v článku píše, sa odohralo pred 3 rokmi, kedy spoločnosť ešte len začínala s 20 zamestnancami. Teraz je tímom s viac ako 1200 zamestnancami a podľa jeho slov sa vraj naučil uprednostňovať zodpovedný rast, pred rozširovaním za každú cenu.

Storonsky ďalej povedal: “Aktuálne sme iní, kultúra v spoločnosti nie je taká istá ako bola v jej začiatkoch. Myslím, že keď narastieme na 5000 ľudí, kultúra firmy sa opäť zmení, pretože nemôžete fungovať rovnako, tak ako fungovala s 20 zamestnancami.”

Pokiaľ ide o správy z novín The Telegraph, spoločnosť Revolut a jej vedúci predstaviteľ dôrazne odmietli informácie, ktorý by mohli umožniť porušenie pravidiel prania špinavých peňazí.

Noviny uvádzali, že firma Revolut vypla svoj systém kontrolných mechanizmov a tisíce transakcií tak prechádzali bez kontroly. Výsledkom bolo aj vyšetrovanie incidentu zo strany Finančného kontrolného úradu Británie.

Firma Revolut vysvetlila, že sa len dočasne vrátili k staršiemu systému, nakoľko ten novší poukazoval na väčšie objemy odmietnutých platieb. Storonsky dodal, že tento debakel bol výsledkom toho, že firma Revolut nemala dostatočnú komunikáciu vo vnútri firmy, ale taktiež aj snahy novinárov len rýchlo napísať článok, bez overenia pravdy.

Spoločnosť si na komunikáciu s médiami najala konzultantov z firmy MHP Communications, aby predišla niečomu podobnému v budúcnosti. Podľa ich slov, “to bola významná lekcia. Samozrejme, že to bolo bolestivé, ale niekedy si musíte prejsť niečím náročným, aby ste mohli ďalej rásť.”

Čo ďalej?

Pokiaľ ide o budúcnosť spoločnosti Revolut, firma sa usiluje uprednostniť ambicióznu globálnu stratégiu rozširovania a zároveň sa chystá spustiť niekoľko nových produktov.

Nedávno spustili ponuku svojich produktov v Austrálii, ktorá je jej prvým trhom mimo Európy a do konca roka sa chcú dostať aj do Spojených štátov amerických. Nie je žiadnym tajomstvom, že firma Revolut sa chystá zaútočiť na amerických bankových gigantov a podľa slov jej lídra je blízko tomu, aby sa tak naozaj stalo.

Storonsky ďalej uviedol: “Je ťažké na americkom trhu preraziť, pretože je veľmi komplexný. Vždy sme chceli ponúknuť americkým zákazníkom produkt s viacerými menami a to je niečo čo nás od amerických bánk odlišuje.”

Spojené štáty americké sa ukázali ako náročné bojisko, pre mnoho začínajúcich európskych fintech startupov, zatiaľ čo iní ako Monzo a N26 chcú do tejto krajiny taktiež expandovať. Monzo nedávno oznámil, že plánuje vydávať karty v niektorých amerických mestách a N26 očakáva, že zamieri na americký trh už začiatkom budúceho roka.

Čo sa týka produktov, Storonsky vyhlásil, že Revolut už čoskoro predstaví svoju vlastnú bezplatnú službu pre obchodovanie s akciami. Uvidíme ako si budú navzájom konkurovať s investičnou aplikáciou Robinhood, ktorej firma dosahuje trhovú kapitalizáciu v hodnote 5 miliárd dolárov, ktorá valcuje Wall Street.

Získavanie finančného kapitálu sa tiež môže zaradiť do programu spoločnosti pre tento rok. Revolut sa vraj snaží vyzbierať až 500 miliónov dolárov. Hoci spoločnosť tvrdí, že nejde o aktívne získavanie finančných prostriedkov, Storonsky investorom odkázal, že Revolut pravdepodobne získa peniaze už do septembra. Taktiež odkázal na japonský investičný gigant – Softbank, ako na “potencionálneho partnera” pre spoločnosť.

Medzitým banková licencia v EÚ, ktorú firma získala prostredníctvom centrálnej banky Litvy v priebehu minulého roka, môže pomôcť spoločnosti Revolut v ponúkaní nových služieb a produktov ako sú napríklad úvery.

Získanie bankovej licencie sa ale neobišlo bez problémov. Litovské úrady presadzovali, aby sa toto povolenie začiatkom tohto roka preskúmalo už po tretí raz a to kvôli obavám ohľadom Storonského otca, pracujúceho pre ruskú štátnu plynárenskú spoločnosť Gazprom.

Storonsky odmietol tieto vyjadrenia, ale aj akékoľvek spojenie s Kremľom. Podnikateľ, narodený v Rusku sa do Spojeného kráľovstva presťahoval pred 15 rokmi.

Storonsky dodal, že chce vybudovať “skutočnú globálnu banku”. Revolut plánuje požiadať o bankovú licenciu v Spojenom kráľovstve a Spojených štátoch amerických, pričom chce byť licencovaným poskytovateľom úverov v EÚ.

Storonsky nakoniec dodal: “V každej krajine, do ktorej budeme expandovať, budeme žiadať o bankové licencie.“

Zdroj: WSJ, NYTimes

Vstúpte s nami do finančného sveta

Chcete investovať alebo obchodovať s cennými papiermi? Alebo sa chcete iba ponoriť hlbšie do tajov finančného sveta? Nechajte nám váš kontakt a my sa s vami spojíme.

×

Kontaktujte nás

×
×