Wall Street sa zatiaľ nemusí obávať čínskych bánk

9. 1. 2018

Čínske investičné banky sa poslednom čase prejavili veľkými ambíciami, no výsledkom ich úsilia sa stalo jedine sprostredkovanie počiatočných verejných ponúk akcií (IPO) v Hongkongu. Práve vďaka nim sa na miestnom trhu stalo verejne obchodovaných niekoľko popredných spoločností. Nepodarilo sa im však zvrhnúť nadvládu bánk z Wall Street, ktoré na čínskom trhu zastávajú vedúcu pozíciu. Situácia sa pravdepodobne nezmení ani v blízkej budúcnosti.

Popredné čínske banky ako China Merchants Bank a China International Capital v poslednom období zaznamenali pozoruhodný vývoj. V súčasnosti dominujú sprostredkovaniu počiatočných ponúk IPO na hongkonskej burze, pričom dlhé desaťročia sa krčili v tieni spoločností ako UBS Group AG, Goldman Sachs Group a Morgan Stanley. S ohľadom na hodnotu IPO boli v posledných piatich rokoch najúspešnejšími upisovateľmi na burze v Hongkongu, práve čínske spoločnosti.

To však nestačí na všeobecné zvyšovanie vplyvu čínskych bánk.

Čínske banky neboli schopné využiť svoju silu v IPO pre širšie kapitálové trhy, pod ktoré spadajú konvertibilné dlhopisy, súkromné ponuky cenných papierov a následné ponuky akcií. Hromadné ponuky akcií, ktoré môžu byť realizované zo dňa na deň či v priebehu niekoľkých hodín, sú dostupné menšiemu počtu bánk ako priemerné hongkonské IPO. Takéto ponuky môžu byť pritom zásadným zdrojom peňazí. Takýmto hromadným predajom akcií sa v Hongkongu venuje iba jeden či dvaja upisovatelia, zatiaľ čo na jedno IPO spadá celkovo zhruba 20 bánk.

Podobné: Centrálne banky našli spôsob, ako obmedziť vznik realitných bublín 

Preteky bánk

Bank of China sa v rámci objemu obchodovania s cennými papiermi a s nimi spojenými aktívami umiestnila na treťom mieste. To však znamená, že dosiahla iba 5,6% podiel na tomto trhu.

Podiel najväčších bánk na hongkonskom trhu s cennými papiermi a s nimi spojenými aktívami v roku 2017.

Keď sa zameriame na situáciu v celom ázijsko-pacifickom regióne, ktorý zahŕňa Čínu, Japonsko a Austráliu, situácia je ešte zarážajúcejšia. Údaje agentúry Bloomberg hovoria o tom, že v rámci tejto oblasti sa do prvej desiatky najúspešnejších upisovateľov v obchodovaní s akciami a nimi spojenými aktívami dostala iba jedna čínska banka. Stala sa ňou spoločnosť Citic Securities, ktorá sa umiestnila na šiestej priečke.

Na prvom mieste v ázijsko-pacifickom regióne sa drží banka Morgan Stanley, za ktorou nasleduje Goldman Sachs. V roku 2017 sa Hongkong stal svedkom šialenstva týkajúceho sa obrovských ponúk IPO, ktoré vykonali veľké technologické spoločnosti ako ZhongAn Online P&C Insurance a China Literature. Treba poznamenať, že za všetky tieto obchody boli zodpovední Západní sprostredkovatelia.

Wall Street vo vedení

Spoločnosť Morgan Stanley bola priebehu minulého roka najväčším upisovateľom obchodných zmlúv na trhu s cennými papiermi a príbuznými aktívami v ázijsko-pacifickom regióne. Na tomto trhu dosiahla celkový podiel o hodnote 8,1%.

Podiel jednotlivých bánk na ázijsko-pacifickom trhu s cennými papiermi a s nimi spojenými aktívami v roku 2017.

Čínske banky neboli schopné preraziť ani v poskytovaní konzultantských služieb pre ázijské spoločnosti, ktoré sa presadili na zahraničnom trhu. A to aj napriek tomu, že rok 2017 bol obzvlášť úspešným pre ázijské zahraničné fúzie a akvizície. Teda až do polovice roka, keď Peking proti tejto iniciatíve vykonal výrazne zakročenie.

Konzultantské služby

Spoločnosti Goldman Sachs v roku 2017 patrilo prvenstvo v poskytovaní poradenských služieb, pri uzatváraní obchodných zmlúv v ázijsko-pacifickom regióne. Banka Morgan Stanley hrala v tomto prípade druhé husle.

Podiel na trhu s konzultantskými službami v ázijsko-pacifickom regióne v rokoch 2016 a 2017.

Zatiaľ čo čínske banky disponujú vysokými vkladmi a sú známe úspešným požičiavaním peňazí pri získavaní mandátov na fúzie, aj naďalej im chýba sofistikovanosť na navigáciu v regulačnom prostredí zámorských ekonomík. Výbor pre zahraničné investície v Spojených štátoch je národným regulačným orgánom USA, ktorý spôsobuje značné problémy aj mnohým Západným bankám. Spoločnosť Citigroup sa o tom presvedčila na vlastnej koži, keď poskytovala poradenstvo spoločnosti Ant Financial pri neúspešnom pokuse o akvizíciu firmy MoneyGram International. Pre čínsku banku to bolo skutočnou výzvou.

Čínske investičné banky sú obmedzované premenlivým postojom Pekingu k poskytovaniu úverov. Až do minulého roka boli povzbudzované k tomu, aby podporili takmer akúkoľvek zámorskú akvizíciu. Peking však v roku 2017 pristúpil k obmedzeniam, ktoré spôsobili zadržiavanie kapitálu v krajine. V súčasnosti môžu investovať iba do malého počtu zahraničných obchodov, ktoré sú musia byť najprv schválené v Pekingu.

Čínske banky v súčasnosti nie sú schopné posúdiť, akému riziku sú ochotní vystaviť sa miestni investori. Zároveň nedisponujú dostatočným vplyvom na inštitucionálnych investorov, aby boli schopné realizovať hromadné predaje akcií zo dňa na deň. A aj v prípade, že by sa im podarilo získať kupcov pre predaje zahraničných akcií, peňažné prostriedky pevninskej Číny by boli pravdepodobne zadržané kapitálovými kontrolami.

Podobné: Najbohatší bankár Ázie má jedinečnú príležitosť

Západné banky majú naopak prístup k inštitúciám, pomocou ktorých dokážu zhromažďovať finančné prostriedky aj v prípade problémových podnikov. Spoločnosť Goldman Sachs získala stovky miliónov dolárov v poplatkoch, za sprostredkovanie núdzového predaja akcií spoločnosti Toshiba Corp., ktoré sa realizovalo v novembri roka 2017. Hlavnými investormi v tomto predaji sa stali spoločnosti Greenlight Capital pod vedením Davida Einhorna a Third Point, v správe Daniela Loeba.

Prirodzene, čínske banky sa dožijú dňa, keď budú dominovať sprostredkovaniu zmlúv na ázijskom trhu. Obzvlášť v prípade, že domáce spoločnosti budú naďalej úspešne narastať. Avšak, zatiaľ koniec nadvlády spoločností z Wall Street v tomto regióne je hudbou budúcnosti.

Zdroj: Bloomberg, Reuters, WSJ

Vstúpte s nami do finančného sveta

Chcete investovať alebo obchodovať s cennými papiermi? Alebo sa chcete iba ponoriť hlbšie do tajov finančného sveta? Nechajte nám váš kontakt a my sa s vami spojíme.

×

Kontaktujte nás

×
×